Антон-Неборак
Антон, п’ятдесятирічний кріпак мужик, сухорлявий і згорблений, що дивиться на світ Божий погаслими очима, зайнятий заготівлею палива на зиму.
Повернувшись у свою избенки, Антон застає там гостю, злиденне стару Архаровну, яка не стільки жебрати, скільки виглядає добро у мешканців села. Вечеряти Антону доводиться однієї тюрей з квасу і хліба, проте ж він не нарікає й ще ухитряється зі своєї частки половину віддати дітям. Растабаривая з бабкою, Антон згадує про свого брата і сина Архаровни, яких взяли в солдати, – давно вже від них ніяких
Речі мужика звернені не стільки до гості, скільки до самого себе: якою вже раз обдумує він своє гірке життя… Заїдає його століття лиходій-керуючий, прийшов час подушне платити, а грошей ні шеляга; погрожує Микита Федорович здати Антона в солдати, а хто тоді дружину і малоліток прогодує?
Не встиг Антон із-за столу вийти, як його звуть до керуючого. Микита Федорович, людина щільний і приземкуватий, схожий на бульдога, грізно зустрічає недоїмника і, не слухаючи його жалібних виправдань, вимагає продати останню конячину, щоб розплатитися з паном.
Як не плаче, як не побивається дружина,
На довершення напастей в дорозі зустрічає Антон мірошника, якого він давно уникає (і мельника повинен він за помел). Мельник, зрозуміло, теж вимагає своє.
На ярмарку і без того млява і заляканий мужичок і зовсім розгубився. А тут ще цигани-лошаднікі і промишляють біля коней шахраї (вони роблять вигляд, що хочуть допомогти Антону) зовсім заморочили селянинові голову. День проходить даремно – Антон так і не наважується продати пегашку, боячись продешевити.
Нові “друзі” Антона ведуть його ночувати на заїжджий двір, де й підпоюють розімлілого від втоми і голоду мужика… Вранці ж бідолаха виявляє пропажу коні.
Господар заїжджого двору, був у змові з грабіжниками, вимагає, щоб Антон розплатився за вечерю і горілку. Доводиться йому останній кожушок з себе віддати.
“Знаючі люди” радять Антону йти на пошуки коні в одну з довколишніх сіл, хоча і метикує, що без викупу він тільки ноги даремно зіб’є.
Зручно розташувалися на лавці порадники довго ще обговорюють нещастя, що трапилася з Антоном. Їх слухають новоприбулі постояльці, один з яких знайомий з бідолаха. Він пояснює головну причину лиха Антона. Його не злюбив керуючий, впевнений, що скарга пану на свавілля Микити Фе-дорича виходить від Антона.
У той час як Антон бреде невідомо куди по непролазній бруду, Микита Федорович балує себе чаєм, загодовують і без того товстого неповороткого синочка і перебранівается з дружиною, Від цих приємних занять його відриває мірошник, разом з яким керуючий обделивают темні справи. Мельник скаржиться всі на того ж Антона – не хоче розплачуватися за помел.
З мірошником Микита Федорович порозумівся і зібрався було відновити чаювання, але тут на нього з новою силою напускається дружина, не без підстав підозрює, що її благовірний приховує гроші, отримані від мірошника.
Три доби поневіряється Антон в пошуках вкраденої коненята по вогким осіннім путівцях. У горі не помічає він ні студеного дощу, ні втоми, ні голоду і холоду.
Пошуки, як і слід було очікувати, виявляються марними. Майже обеспамятевшій повертається Антон рано вранці в своє село і першим справою надсилається до Микити Федоровича. Караульщик його не пускають – керуючий ще спочиває.
Як недоумкуватий біжить нещасний мужик додому і наштовхується на Архаровну. Йому згадуються ходили по селу чутки про її потаємному багатстві, і Антон вирішує, що вона може виручити його. “Допоможи, коли хочеш врятувати душу християнську від гріха, – дай грошей!” – Кричить він у повному розпачі.
