Артур Конан Дойль. Собака Баскервілів. Захоплююча інтрига основа детективного жанру

Мета: Ознайомити учнів із фактами життя й діяльності письменника; домогтися засвоєння поняття про детектив як літературний жанр та його особливості; розвивати навички аналізу ключових епізодів, переказу твору, виразного читання, усного мовлення; виховувати любов до літератури як мистецтва слова.
Обладнання: портрет письменника, виставка його книг, музика з кінофільму Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона, фільм Про Щерлока Холмса і доктора Ватсона Хід уроку Вступне слово вчителя (Звучить фрагмент увертюри В. Дашкевичах(муз. з кінофільму

про Ш. Холмса і д. Вотсона )
У літературі є такі твори, що не залишають байдужими ні дорослих, ні дітей. До них весь час повертаються, їх перечитують, із величезним задоволенням дивляться екранізації. Саме такі твори належать перу Артура Конан Дойля. Мабуть, у цілому світі немає людини, яка б не знала про Бейкер-стріт. Ця англійська вулиця стала знаменитою завдяки тому, що на ній оселився улюблений герой А. К. Дойля Шерлок Холмс.
Отже, предметом нашої розмови сьогодні класичний детективний дует Ш. Холмс і доктор Вотсон, який був створений уявою і силою таланту англійського письменника А. Конан Дойла. А
музична фраза, яка щойно прозвучала, – це фрагмент увертюри В. Дашкевича, яку використав режисер, знімаючи кінофільм за детективами К. Дойла. Ця мелодія і стала своєрідною візиткою літературних героїв Шерлока Холмса і доктора Вотсона, які будуть у центрі нашої уваги сьогодні.
ІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу 1.Слово вчителя Що ж нам відомо про творця такого чудового дуету Як Шерлок Холм і доктор Ватсон Артура Конан Дойля.
2. Робота з портретом письменника. Словесний портрет. Сучасники говорили, що Артур Конан Дойль важив понад 100 кг, був високим на зріст (майже 2 метри), мав руде волосся. Любив спорт, якому все життя приділяв велику увагу. Говорив голосно, сміявся басом, розумними очима дивився на світ, намагаючись розгадати його таємниці.
3. Повідомлення підготовлених учнів про життя і творчість письменника. ________________________________ Артур Ігнатіус Конан Дойл народився 22 травня 1859 року в столиці Шотландії м. Единбурзі на Пікарді-плейс у родині художника й архітектора Справжнє прізвище письменника Дойл, Конан його ім я, проте в зрілому віці він став використовувати це ім’я як частину прізвища Конан Дойл.. Його батько Чарльз Алтамонт Дойл женився у віці двадцяти двох років на Мері Фоли, молодій жінці сімнадцяти років у 1855 році. Мері Дойл мала пристрасть до книг і була головним оповідачем у родині і тому Артур дуже зворушливо згадував про неї. На жаль, батько Артура був хронічний алкоголік і тому родина іноді бідувала, хоча він і був, за словами свого сина, дуже талановитим художником. У дитинстві Артур багато читав, маючи зовсім різнобічні інтереси. Його улюбленим автором був Майн Рід, а улюбленою книгою – “Мисливці за скальпами”.
Після того, як Артур досяг дев’яти років, багаті члени сімейства Дойл запропонували оплачувати його навчання. Протягом семи років він повинен був ходити в школу-інтернат єзуїтів в Англії в Ходдер – підготовча школа для Стоуніхерста (велика закрита католицька школа в Ланкаширі). Через два роки з Артур Ходдера він перебрався в Стоуніхерст. Там викладали сім предметів: абетку, рахунок, основні правила, граматику, синтаксис, поезію, риторику. Харчування там було досить убоге і не мало великої розмаїтості, проте це не позначалося на здоров’ї. Тілесні покарання були суворими. Артур у той час часто піддавався їм. Знаряддям покарання служив шматок гуми, розміром і формою нагадувавши товсту калошу, яким били по кистях рук.
Саме протягом цих важких років у школі-інтернаті, Артур зрозумів, що він має талант до складання історій, тому він був часто оточений зборами з захоплених молодих студентів, що слухають дивні історії, які він складав, щоб розважити їх. В одні з Різдвяних канікул, у 1874 році, він на три тижні, за запрошенням своїх родичів, їде в Лондон. Там він відвідує: театр, зоопарк, цирк, Музей воскових фігур мадам Тюссо. Він залишається дуже задоволений цією поїздкою і тепло відзивається про свою тіточку Аннет, сестру батька, а також дядька Діка.
