Загадка “Велесової книги”

“Велесова книга” є першим писемним документом, в якому зафіксовано історію докняжої і княжої доби. Але і зараз ведуться суперечки про те, чи ця книга підроблена, чи оригінальна. На жаль, точної відповіді на це питання ми, незважаючи на значний розвиток науки, не можемо дати, бо самі дощечки, на яких записаний текст “Велесової книги”, втрачені, а залишилися лише копії та фотокартки.

Узагалі, історія “Велесової книги” дуже цікава. Довгий час найдавнішими письмовими пам’ятками. Київської Русі були літописи XІ століття, тому

поява давнішого документа викликала велике зацікавлення, а разом з тим і питання: чому він не був знайдений раніше. Молодий полковник Ізенбек навіть і не підозрював, що він увійде в історію, перш за все, не як учасник громадянської війни, а як той, хто у великому маєтку Великий Бурлюк 1919 року знайшов дивні дощечки, текст на яких був написаний невідомим алфавітом і невідомою мовою. Щоб розшифрувати їх, треба було знати церковнослов’янську, російську, українську, білоруську, чеську, польську. Ізенбек довгий час нікому не показував свою знахідку, але у Бельгії він випадково зустрів Ю. Миролюбова, який викликав,
мабуть, у нього довіру. Йому він показав дощечки і запропонував їх переписати і розшифрувати. Робота тривала довгий час. У 1939 році Ю. Миролюбов відправив копії до Музею російського мистецтва у Сан – Франціско, але після цього ж року доля оригіналу невідома, бо Ізенбек помер, а разом з ним пропав його дорогоцінний скарб. Ось тому-то, що ніхто не бачив ці дощечки, так багато сперечаються про те, чи вони справжні.

У “Велесовій книзі” цікаво розповідається про походження українського народу та історію Київської Русі. Зокрема, за однією з легенд говориться про батька Ора, який був предком усіх орачів і мав три сини, що відокремилися від батька і заснували три народи: русичів, чехів, хорватів. Ще є легенда про Богумира, що мав дочок Древу, Скреву, Полеву. Вони одружилися, і так утворилися три племені: древляни, кривичі і поляни.

У книзі розповідається про часи первісно-общинного ладу на землях майбутньої України, про які майже до XX століття було дуже мало відомо. Відносно недавно були відкриті трипільська, зарубинська, черняківська культури на території України. І “Велесова книга”, і археологічні розкопки показали, як мало ми ще знаємо про історію і культуру нашої землі. Можливо, тому, що багато відомостей, які мали науковці, не збігалися із фактами, описаними у “Велесовій книзі”, вчені і не можуть прийняти її повністю.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Загадка “Велесової книги”