Захоплююча інтрига твору А. Конан Дойля “Собака Баскервілів”

Не Артур Конан Дойль відкрив світу детективи. “Батьком” детективного жанру був Едгар. По – автор блискучих оповідань, у яких уперше з’явився новий персонаж – професійний детектив. Але зробив образ більш довершеним саме англійський письменник Артур Конан Дойль, лікар за освітою. Персонале детектив Шерлок Холмс з’явився у письменника не одразу. Конай Дойль багато вивчав людей, їхню поведінку, професійні навички. Студентом він навчався у доктора Белла, який змушував учнів доходити висновку про професію та характер людини, спостерігаючи

її зовнішній вигляд і поведінку. Конан Дойль вважав інтелект найважливішим для будь-якої людини, цінував у людях волю, силу уяви, наполегливість. Письменник і сам мав усі ці якості, тож багато хто з читачів і сьогодні думає, що Артур Конан Дойль і його славетний персонаж Шерлок Холмс – одна й та сама людина.

Шерлок Холмс – цікава особистість. Він джентльмен і інтелігент, людина стримана у емоціях, однак не байдужа до людей, гуманна та щирослива. Холмс з ненавистю ставиться до проявів зла, насильства, жорстокоті.

Один з найцікавіших творів про Холмса – повість “Собака Баскервілів”. В ній

розповідається про те, як злочинці хотіли заволодіти спадком Генрі Баскервіля. Для цього вони використали старовинну легенду про страшного пса, в ній він лякає усіх представників роду до смерті. За цим твором був знятий фільм, у якому роль Холмса блискуче виконав Василь Ливанов, а його ролі Вотсона зіграв Віталій Соломій. Чудовий, яскравий образ американця, Генрі Баскервіля, створив Микита Михалков.

Конан Дойль започаткував у своїй Творчості багато прийомів, якими досі користуються і нині. Автор послідовно показує процес мислення детективи, як саме розкриваються злочини. Інтрига, розкриття злочину, страшні його наслідки не є метою письменника. Конан Дойль не загострює увагу читача на мірстокості і насильстві, однак дуже уважно розглядає соціальні умови злочину.

Конан Дойль безжально розправляється зі злочинцем Степлтоном, показує, що кожен, хто має злочинні наміри, сам риє яму, в яку потім і впаде. Степлтон знаходиться у тому болоті, яке використовував для нагнітання страху. Часто письменник жаліє злочинців – маленьких людей, доведених до відчаю жадібністю, хти-вістю, сильних світу сього – тих, хто і є справжніми злочинцями. Він розуміє становище Лори Лайне, яку хитро використали для заподіяння смерті пішому з Баскервілів.

У оповіданнях про Шерлока Холмса змальовані майже усі соціальні верстви Англії – від міністрів до хлопчаків-жебраків з вулиці. Тут дуже часто хлопчаки та гідні люди бувають чесніші і добріші за представників “вищого світу”, чиновникиків, багатіїв, які зайняті тільки собою і своїми величезними статками. Тому друг Ііотсон і Холмс схильні пожаліти злочинця Селдона, який ховається у болотах, саме там, де чується страшне виття міфічного собаки Баскервілів. Детектив і його друг розуміють, хто (Селдон чи Степлтон) справжня потвора.

Змальовуючи Холмса-професіонала, автор наділяє свого героя і звичайними людськими якостями. Холмс цінує дружбу з лікарем Вотсоном, мовчазну приязність та доброзичливість міссіс Хадсон. Наділивши Холмса високим інтелектом, блискучою логікою та інтуїцією, автор дає детективові і людські риси – упертість, інколи зарозумілість, і водночас вміння визнавати свої помилки. У Холмс і є своєрідна візитна картка, за якою його впізнають в усьому світі: Холмс палить люльку.

Кожний злочин для Холмса – своєрідна математична задача з багатьма невідомими, найскладніший психологічний ребус. Холмс володіє, на погляд Конан Дойля, вищими науками, які має знати освічена людина – хімією, фізикою, механікою. Усі ці сухі технічні знання врівноважує любов Холмса до музики. Саме Музика піднімає Холмса над брудним світом, зануреним у злочини. Дивні звуки скрипки, на якій грає великий детектив, дають зрозуміти, що є вищий світ, чистий і прекрасний.

Можливо, саме завдяки усьому цьому Шерлок Холмс – великий гуманіст, захисник справедливості, поборник моральних цінностей – улюблений персонаж читачів усього світу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Захоплююча інтрига твору А. Конан Дойля “Собака Баскервілів”

Categories: Нові твори

Links