Злякавшись стара веде його за собою в яр, у якому, за її словами, у неї в кубушці захована мала дещиця рубльовік.
Проте в яру Антона хапають два дужих молодці. В одному з них він дізнається свого брата Єрмолая. Інший виявляється сином старої – і обидва вони швидкі солдати, тепер промишляють крадіжкою і розбоєм.
Єрмолай розповідає, як вони вчора пограбували купця, і обіцяє допомогти братові. Потрібно тільки спочатку для зустрічі в шинок зайти.
У шинку Антона очікує нова біда, гірше колишніх. У шинку Єрмолая і його напарника пізнають і затримують, а разом з ними як спільника в’яжуть і Антона.
Через тиждень після цих подій на вулиці юрбиться майже весь сільський люд. Кожному хочеться бачити, як повезуть розбійників в острог. Особливо цікавляться роззяви важкими березовими колодками, які будуть набивати злочинцям на ноги.
У натовпі обговорюють долю Антона і звалюють на нього всі крадіжки, що трапилися в окрузі. “Певна, окрім свого нікому провідати, у кого що є…”
Нарешті з’являється процесія у складі Микити Федоровича, конвойних солдатів і арештантів. За Антоном, який йде останнім, тащаться дружина і діти, що ревуть на весь голос. Коли підійшла черга набивати колодки Антону, бідолаха, “сидів за сю пору з видом скоєного оніміння, повільно підняв голову, і сльози закапали в нього градом”.
Єрмолай і син Архаровни на людях приндяться і пошучівают, але на останок Антонов брат кричить односельцям вже без примовок: “Не згадуйте лихом! Прощайте, браття, прощайте, нас не забувайте! “
Вози з арештантами наближаються до околиці, і, як би приховуючи їх від людських поглядів, пухнасті пластівці снігу починають покривати промерзлу землю, а холодний вітер приймається дути ще сильніше.
І лише тільки Микита Федорович проводжає виїжджаючих поглядом, задоволений, що таки розправився з “розбійниками”.
Схожі твори:
- Скорочено ” Антон-Бідолаха” Григоровича Вернувшись у свою избенку, Антон застає там гостю, жебрачку бабу Архаровну, що не стільки жебрає, скільки виглядає добро в мешканців села. Вечеряти Антонові доводиться однією тетерею із квасу й хліба, однак же він не нарікає й ще ухитряется зі своєї частки половину віддати дітям. Растабарывая з бабкою, Антон згадує про...
- Антон Чехов(1860-1904) ДО ОДВІЧНИХ ЧЕСНОТ Чи замислювались ви, чому люди люблять читати? Що їх приваблює у художній літературі? Мабуть, розповіді про яскраві, незабутні події, зустрічі з цікавими літературними героями, опис природи, традицій і звичаїв різних народів… Однак магічна сила слова не обмежується лише тим, що викликає в нашій уяві певні картини. Розмірковуючи...
- Зося Норейко й Антон (по повісті “Піти й не повернутися”) Василь Володимирович Биків – письменник-фронтовик. Він прийшов у літературу з військовою темою, розповідаючи про пережитому, побаченому, вистражданому. Герої його повістей – звичайні мирні люди, волею долі оказавшиеся утягненими у війну. Письменник розкриває психологію їхніх учинків, оголюючи глибини людської душі Мені хочеться зупинитися на двох героях повести “Піти й не повернутися”:...
- АНТОН ЧЕХОВ ЛІТЕРАТУРА І МОРАЛЬНЕ ВДОСКОНАЛЕННЯ ЛЮДИНИ АНТОН ЧЕХОВ Антон Павлович Чехов – російський письменник 1860 (Таганрог) – 1904 (Баденвайлер) Вичавлювати із себе по краплинах раба. Антон Чехов “Тисяча вісімсот шістдесятого року, місяця січня, сімнадцятого дня народження, а двадцять сьомого похрещений Антоній. Батьки його – купець Павло Георгійович та законна дружина його...
