Чи притаманні відданість, чесність і благородство тільки лицарям?

Вальтер Скотт – англійський письменник-романтик, автор 28 романів, кількох повістей і оповідань. У них з великою точністю описані історичні події, давні звичаї, костюми. Але найголовніше у романах Скотга – висвітлення історії у її розвитку, зображення вічних проблем, протиборства добра і зла. Це цілий світ важливих історичних подій і великих людських почуттів. Роман “Айвенго” посідає одне з найважливіших місць у творчості Вальтера Скотта. Він описує епоху становлення феодалізму у середньовічній Англії, боротьбу поневоленого корінного

населення Англії – саксів проти поневолюва-чів-норманів. Дійові особи роману представляють різні народи і верстви населення середньовічної Англії – це англосаксонські володарі Седрик і Ательстан, норманські феодали і лицарі Фрон де Беф, де Буагільбер і де Мальвуазен, селя-пи-раби Гурт і Вамба, абат Еймер і монахи, король Річард Левове Серце, єврей Ісаак та його дочка Ровена. Король веде боротьбу проти цілої купи феодалів на чолі із принцом Джоном за право володіння англійською короною.

Головний герой роману В. Скотта – лицар Айвенго, син Седрика Ротервуд-ського. У образі Айвенго втілено усі

ті риси, які письменник хотів би бачити у сучасниках-аристократах. Він ніби нагадує своїм співвітчизникам про найважливіше для благородної людини: чесність, справедливість, любов до вітчизни та прекрасної дами.

Прекрасна дама у романі не схожа на романтичну квітку. Це горда і сильна красуня Ровена. Вона воліє вмерти, але ніколи не належати ворогам. В цьому схожа на неї і єврейська красуня Ребекка, дочка Ісаака, яка ніколи не зрадить своїй вірі. Перебуваючи у полоні, вони зустрілися із Урфридою-Ульрікою, яка скорилася перед владою сильних і жорстоких норманів. Зрадивши свого батька, свій народ, вона занапастила своє життя. Цікавими є образи шута Вамби і раба Гурта. Гурт вірить, що він походить з роду міфологічного Беовульфа. Саме це допомогає йому залишатися і у рабському нашийнику вільною людиною, зберегти свою честь і гідність. Гурт не слухається свого володаря Седрика і слугує людині, яку любить і в яку вірить – молодому лицарю Айвенго. Шут Вамба, якого неодноразово принижував Седрик, є уособленням вірності й хоробрості. її дуже важко припустити під його шутів-ським ковпаком, вщипливими відповідями і запитаннями. Але саме Вамба стане рятівником свого господаря, якого мав би ненавидіти і бажати йому смерті.

Лицарі принца Джона, які і мали б бути чесними і справедливими, захищати справжнього короля, давно вже забули, що таке честь і справедливість. Єдина їх турбота – це грабунок і насильство. Наприклад, Буагільбер намагається прибрати до рук якомога більше, незважаючи на те що не має прав на володіння. Лицарі принца Джона гірші за грабіжників і злодіїв.

Натомість грабіжники і злодії виявляються у Вальтера Скотта благороднішими за лицарів. Саме команда Робіна з Локслі, легендарного Робін Гуда, допомагає у цих пригодах і Айвенго, і Седрику, і Ровені, і самому королю Річарду Левове Серце. Ті, кого “благородні” лицарі не вважають за людей, виявляються добрими, милосердними. Саме вони у змозі протистояти безчинствам поневолювачів. Романтична історія про Айвенго може багато чого навчити. Не тільки законів честі і справедливості, вірності і відданості. Вальтер Скотт навчає розуміти сутність людини, вчить дивитися не на звання, стан, одяг. Він вчить цінувати людину за її поведінкою та вчинками, адже саме у них найкраще проявляються якості людини.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Чи притаманні відданість, чесність і благородство тільки лицарям?