“Характеристика Гамлета”
“Гамлет, принц Датський” – це найзначніша з трагедій У. Шекспіра. Він писав трагедію про середньовічного принца, але в ній відбив те, що відбувалося в Англії в його час. Але значення “Гамлета” не в цьому, а в порушених проблемах, які не залежать від часу.
Гамлет – це єдиний центр, в якому сходяться всі лінії трагічної дії. Це герой, який запам’ятовується. Його слова змушують співпереживати, думати разом з ним, сперечатися, заперечувати або погоджуватися з ним. При цьому Гамлет – людина, яка думає і розмірковує, а не просто
Тільки розповідь Привида батька спонукає принца-філософа до дії. І Гамлет зі звичайних для Середньовіччя подій – вбивство короля суперником, нове заміжжя матері, яка “і черевиків ще не зносила, в яких йшла за труною”, коли “ще й сіль її безчесних сліз на почервонілих очах не зникла”, – робить висновки. Поведінка матері, цілком з’ясовна, адже жінці, до того ж дружині вбитого короля, лише дві дороги – монастир
Трагедія Гамлета велика, тому що він не просто дивиться і аналізує. Він відчуває, через свою душу пропускає всі факти, приймає їх близько до серця. Не можна вірити навіть найріднішим, і колір жалоби переноситься Гамлетом на все, що його оточує:
Єдиний доступний шлях, який подіє проти придворних негідників і брехунів, – брехня і лицемірство. Гамлет звертає проти них їх же зброю. Він зображує з себе божевільного, у що придворні вірять. Речі Гамлета суперечливі, особливо в очах оточуючих, які звикли вірити тому, що скаже король. Під виглядом божевільного марення Гамлет говорить, що думає, тому що це єдиний спосіб обдурити лицемірів, які не вміють говорити правду.
Єдиний вихід для Гамлета – це вбивство Клавдія, тому що в його вчинках корінь всіх бід, він втягує в це всіх оточуючих. Гамлет бореться з собою. Для нього неможливо боротися проти зла вбивством, і він зволікає, хоча іншого шляху немає. В результаті він йде проти своїх внутрішніх принципів і гине від руки Лаерта. Але зі смертю Гамлета гине і старий Ельсінор, “буйний сад”, де ростуть лише зло і зрада. Приїзд норвежця Фортінбраса обіцяє Датському королівству зміни. Смерть Гамлета у фіналі трагедії, як мені здається, необхідна. Це відплата за гріх вбивства, за заподіяне світу і людям зло, за злочин проти себе самого. Смерть принца Датського – це вихід з порочного кола зла і вбивств.
Гамлет – один з вічних образів світової культури. З ним пов’язане поняття “гамлетизм” – внутрішні протиріччя, що терзають людину перед прийняттям важкого рішення. У своїй трагедії Шекспір??показав боротьбу зла і добра, темряви і світла всередині людини. Ця трагедія про багатьох з нас, і, приймаючи важке рішення, ми повинні пам’ятати про долю Гамлета, принца Датського.