На останньому році навчання він видає журнал коледжу і пише вірші. Крім того, він займався спортом, головним чином крикет, у якому він досяг гарних результатів. Він відправляється в Німеччину у Фельдкірх учити німецьку мову, де продовжує із захопленням займатися спортом: футбол, футбол на ходулях, катання на санках. Улітку 1876 року Дойл їде додому, але по дорозі заїжджає в Париж, де живе кілька тижнів у свого дядька. Таким чином, у 1876 році він одержав освіту і був готовий до зустрічі зі світом і бажав заповнити деякі з недоліків його батька, що на той час став божевільним.
Традиції сімейства Дойл диктували займатися аристократичною кар’єрою, але все-таки Артур вирішив зайнятися медициною. Це рішення було прийнято під впливом доктора Брайена Чарльза, статечного, молодого квартиранта, якого мати Артура взяла, щоб зводити кінці з кінцями. Доктор Валлер одержав утворення в Університеті Единбурга, і тому Артур вирішив учитися там же. У жовтні 1876 року Артур стає студентом медичного університету, перед цим зштовхнувши ще з однією проблемою – не одержанням заслуженої їм стипендії, що так була потрібна йому і його родині. Учачи Артур зустрічався з багатьма майбутніми авторами, такими як, Джеймс Барри і Роберт Луи Стевенсон, що відвідували університет. Але найбільший вплив на нього зробив один з його викладачів доктор Джозеф Белл, що був майстром спостережливості, логіки, висновків і виявлення помилок. У будущем він послужив прототипом Шерлока Холмса.
Учачи, Дойл намагався допомогти своїй родині, що складалася із семи дітей: Аннет, Констанція, Кароліна, Ида, Иннеса й Артура, що і заробляв гроші у вільне від навчання час, що викроював шляхом прискореного вивчення дисциплін. Він працював і аптекарем і помічником різних докторів… Зокрема, на початку літа 1878 року Артур наймається учнем і фармацевтом до доктора з найбіднішого кварталу Шеффилда. Але вже через три тижні доктор Річадсон, так його кликали, розстається з ним. Артур не залишає спроб заробити поки мається можливість, йдуть літні канікули, і через якийсь час попадає до доктора Еллиоту Хору із села Рейтон зі Шроншира. Ця спроба виявилася більш успішна, у цей раз він проробив 4 місяці до жовтня 1878 року, коли необхідно було приступати до занять. Цей доктор добре поставився до Артура і тому наступне літо він знову провів у нього працюючи асистентом.
Дойл багато читає і через два роки після закінчення освіти Артур вирішив спробувати себе в літературі. Навесні 1879 року він пише маленьку розповідь The Mystery of Sasassa Valley (“Таємниця Сасасской долини”), що публікується в Сhамbеr’s Journal у жовтні 1879 року. Розповідь виходить сильно порізаним, що засмучує Артура, але отримані за нього 3 гінеї надихають його писати далі. Він відсилає ще кілька розповідей, але вдається лише опублікувати в цьому ж році The American Tale у журналі London Society і він розуміє, що так він теж може заробляти гроші. Здоров’я його батька погіршується і його поміщають у психіатричну лікарню, таким чином, Дойл стає єдиним годувальником своєї родини. Двадцяти років отроду, учачи на третьому курсі університету, у 1880 році, друг Артура Клод Аугустус Куррье запропонував йому прийняти посаду хірурга, на которую претендував сам, але не зміг по особистих причинах, на китобої “Надія” під командуванням Джона Гріючи в районі Північного Полярного Кола. Спочатку “Надія” зупинилася біля берегів острова Гренландія, де бригада перейшла до полювання на тюленів. Молодий медичний студент був вражений звірством цього. Але, у теж час, він насолоджувався духом товариства, на борті судна і наступне полювання на кит зачаровувало його. Ця пригода знайшла місце в його першій історії, касаемой моря, що лякає розповідь Captain of the Pole-Star (Капитан “Полярной Звезди”). Без великого ентузіазму, Конан Дойл повернувся до занять восени 1880, проплававши в цілому 7 місяців, заробивши близько 50 фунтів.