- Антон Павлович Чехов: Вироблення власного стилю Антон Павлович Чехов народився 21 січня 1860 року в південноросійському місті Таганрог, невеликому, провінційному, та з гарними культурними традиціями. Чехови належали до небагатих міщанських родин. Але батько-бакалійник прагнув дати своїм дітям гарну освіту. Атмосфера батьківського дому була по-домостроївськи деспотичною. Господарство повністю вела мати, а добрий і лагідний Антон допомагав їй...
- Антон Павлович Чехов Зловмисник Антон Павлович Чехов Зловмисник Перекладач: А. Хуторян Джерело: З книги: Чехов А. П. Вибрані твори:- К.: Дніпро, 1981. Перед судовим слідчим стоїть маленький, надзвичайно худий чоловічок у пістрьовій сорочці і латаних штанях. Його обросле волоссям і поїдене ряботинням обличчя та очі, ледве видні з-за густих, навислих брів, мають вираз похмурої...
- ВІКТОР НЕБОРАК Поет, прозаїк, літературознавець, перекладач, есеїст. Живе і працює у Львові. Учасник літугрупування Бу-Ба-Бу, майстерні “Пси святого Юра”. Автор поетичних збірок “Бурштиновий час” (1987), “Літаюча голова” (1990), “Alter Ego” (1993), “Розмова зі слугою” (1994), “Епос про тридцять п’яту хату” (1999), незавершеного роману “Пан Базьо та решта”. Неборак був, як сам зазначає...
- З світової літератури на тему: “Антон Павлович Чехов” П. А. Чехов народився 17 січня 1860 р. в м. Таганрозі. Його батьку належала невеличка крамничка. Торгували в ній з 5 год. ранку до 11 вечора. Павлу Ігоровичу повинні були допомагати сини. Батько був дуже обдарованим чоловіком: любив співати, грав на скрипці, малював. Але любов і ласку в сім’ї діти...
- Антон Павлович Чехов Палата № 6 У повітовому місті в невеликому лікарняному флігелі знаходиться палата № 6 для душевнохворих. Там “смердить кислою капустою, фітільнимі гаром, клопа і аміаком, і ця сморід у першу хвилину справляє на вас таке враження, начебто ви входите в звіринець “. У палаті мешкають п’ять осіб. Перший – “худорлявий міщанин з рудими...
- Антон Павлович Чехов Антон Павлович Чехов (1860-1904) Життя і творчість Антон Павлович Чехов – видатний російський прозаїк і драматург. Він підняв на недосяжну висоту жанр оповідання-новели і скази і нове слово у драматургії. А. П. Чехов народився 17 січня 1860 у м. Таганрозі. Його батьку належала невелика крамничка. Торгували в ній з 5...
- Антон Павлович Чехов: найвеличніший російський письменник Одним з найбільших російських письменників останніх десятиліть XIX ст. вважають у всьому світі Антона Павловича Чехова (1860 – 1904). Як драматург й новеліст, він зробив особливо вагомий внесок у всесвітню художню літературу, його твори мали найбільший резонанс у різних країнах на всіх континентах. У XX ст. на сценах Англії та...
- Генезис літаючої голови – ВІКТОР НЕБОРАК скорочено ВІКТОР НЕБОРАК Генезис літаючої голови (віршоване шоу) І. Фантазія метро Фарба це ще не простір ти спробуй все ж прорубати цю чорну шия твоя кровоточить а голова у шибі стартує а голова крізь товщу камінного моря крізь рибу дніпрову І кригу крізь бібліотечні сховища пропалюючи собі хід летить урочисто хвилина...
- Генезис літаючої голови (віршоване шоу) скорочено – Віктор Неборак І. Фантазія метро Фарба це ще не простір ти спробуй все ж прорубати цю чорну шия твоя кровоточить а голова у шибі стартує а голова крізь товщу камінного моря крізь рибу дніпрову І кригу крізь бібліотечні сховища пропалюючи собі хід летить урочисто хвилина до карнавального вибуху губи її тяжко рухаються:...
