“У чому трагедія Гамлета”

Шанувальники Шекспіра, дослідники його творчості стверджують, що за всю історію літератури і драматургії так ніхто і не створив настільки ж сильну та видатну трагедію, аналога п’єси “Гамлет” за її популярністю і стійкістю просто немає. У всіх театрах світу майже 300 років всі захоплювалися п’єсою Шекспіра. Люди різних поколінь і національностей жадають відповідей на питання, які їх хвилюють. Такий інтерес до трагедії викликаний через філософську глибину цього твору. Шекспіру вдалося показати загальнолюдські проблеми, втіливши

їх в художній образ.

Читаючи трагедію, вже відразу видно мету героя – це помста сина за батька. Враховуючи, що дії відбуваються в часи середньовіччя, Гамлету властиве відчуття помсти. Але в п’єсі він зображений як людина нового часу, тому жорстока помста повністю суперечить його натурі. Йому треба задуматися, що дасть йому смерть Клавдія. На свій погляд Гамлет бачить тільки зраду, (його рідна мати полюбила вбивцю батька і вийшла за нього, його друзі зраджують і допомагають Клавдію). Гамлет постає самотнім, в любові він розчаровується. Він починає замислюватися, а для чого ж живе людина, в чому її призначення.

Зло

в розумінні Гамлета є загрозою його королівству та усьому людству, а люди не можуть йому протистояти. Прикладом цього може бути смерть Офелії, коли зло знову залишається безкарним. Гамлету не властиво мовчати і він не може так все залишити. Він знаходить у собі сили протидіяти злу. Але скоївши вбивство, він і сам стане на бік зла.

За п’єсою Шекспір??дає йому шанс помститися, Гамлет починає стежити і йому дається така можливість. Він бачить, як Клавдій на колінах молиться, але вбивши його під час молитви, для Гамлета те ж саме, що пробачити йому його гріхи. І все це змушує вирішувати – вбити або піти проти своїх переконань. І ось така боротьба все ж дає можливість зробити висновок: весь світ – в’язниця, де немає місця людським чеснотам, де кожна людина приречена на самотність. Мабуть, такою людиною і був Гамлет, мабуть, саме в цьому і полягає його трагедія.

Гамлет веде війну, війну зі своїм розумом. Він не може вирішити, чи здатний він на вчинок, та й бездіяльності свій він теж не дасть шанс. Такі думки наводять його на самогубство, але проблема в тому, що буде там, у потойбічному світі, які проблеми будуть його чекати там? І його зупиняє питання “Бути чи не бути?” . Рішення його – “бути”.

Наприкінці трагедії Клавдій поніс покарання, але все з нагоди збігу обставин, а ніяк ні по волі героя. За п’єсою Гамлету доводиться прикинутися божевільним. Його вчинки змушують задуматися, зрозуміти і відчути все те, що пережив головний герой. Шекспір??пропонує поміркувати, в чому ж сенс життя, чому люди не можуть бути щасливими і чи можливо побороти зло.

Гамлет у трагедії показаний як гуманіст, який легко міг оцінювати недоліки. Дуже гідно розкрито його світогляд, він ніби поділений на дві частини, як приклад добра і зла. З одного боку, він – ідеал свого часу, творіння Боже, а з іншого боку Гамлет нічим не відрізняємося від жорстоких тварин. Він не вірить в існування потойбічного світу. Гамлета Шекспір зображує рішучою людиною, але його людські якості, такі, як совість і сумнів не дають спокою думок. Він занадто розумний і занадто багато міркує, він робить все, що потрібно, але тільки те, що не стосується найголовнішого. Завдяки таким героям, як Гамлет, людство залишається існувати, виживаючи у світі добра і зла, роблячи висновки, вирішуючи проблеми, здійснюючи вчинки. Завдяки Гамлету ми завжди будемо гнатися за відповіддю, якої ніхто не знає. І в пошуках істини, щоб не допустити помилок у житті, завжди будемо ставити собі одне питання: “Бути чи не бути?”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

“У чому трагедія Гамлета”