ЗАМИЛУВАННЯ КРАСОЮ ПРИРОДИ. МИКОЛА ВОРОНИЙ УЩУХЛА БУРЯ

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; розкрити красу і своєрідність поезій; поглиблювати та розширювати образні уявлення; розвивати мовлення, спостережливість, здатність бачити те коло життєвих явищ, які стали об’єктом зображень; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

– Промовте скоромовку: повільно (тихо); швидше (напівголосно); швидко (голосніше).

Хмаринки-пуховинки,

Химерні, волохаті.

Вмостились

на хвилинку

У хлопчика на хаті.

Химерні ці хмаринки –

Хмаринки-пуховинки –

Принесли завдання

Для кожної дитинки.

2. Робота над чистомовкою

Ді-ді-ді – висять он жолуді.

Да-да-да – миє чиста їх вода.

Ду-ду-ду – я по них піду.

Жа-жа-жа – буде з них їжа.

Ця-ця-ця – для Мартина кабанця.

Ця-ця-ця – кабанця хвастунця.

Ід-ід-ід – ще й залишимо на плід.

Ід-ід-ід – щоб розрісся дуба рід.

3. Гра “Шифрувальники”

– Прочитайте речення, переставляючи букви у словах.

КуЩа

ВиЖе в тавкус куща.

МаТ лавапють ройжі і щіля.

ВаХоються

бири дів кущи.

ЛеА куща тихра.

НаВо тачує ан всою дозбич.

КуЩа – бира жиха.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1. Конкурс “чия казочка краща?” (1-ша група)

Учні розказують складену казку “Зустріч із Вечором”, використовуючи художні засоби з прочитаних віршів.

2. Конкурс “чия розповідь краща?” (2-га група)

Учні розповідають складену розповідь від імені Вечора “Як я приходжу на землю”.

3. Конкурс “хто краще?”

Учні читають з пам’яті по одному з віршів про вечір (за вибором, с. 105-106).

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з творами українських поетів, які пройняті замилуванням красою природи. Послухайте уривок з вірша.

Тиша надворі, якась підозріла.

Море затихло – готує сюрприз.

Полум’ям блискавка ніч освітила

Стрілкою з неба метнулася вниз.

Вітер набрав повні груди повітря,

Видув натхненно і хвилю здійняв.

Колір змінила небесна палітра,

Дощ із грозою землю злякав.

Буря уперто зчиняла розруху,

Гілля тріщало, двигтіла земля.

Л. Чернуха

– Яким настроєм пронизані рядки поезії?

– Чому надворі підозріла тиша?

– Чи доводилося вам спостерігати бурю?

– Пригадайте почуття, які володіли вами.

Фізкультхвилинка

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання вірша Миколи Вороного “Ущухла буря” (с. 106)

1) Виразне читання вірша вчителем.

– Яким настроєм пронизані рядки цього вірша?

2) Словникова робота.

Довідкове бюро

Буря – навальний вітер з дощем і грозою.

Перли – коштовна прикраса.

Разок намиста – тут: нанизані на нитку намистини.

3) Робота в парі. Підготовка до виразного читання вірша.

– Який основний тон виберете для читання вірша?

– Де зробите найдовшу паузу?

4) Гра “Хто краще?”.

Конкурс на краще виразне читання вірша.

5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

– Чому “скрізь” панує тиша урочиста?

– Із чим поет порівнює сльози?

– Чим, на вашу думку, вони були викликані?

– Знайдіть у вірші уособлення.

– Чи погоджуєтеся ви з твердженням, що вірш пройнято замилуванням красою природи? Поясніть свою думку.

– Доберіть синоніми до слів ущухла, панує, отрясає.

– Перевірте, чи передають дібрані вами слова таку мелодійність, задушевність, зачарованість, як у поета.

2. Хвилинка творчості (словесне малювання)

– Яку ілюстрацію ви намалювали би до твору?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

– Чим сподобався вам цей вірш?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Намалювати ілюстрації до вірша (с. 106).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ЗАМИЛУВАННЯ КРАСОЮ ПРИРОДИ. МИКОЛА ВОРОНИЙ УЩУХЛА БУРЯ