У 1881 році він закінчивши Единбургский університет, де одержав ступінь бакалавра медицини і ступінь магістра хірургії і став шукати місце для роботи, знову провівши літо, працюючи в доктора Хору. Результатом цього з’явилася посада корабельним лікарем на судні “Mayuba”, що ходило між Ліверпулом і західним узбережжям Африки і 22 жовтня 1881 року почалося чергове плавання. Плаваючи він знайшов Африку настільки ж огидної, як Арктику звабної. Тому він іде з корабля, у середині січня 1882 року, і перебирається в Англію в Плімут, де спільно працює з деяким Каллингуортом, з яким познайомився на останніх курсах навчання в Единбурзі, а саме з кінця весни до початку літа 1882 року, у плині 6 тижнів. (Ці перші роки практики добре описані в його книзі The Stark Munro Letters (“Листа Старка Монро”).) Але виникають розбіжності і після них Дойл їде в Портсмут (липень 1882 року), де відкриває свою першу практику, розташувавши в будинку за 40 фунтів річних, котра стала приносити доход тільки до кінця третього року. Спочатку клієнтів не було і тому в Дойля з’являється можливість присвятити свій вільний час літературі. Він пише розповіді: “Кісти”, “Блуменсдайкский яр”, “Мій друг – убивця”, що публікує в журналі “Лондон сосайети” у тім же 1882 року. Живучи в Портсмуті він зустрічається з Елмой Уелден, на якій обіцяв жениться, якщо буде заробляти 2 фунти в тиждень. Але в 1882 році після багаторазових сварок розстається з нею і вона їде у Швейцарію.
Щоб якось допомогти своєї матері Артур запрошує пожити в себе свого брата Іннеса, що скрашує сірі будні починаючого лікаря із серпня 1882 року по 1885 рік (Іннес їде вчитися в закриту школу в Йоркширу). Протягом цього років, молода людина розривається між літературою і медициною.
В один з березневих днів 1885 року доктор Пайк, його друг і сусід, запросив Дойла дати консультацію з нагоди хвороби Джека Хоукінса, сина вдови Емілі Хоукинс із Глостершира. У нього був менінгіт і він був безнадійний. Артур запропонував помістити його у свій будинок для постійного нагляду за ним, але через кілька днів він умер. Ця смерть дозволила познайомитися з його сестрою Луїзою (чи Туї) Хоукинс 27 років, з яким вони обручилися в квітні, а 6 серпня 1885 року одружилися. Його доход на той момент складав приблизно 300, а її 100 фунтів у рік.
Після одруження Дойл активно займається літературою і хоче зробити її своєю професією. Він друкується в журналі “Корнхилл”. Один за іншим виходять його розповіді: J. Habakuk Jephson’s Statement (“Сообщение Хебекука Джефсона”), John Huxford’s Hiatus (“Довге небуття Джона Хаксфорда”), The Ring Of Thoth (“Кольцо Тота”). Але розповіді розповідями, а Дойл хоче більшого, він хоче, щоб його помітили, а для цього необхідно написати щось більш серйозне. І от у 1884 році він пише книгу The Firm of Girdlestone: a romance of the unromantic (“Торговий дом Гердлстонс”).Але до його великого жалю книга вона не зацікавила видавців. У березні 1886 року, Конан Дойл почав писати роман, що привів його до популярності. Спочатку він називався A Tangled Skein. У квітні він закінчує його і відсилає в “Корнхилл” Джеймсу Пейну, що у травні цього ж року дуже тепло про нього відзивається, але відмовляє в його публікації, тому що він, на його думку, заслуговує окремого видання. Так почалися митарства автора, що намагається прибудувати своє дітище. Дойл відправляє рукопис у Брістоль Ерроусмиту, і поки йде відповідь на нее бере участь у політичних подіях, де вперше з успіхом виступає перед багатотисячною аудиторією. Політичні пристрасті вгасають і в липні приходить негативне відкликання на роман. Артур не впадає у відчай і відправляє рукопис Фреду Уорну і КО0. Але і їхній роман не зацікавив. Далі випливають добродії Уорд, Локки і КО0. Ті знехотя погоджуються, але ставлять ряд умов: роман вийде не раніше наступного року, гонорар за нього складе 25 фунтів, а автор передасть видавництву усі права на добуток. Дойл знехотя погоджується, тому що хоче, щоб його перший роман був відданий на суд читачів. І от, двома роками пізніше цей роман був виданий у Beeton’s Christmas Annual (Рождественський щотижневик Битона) за 1887 рік за назвою A Study in Scarlet (Етюд в багрових тонах), який познайомив читачів із Шерлоком Холмсом (прототипи: професор Джозеф Белл, письменник Оливер Холмс) і доктором Ватсоном (прототип майор Вуд), що стали незабаром знаменитими. Окремим виданням роман вийшов на початку 1888 року і був постачений малюнками батька Дойла – Чарльза Дойла
Детективні твори А К. Дойля мали величезний успіх Шерлок Холм і доктор Ватсон стали героями таких повістей як Знак чотирюх 91890), Собака Баскервіліф (1901-1902)р. Долина жахів (1914-1915) ба багатьох інших. У 1892 році було видано першу збірку оповідань Пригоди Шерлока Холмса, А потім таких збірок видано ще чотири.
