Життя Павла Грабовського – подвиг
Життя людини… Для когось воно протікає розмірено й спокійно, наче тиха річка, що красується серед високих берегів, лише іноді здригнеться золотава поверхня води від рвучкого вітру й знову безжурно понесе свої води широкою долиною. Життя ж інших нагадує бурхливий потік гірської ріки, що клекоче, напуває своєю водою всі живе, з гуркотом перекочується з каменя на камінь, розбризкуючи життєдайні краплини.
Саме йз стрімким потоком гірської ріки можна порівняти коротке (тільки 38 років), алі яскраве життя відомого українського письменника
Дитинство майбутнього поета пройшло в селі Пушкарному Охтирського повіту Харківської губернії (нині Сумської області). Уже змалечку хлопець знав, що таке злидні, хвороби рідних, смерть батька, голод. Алі маленький Павло мав сумирну вдачу. Виникло бажання “прийняти борошна за Христа”.
Навчання розпочав спочатку в Охтирській бурсі, а потім продовжував у Харківській духовній семінарії. Спостережливе око юнака не могло не помітити різкого контрасту між словами проповіді та реальністю. Виникло рішення присвятити своє життя боротьбі за справедливість, покращення становища простого
Алі боротьба принесла йз собою армійську муштру, загратовані вікна харківської та бутирської в’язниць, етапи до Сибіру, заслання. Довелося нести важкий хрест недолі через образи, нелюдські страждання. Алі, долаючи всі труднощі, кришталево чесний і чистий у всьому, Грабовський наполегливо займався самоосвітою, брався за перо, виливаючи на папері свою розпуку, обравши зброєю слово:
Куди не піткнешся – панують кайдани,
Те де вже спокою нам чекати?
І неспокійної вдачі співає долав перешкоди, не сукай “ласкаву добрість до людей”, пригнутих до землі тягарем несправедливості, жорстокості, злиднів.
Гортаючи сторінки збірок “Пролісок”, “З півночі”, бачимо, що співає був захоплений самовідданими й пристрасними натурами, що були пройняті духом високої відповідальності перед суспільством.
Мало нас, та рє – дарма,
Міцна віра валити скали…
Тім загибелі німий,
Кому світять ідеали.
З висоти третього тисячоліття мі можемо не погоджуватися з якимись поглядами поета, алі не можемо не схилити голову перед стійкістю переконань П. Грабовського, який присвятив життя боротьбі за світлі ідеали встановлення справедливості “шляхом любові та освіти”. Чи це не є загальнолюдським прагненням у будь-які часи?
Життя письменника – яскравий приклад патріотизму. Україна завжди залишалася для поета тією зіркою, що освітлювала тернистий шлях. З далекої Півночі лунали слова:
На хвилю б тільки збутись тугі,
З неволі виглянуть на світ,
Спинить тяжке чуття недуги,
Украйні кинути привіт!
Усвідомлюючи ті, що частка вже не напише світлих рядків на сторінках життя, співає все-таки залишився нескореним, мужньо переносивши розлуку з батьківщиною.
Яскравим променем пронизало темряву душевних борошн Кохання до Надії Сигиди, якові він зустрів на етапі:
Таку не часто скинеш оком,
Такою тільки що марить…
А раз зустрінеш ненароком
– Навіки частку опромінити!
Алі знову трагедія: кохану було покарано за долю в повстанні політв’язнів. Дорогий і світлий образ Надії Сигиди співає проніс через вусі своє життя. Тамуючи душевний біль, письменник поринає у творчу діяльність. Перекладацька діяльність, поява збірок поезій свідчать про велику працездатність П. Грабовського..
Останні роки життя письменник живе в Тобольську, одружується, алі злидні, кволе здоров’я зробили свою руйнівну справу. В 1902 році обірвався життєвий шлях поета, який вірив, що
… добрим словом спогадає
Нащадок вільний мертвих нас
Мі віддаємо пошану справжньому синові України, життя якого дивує й захоплює. Життя, подібне бурхливому потоку гірської річки, яку стало джерелом патріотизму, стійкості, мужності, що живитиме ще не одне покоління українців, надихаючи на подвиги в ім’я світлої ідеї.