ВСТУП ДО РОЗДІЛУ. ВОЛОДИМИР СОСЮРА. ЯК НЕ ЛЮБИТЬ ТОЙ КРАЙ… ЛІНА КОСТЕНКО. УСЕ МОЄ, ВСЕ ЗВЕТЬСЯ УКРАЇНА
Мета: почати ознайомлення учнів з новим розділом; удосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити виділяти головне, аналізувати, висловлювати свої міркування, інтонацією передавати настрій твору; розвивати зв’язне мовлення, вміння бачити та відчувати красу поетичного слова; виховувати любов до Батьківщини.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Холодно зараз у лісах і лугах.
Холодно зайчикам, лискам, птахам,
Затишно, тепло в класі у нас.
Доброго дня вам, вітаю я вас.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1.
Гра “Дощик”
Діти читають хором.
– Накрапає дощ (тихо).
– Дощ пускається сильніше (голосніше).
– Злива (голосно).
– Дощ слабшає (тихіше).
– Дощ припинився (читання припиняється).
Хитру сороку
Спіймати морока,
На сорок сорок –
Сорок морок.
2. Артикуляційна зарядка
– “Слоник п’є”.
Витягнувши вперед губи трубочкою, утворити “хобот слоника”. “Набирати водичку”, злегка при цьому прицмокуючи.
– “Індик Базікало”.
Язиком швидко рухати по верхній губі – “бл-бл-бл-бл…”.
–
Рот закритий, кінчик язика з напругою по черзі упирається в щоки, на щоках утворюються тверді кульки-“горішки”.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
– Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ. Прочитайте його назву.
– З творами яких авторів ми ознайомимося в цьому розділі?
– Хто із цих авторів вам відомий?
– Чого навчимося?
– Що нового дізнаємося?
– Що об’єднує твори цього розділу?
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Рибки”
Самостійне мовчазне читання учнями вступу до розділу
– Що говориться у статті про художників? про письменників?
– На що слід звертати увагу, читаючи твори розділу?
2. Робота над акровіршем
– Прочитайте акровірш. Відгадайте загадку.
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині край.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
М. Чернявський
– Україна – це наш рідний край, наша дорога і мила Вітчизна, земля, де ми народилися, уперше побачили і пізнали світ, почули колискову пісню, рідну мову, відчули любов і ласку – це наша найдорожча у світі Батьківщина.
Їй присвячують свої вірші українські поети.
3. Робота над віршем В. Сосюри “Як не любить той край…”
1) Виразне читання вірша вчителем.
– Чи сподобався вам вірш?
– Які почуття він у вас викликав?
– Які картини ви уявляли, слухаючи його?
2) Робота в парах.
Підготовка до виразного читання вірша
– З якою інтонацією, у якому темпі будете читати вірш?
– Які слова слід виділити голосом?
3) Виразне читання вірша учнями.
– Скільки речень у вірші?
– Які це речення за інтонацією?
– А за метою висловлювання?
– Які почуття передає поет у вірші?
– Чим він захоплюється?
– Яким він описує людське життя? З чим його порівнює?
4. Фізкультхвилинка
5. Робота над віршем Ліни Костенко “Усе моє, все зветься Україна…
1) Виразне читання вірша вчителем.
– З яким почуттям поетеса пише про красу рідної землі?
2) . Робота в парах. Словникова робота.
Читання учнями тлумачення слів.
3) Гра “Бджілки”.
Самостійне напівголосне читання вірша учнями
– З якою інтонацією, в якому темпі будете читати вірш?
– Де зробите найбільшу паузу?
– Які слова прочитаєте з більшою силою голосу?
4) Виразне читання вірша учнями.
– Які почуття охоплюють поетесу при згадці про рідну Україну?
– Що постає в її уяві?
– Якою є ця краса?
– Як ви розумієте останній рядок вірша?
5) Гоа “Добери риму”.
Краси – … (ліси).
Дива – … (незрадливо).
Явори-…(говори).
Україна – … (нетлінна).
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
– Що було найцікавішим?
– З яким настроєм завершуєте урок?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити напам’ять вірш, що сподобався (с. 60-62).