Шерлок Холмс став улюбленцем читачів. Цікаво, що Артур Конан-Дойль вирішив попрощатися зі своїм персонажем і в оповіданні Остання справа Холмса Шерлок гине від рук професора Моріаті. Але спалахнув справжній скандал. Читачі Америки, Англії вимагали продовження циклу й були обурені рішенням автора припинити писати оповідання про свого улюбленця. Палкі прихильники почали носити жалобу за своїм героєм. Подейкують, що сама англійська королева написала Конан дойлю про смерть Шерлока Холмса як хитрий хід сищика. Майже десять років митець не писав про Холмса жодного слова. Письменникові на численні прохання читачів прийшлось оживити персонаж, і в 1903 році з являється оповідання Порожній будинок, з якого стає зрозумілим, що детектив не загинув.
Помер Конан Дойль 7 липня 1930 року в Кроуборо. 4. Цікавинки ( Включений фільм Собака Баскервілів без звуку) – Шерлок Холмс є одним з найпопулярніших літературних героїв світу. Ще за життя Конан Дойля почали з являтися автори, які писали свої твори про пригоди цього сищика. Оповідання про Шерлока Холмса створювали син Конан Дойля Андріан Конан Дойль, відомі письменники-детективісти Еллері Кввін, Стівен Кінг, Рекс Стаут і навіть президент США Франклін Рузвельт.
– твори про Шерлока Холмса є найбільш екранізованими у світі. На сьогодні нараховують близько 213 кінофільмів за участю великого сищика. Найуспішнішим вважають англійський та радянський телесеріали. Собаку Баскервілів переносили на кіноекран 19 разів. Самого ж Холмса в кіно зіграли 117 акторів.
– Радянський серіал про Шерлока Холмса (1978-1985), головні ролі в якому виконали Василь Ліванов та Віталій Соломін, визнали однією з найкращих постановок у кіно навіть англійці, а 2006 року Її Величність Королева Великобританії Єлизавета ІІ удостоїла звання Кавалера Ордена Британської імперії російського актора Василя Ліванова
Афоризми Шерлока Холмса Холмс говорив, як правило, мало, однак мова його сповнена афоризмами, Ось кілька з них: – Розслідування злочинів точна наука, принаймі, повинна нею бути. – Мені здається, що людський мозок схожий на маленьке порожнє горище, яке ви можете обставити, як хочете.
– Я ніколи не гадаю. Дуже погана звичка: діє згубно на здатність логічномислити. 5. Словникова робота. Детектив один з різновидів пригодницької літератури, в якому описують події, пов язані з процесом розлідування і розкриття якогось злочину.
Інтрига заплутувати таємні зловмисні дії, підступи, наклепи; у літературних творах конфлікт, основна ситуація, навколо якої розгортається дія. 6. Коментар учителя. В основі детективного жанру лежить захоплююча інтрига, навколо якої розгортається дія.
У центрі детективного твору опис певної загадкової події та епізод переслідування злочинця. У творі діють, як правило, три персонажі: детектив, злочинець та жертва. Важливо, щоб виклад був виразим, Для цього автор має використовувати емоційно забарвлені речення.
Мова персонажів має бути чітко індивідуалізованою. У творах А. Конан Дойля розлідування Шерлока Холмса не позбавлені інтелектуальної гри. 7. Бесіда на первинне сприйняття твору. – Чи подобався вам твір?
-Чим захопив вас цей твір? – Хто з героїв сподобався і чим саме? – Скільки персонажів у творі? – Знайдіть інтригу у творі? – Від чийого імені ведеться оповідь? – Який з епізодів твору вам запам ятався?
– Знайдіть ознаки детективного жанру в творі 8. Підсумкова бесіда. – що вас зацікавило на уроці? – Яку нову інформацію ви отримали? – що таке детектив як жанр літератури? – Чи бачили ви фільми про Шерлока Холмса?
– Які твори про відомого детектива ви читали? Домашнє завдання:Підібрати цитати до характеристики Шерлока Холмса і доктора Ватсона


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Артур Конан Дойль. Собака Баскервілів. Захоплююча інтрига основа детективного жанру