- Скорочено ТОВСТИЙ І ТОНКИЙ – АНТОН ЧЕХОВ АНТОН ЧЕХОВ ТОВСТИЙ І ТОНКИЙ На вокзалі зустрілися два приятелі: один товстий, другий тонкий. Товстий щойно пообідав на вокзалі, а тонкий щойно зійшов з потяга. З ним були дружина та син-гімназист. Товстий, побачивши тонкого, впізнав у ньому шкільного товариша. Він радісно привітався. Тонкий також був радий побачити давнього приятеля. Він...
- Антон Павлович Чехов: однин з найвидатніших російських письменників Одним з найвидатніших російських письменників останніх десятиліть XІX ст. вважають в усьому світі Антона Павловича Чехова (1860 – 1904). Як драматург і новеліст він зробив особливо вагомий внесок у всесвітню художню літературу, його твори мали найбільший резонанс в різних країнах на всіх континентах. У XX ст. на сценах Англії та...
- Ревізор характеристика образу Городничий (Сквозник-Дмухановский Антон Антонович) Городничий(Сквозник-Дмухановский Антон Антонович) – другий(після Хлестакова) за значимістю персонаж комедії; “голова” повітового міста, від якого “3 роки скачи, ні до якої держави не доїдеш”. Таке “серединне” місто повинне служити символом провінційної Росії взагалі, а Г. Сквоз-ник-Дмухановский – втілювати собою тип “городничого взагалі”. Згідно гоголевским “Зауваженням для рр. акторів”, Г. що...
- Ревізор характеристика образа Городничий ( Сквозник-Дмухановский Антон Антонович) РЕВІЗОР (Комедія в п’яти діях, 1835; пост. 1836; 2-е испр. изд. 1841) Городничий ( Сквозник-Дмухановский Антон Антонович) – Другий (після Хлестакова) по значимості персонаж комедії; “голова” повітового міста, від якого “3 роки скакай, ні до якої держави не доїдеш”. Такий “серединний” місто повинен служити символом провінційної Росії взагалі, а Г....
- АНТОН ЧЕХОВ – СМІШНІ ТА ПРИКРІ “ДРІБНИЦІ ЖИТТЯ” ЧАСТИНА ЧЕТВЕРТА ЛЮДСЬКІ СТОСУНКИ РОЗДІЛ 1 СМІШНІ ТА ПРИКРІ “ДРІБНИЦІ ЖИТТЯ” Літературна розминка 1. Назвіть гумористичні літературні твори, які ви читали. Укажіть їхніх авторів 2. Що саме в цих творах викликало у вас сміх: певні риси вдачі героїв, ситуації, жарти, висловлювання? 3. Чим, на вашу думку, “добрий” сміх відрізняється від...
- Антон Павлович Чехов Товстий і тонкий Антон Павлович Чехов Товстий і тонкий Перекладач: С. Воскрекасенко Джерело: З книги: Чехов А. П. Вибрані твори:- К.: Дніпро, 1981. На вокзалі Миколаївської залізниці зустрілися два приятелі: один товстий, другий тонкий. Товстий щойно пообідав на вокзалі, і його губи лисніли від масла, мов стиглі вишні. Пахло від нього хересом і...
- Скорочено ХАМЕЛЕОН – АНТОН ЧЕХОВ АНТОН ЧЕХОВ ХАМЕЛЕОН Через базарний майдан іде поліційний наглядач Очумєлов. За ним ступає рудий городовий. Навколо тиша… Аж раптом із дров’яного складу купця Пічугіна, стрибаючи на трьох ногах і озираючись, Ги жить собака. За ним женеться чоловік у перкалевій накрохмаленій сорочці та розстібнутій жилетці. Він викрикує в бік собаки: “-...