АРТУР КОНАН ДОЙЛЬ (1859-1930)

Літературний детектив

Літературний детектив – різновид пригодницької літератури. Це прозовий твір, у якому розкривається якась таємниця, пов’язана зі злочином. Злочинцем найчастіше виявляється той, на кого на початку оповіді падали найменші підозри. Агентом (інакше – детективом), що веде розслідування, є цікава й незвична в психологічному плані людина, яка має неабияку інтуїцію. Його розслідування схоже на захоплюючу інтелектуальну гру. Читач на початку оповіді знає про злочин і злочинця не більше, ніж головні герої. Він постійно

змагається з ними у швидкості реакції на нові найменші деталі, які з’являються у кримінальній справі.

Батьком детективного жанру вважається американець Едгар По, який жив у XIX ст. Його герой зазвичай професійний криміналіст, тобто поліцейський, який розплутує складні злочини. Він дуже уважно вдивляється у світ, вслухається у всі новини, знає всі чутки, які розходяться містом. Детектив Едгара По – людина аристократичного походження, яка має прекрасну освіту, чудову інтуїцію і високорозвинені інтелектульні здібності. Письменник використовує цікаві сюжетні ходи й стилістичні знахідки: якийсь містичний,

незрозумілий момент, якась загадкова художня деталь, яка постійно тривожить, інтригує читача. А насамкінець події отримують логічне пояснення, виявляються дуже простими і позбавленими загадковості.

Тексти іншого класика детективного жанру – англійця Артура Конан Дойля, – крім захопливого сюжету, приваблюють читача довершеною художньою формою. Кілька десятків оповідань об’єднані постаттями головного героя – детектива Шерлока Холмса – і його друга доктора Вотсона. Вотсон обожнює талант свого друга Шерлока Холмса. Немає такої справи, що її не міг би розгадати детектив, йдучи від конкретного факту через його витлумачення до узагальнення і висновків, за якими на злочинця невідворотно чекало покарання.

У XIX ст. герой детективу був переважно інтелектуалом і чоловіком. У наш час детективом у художньому творі може бути старенька жінка-пенсіонерка, молода жінка, що тимчасово втратила роботу, студент, поліцейський. Вони постійно потрапляють у найрізноманітніші, здавалось би звичайні побутові ситуації, які в подальшому виявляються заплутаним детективним сюжетом. Детективний твір може бути гумористичним, містичним, історичним і навіть фантастичним.

Запитання

1. До якого різновиду літератури належить детектив?

2. Що тобі відомо про закони цього жанру?

3. Яких майстрів детективу ти знаєш?

АРТУР КОНАН ДОЙЛЬ (1859-1930)

Артур Конан Дойль народився в сім’ї бідного художника, який не мав достатньо грошей, щоб забезпечити гарну освіту синові. Вихованням хлопчика займалася мати. Молода жінка прагнула передати синові закони лицарської поведінки: неупередженість з сильними, смиренність зі слабкими, повага до жінки й гідна поведінка з усіма. Саме за материнською настановою Артур вивчав медицину в університеті, але, оскільки родина не спромоглася відкупити практику у місцевого лікаря, йому довелося винайняти квартиру, повісити табличку “Лікар Дойль” і очікувати, доки якийсь хворий згодиться довірити своє здоров’я невідомому молодому спеціалісту. Проте пацієнти не йшли і, щоб заповнити години очікування, Артур Конан Дойль почав писати оповідання про кримінального агента, а простіше – детектива, який із своїм найкращим другом лікарем Вотсоном провадить розслідування заплутаних справ. Так народився найвідоміший не тільки в Англії, а й в усьому світі агент Шерлок Холмс.

Конан Дойль наділив Шерлока Холмса зовнішністю і рисами характеру свого вчителя – професора медицини Дж. Белла, якого можна вважати прототипом1 детектива.

Шерлок Холмс має аристократичне походження, отримав прекрасну освіту і не цурається здобутків багатовікової культури. Кримінальні історії для нього не засіб заробити гроші, щоб звести кінці з кінцями. Холмс береться за розслідування складних справ скоріш через їхню заплутаність. Для нього це можливість потренувати свою логіку, спробувати зрозуміти механізм злочину.

Поряд з Шерлоком завжди перебуває його друг – лікар Вотсон. Це ще один типово англійський аристократичний характер. Герої доповнюють один одного, змагаються у швидкості розгадування причин злочину і його перебігу. Твір перетворюється на інтелектуальну головоломку, в якій читач діє на рівних із головними героями.

Холмс дуже швидко став улюбленим героєм англійців. Лондонці розкуповували газети, у яких Конан Дойль щосуботи друкував нові історії з його практики. Коли ж письменнику набридло постійне спілкування з одним і тим самим героєм, він спробував його поховати. Проте на вимогу читачів Шерлок Холмс воскрес. І хоча Артур Конан Дойль був також автором багатьох історичних романів, в історію світової літератури він увійшов як батько детективного оповідання.

Літературний детектив – різновид пригодницької літератури, у якому розкривається якась таємниця, злочин.

1Прототип (грец. – прообраз) – конкретна особа, факти з життя чи риси характеру якої покладено в основу літературного образу.

Запитання

– Що цікавого ти дізнався про біографію А. Конан-Дойля?

– У чому полягає інтерес до заплутаних справ? Хто такий Шерлок Хол мс?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

АРТУР КОНАН ДОЙЛЬ (1859-1930)