Жадов – герой комедії А. Н. Островського “Прибуткове місце”

Молода людина, недавній випускник університету, Ж. є до дядечка, високопоставленому чиновникові, палким докоряти чиновницьких моралі. Нетерпимість Ж., його різкість і іепочтітель-ність обурюють дядечка, тому він відмовляє Ж. у “ваканціі” і в спорідненої підтримки. Ж. палко закоханий у недалеку, але чисту серцем Поліньку. Без засобів, без стану, з одними надіями на майбутнє, Ж. все-таки сватається до неї і отримує згоду на шлюб. Він передбачає труднощі, які чекають на нього. Але Ж. вірить у людей, “весело і з надією” дивиться в майбутнє

і готовий перенести будь-які тяготи, але не поступитися “мільйонної частки” своїх переконань та ідеалів. Пройшов рік, і буденна, безжальна по-вседневіость підточила духовні сили Ж.

Сцена в трактирі – ключова для розуміння стану та душевного стану Ж. Він зустрічається зі старим приятелем, вчителем Микіним, де знайомиться з “веселим” адвокатом Досужевим; спостерігає пиятику чиновників, обмивають перший великий хабар Белогу-Боголюбова. Очам Ж. відкриваються три способи влаштуватися в житті. Свідомий аскетизм чесного бідняка Микіна несумісний з одруженням і пов’язаний з безперестанними жертвами

щоб уникнути спокус. Шлях Досужева – шлях людини “втраченого”: все приймати, ні в що не вникати, не лізти на рожен, брати з купців гроші за “слізні прохання з орнаментами” і пропивати їх. Белогубовское щастя: брати хабарі, щоб “рука не сфальшувати”, жити “в достатку” і бути “шановним” людиною. Ж. починає розуміти, що він “дитина”, який не має про життя “зеленого поняття”.

Свої претензії пред’являє і Полінька, зовсім не схильна “сидіти вдома” та працювати “за велінням чоловіка”. Вона хоче “нову капелюшок”, “оксамитове плаття” і взагалі “весело жити”, а не животіти в чесного трудового бідності. Боячись втратити дружину, змучений Ж. йде до дядечка просити місця “прибуткові”. Тільки випадковість, характерна для “крутих розв’язок” Островського, рятує Ж. від морального падіння. Ж. зовсім не “Чацький нової епохи”, яким він став на початку п’єси. Він “не герой”, а “звичайний слабка людина”, загнаний “нуждою, обставинами, неосвіченістю рідних, навколишнім розпустою”. Островський говорив про нього: “Це – мішура; труснули, все і осипалося”. У “звичайності” образу Ж. і полягає гірка іронія “суспільної комедії” Островського. Перший виконавець ролі Ж. – А. А. Ніль-ський (1863). Серед інших виконавців – С. В. Шумський (1863), А. А. Миронов (1968).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Жадов – герой комедії А. Н. Островського “Прибуткове місце”