Роздуми над сторінками книги А. І. Солженіцина “Архіпелаг ГУЛАГ”

12 лютого 1974 А. І. Солженіцин опублікував звернення до інтелігенції, до молоді, до всіх співвітчизників, в якому він закликав боротися з насильством в Радянському Союзі. Коли насильство в країні набирає силу, воно кричить: “Я – насильство! Розійдись, розступилися – роздавлений! “Влада до насильства завжди вдається від немочі, нездатності управляти країною на основі законів. Насильству, щоб підтримувати себе, необхідно виглядати пристойно, тому воно вдається до брехні. Брехня теж зацікавлена в насильстві. У зверненні письменник заявляє:

“… не кожен день, не на кожне плече кладе насильство свою важку лапу: воно вимагає від нас тільки покірності, брехні, щоденного участі у брехні – і в цьому вся вірнопідданість. І тут-то лежить нехтуємо нами, найпростіший, найдоступніший ключ до нашого звільнення: особиста співучасть у брехні! “Влада в цьому зверненні, закликають навіть не до боротьби з насильством, а до морального поведінки, побачили страшну крамолу. І в лютому того ж року Солженіцин був заарештований і насильно відлучений від Батьківщини – висланий за кордон. Режим, який тримався на брехні, не міг

Себе, вдався знову ж таки до насильства

і брехні. Так був покараний письменник, який відкрив усьому світові правду про сталінські табори, автор “АрхіпелагаГУЛАГ”.

Перший том “Архіпелагу” містив докладне дослідження всього того, що доводилося випробувати людям, перш ніж потрапити до концтабору: системи арештів та різних видів тюремного ув’язнення, тортур слідства, судових і позасудових розправ, етапів і пересилок. У другому томі книги Солженіцин досліджує вже головну і основну частину імперії ГУЛАГу – “винищувально-трудові табори”. Ніщо не проходить тут повз увагу автора. Історія виникнення таборів, економіка примусової праці, структура управління, категорії ув’язнених і повсякденний побут табірників, становище жінок і малоліток, взаємини пересічних зеків і “придурків”, кримінальних і політичних, охорона, конвоювання, осведомітельская служба, вербування стукачів, система покарань і “заохочень “, робота лікарень і медпунктів, різні форми умертвіння і нескладна процедура похорону ув’язнених, все це знаходить своє відображення в книзі Солженіцина, Автор описує різноманітні види каторжної праці зеків, їх голодну пайку, він вивчає не тільки табірний, але і найближчий прілагерний світ, особливості психології та поведінки ув’язнених і їх тюремників. Це ретельне художнє дослідження засноване на достовірних фактах. Правда, друга книга не викликає такого приголомшена, потрясіння, морального шоку, як перша, – може бути, тому, що вона друга. А може бути, це враження пов’язане з тим, що я вже раніше прочитав кілька книг на ту ж тему (В. Шаламов, Л. Розгін, Є. Гінзбург).

У якомусь журналі я прочитав, що коли у Воркуті почали копати котлован для фундаменту нової школи, то ківш екскаватора, ледь знявши тонкий верхній шар грунту, виявив величезну кількість людських кісток, Це була, звичайно, не стоянка первісної людини, і ніхто з археологів сюди не прибув. Це була одна з величезних братських могил, що виникали біля північних таборів, коли у великі, ще з осені вириті котловани всю зиму скидали тисячі трупів померлих або розстріляних в’язнів, щоб закопати їх лише з настанням короткого північного літа. Будівництво школи тимчасово перервали. Вночі кістки зеків відвезли і закопали десь за межею міста (нічим помітним не зазначивши й цього нового кладовища). А на місці колишньої братської могили добудували школу.

Щоб минуле не повторилося, необхідне там, де були найбільші концтабору, спорудити меморіали, відновити в музейному порядку табірні бараки, зони, вишки і шахти, поставити пам’ятники на незліченних табірних кладовищах, де поховано, ймовірно, не менше наших людей, ніж їх полягло в роки Великої Вітчизняної війни. Запалити Вічний вогонь і на мармурових плитах викарбувані імена померлих і вбитих. Це буде. А поки єдиним пам’ятником їм стали книги. Надовго переживе своїх гонителів і ніколи не буде забутий величезну працю “Архіпелаг ГУЛАГ”, який присвячений всім тим, хто загинув у таборах і “кому не вистачило життя про це розповісти”.

У книзі “Архіпелаг ГУЛАГ”, що відкрила очі сучасників на злочини тоталітарного режиму, яскраво окреслилася моральну позицію автора – “неучасть у брехні”. Вона перегукується з позицією Л. М. Толстого – “непротивлення злу насильством”. Здавалося б, яка користь від утопічною ідеї зруйнувати насильство не боротьбою з ним, а простим неучастю в його підтримці? Але запитаємо себе: ті зміни, які почалися в нашій країні трохи більше десяти років тому, – хіба виявилися б вони можливі, якщо б у нашому суспільстві, у всіх його шарах не визріло за ці роки чи не загальне презирство й огиду і до тих, хто уособлював собою зло і насильство, і до їх жалюгідним прислужникам, що затопили країну демагогією і брехнею? У створенні такої суспільної атмосфери велику роль зіграли чесні книги нашого сучасника, видатного російського письменника Олександра Ісайовича Солженіцина.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Роздуми над сторінками книги А. І. Солженіцина “Архіпелаг ГУЛАГ”

Categories: Шкільні твори

Links