ВАСИЛЬ ЧУХЛІБ. ДИКІ КАЧЕНЯТА
Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Василя Чухліба; ознайомити з його оповіданням “Дикі каченята”; вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення, уяву, фантазію; виховувати бережливе і розумне ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Пролунав уже дзвінок,
Час почати нам урок.
Будемо у світ знань мандрувати,
Будемо мову рідну вивчати.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1.
__ горобець
__ біда
__ молодець
__ гнізда
__ річка
__ невеличка
__ співає
__ безкрає
2. Артикуляційна гімнастика
– “Горішки”.
Рот закритий, кінчик язика з напругою по черзі упирається в щоки. На щоках утворюються тверді кульки-“горішки”.
– “Гойдалки”.
Посміхнутися, відкрити рот. Кінчик язика – за верхні зуби; кінчик язика – за нижні зуби.
– “Годинник”.
Посміхнутися, відкрити рот. Кінчик язика (як годинникову стрілку) переводити з одного куточка рота в інший.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра
Учні в групах зачитують сценарії. Колективно обирають кращий. Кращі сценарії від кожної групи заслуховує весь клас. Колективно обирають найкращий.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з творчістю Василя Чухліба. Відгадайте загадку і назвіть заголовок.
– За городами в ставочку
У тихенькому куточку
Жовті м’ячики пухнасті
Радо бовтаються в рясці.
Здогадалися малята,
То ж… (маленькі каченята).
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Передбачення”
– Прочитайте заголовок з відповідною інтонацією.
“Дикі каченята”.
“Дикі каченята”!
“Дикі каченята”?
– Як ви вважаєте, про що йтиметься в оповіданні, яке має такий заголовок?
2. Словникова робота
Читання колонок слів “луною” за вчителем, потім – у парах одне одному напівголосно
Висиджує | Сполохати |
Кахкання | Шнурочком |
Розіллється | З’являються |
Поплюхалися | Приводнилися |
– Знайдіть слово, яке є синонімом до слова злякати (сполохати).
– Як ви розумієте слово приводнилися?
3. Фізкультхвилинка
Лапки в боки, вгору вушка –
Скачуть білочки-подружки.
Один, два, три, чотири, п’ять,
По гілках вони летять.
Один, два, три, чотири, п’ять,
Люблять білочки стрибать.
4. Гра “Рибки”
Самостійне мовчазне читання оповідання учнями (с. 90-93)
5. Перевірка первинного сприйняття
Тестування
1. З ким любить плавати на човні Тетянка?
А) З татом;
Б) з дідусем;
В) з подругою.
2. У якому дереві качка облаштувала гніздо?
А) У березі;
Б) у дубі;
В) у вербі.
3. Скільки яєць було у гнізді?
А) Три;
Б) два;
В) п’ять.
4. Якого кольору були яєчка?
А) Білі;
Б) зелені;
В) жовті.
5. Коли з’являються каченята у качки-криженя?
А) У березні;
Б) у травні;
В) у квітні.
6. На що були схожі маленькі каченята?
А) На кульбабки;
Б) на сонечка;
В) на кульки.
Відповіді: 1а; 2в; 3в; 4б; 5в; 6а.
6. Читання твору учнями “ланцюжком”
– На якій річці відбуваються описувані події?
7. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання
– Яка пора року описується в оповіданні? Доведіть словами тексту.
– Хто є головними персонажами твору?
– Чому тато запропонував Тетянці хутчіш відпливти від качиного гнізда?
– Над чим замислилась Тетянка?
– Де Тетянка з татом побачили качку наступного разу?
– Чому тато стривожився?
– Як Тетянка назвала каченят, які падали з гнізда?
– Які почуття охопили тата і Тетянку, коли вони побачили, що каченята приводнилися?
8. Робота за ілюстрацією
– Розгляньте ілюстрацію до твору.
– Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
– Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?
– Як передають почуття, що переживають каченята і качка?
– Які рядки твору проілюстрував художник?
– Які відчуття викликає ілюстрація?
9. Фізкультхвилинка
10. Читання оповідання за особами
– З якою інтонацією будете читати слова Тетянки? тата?
– Які слова підкажуть інтонацію читання? (Забажала, допитувалась, розказував, замислилась, пожартував, стривожився, засміявся)
11. Вправи на розвиток навичок читання
1) Гра “Хто читає швидше?”.
– Знайдіть і прочитайте подані речення.
Бо качка може злякатися нас…
Спочатку вони плаватимуть разом з матір’ю…
А вона про щось порозмовляла з ними…
2) Доберіть прикметники до іменників.
Верба… (стара).
Качка… (дика).
Кульбабки… (жовті).
Очерет… (ближній).
Шнурочок… (рівненький).
12. Переказ оповідання
– Від імені Тетянки;
– від імені тата;
– від імені качки.
13. Характеристика головних героїв оповідання
Робота в групах
– Яким ви уявляєте тата? Тетянку?
– Яке враження вони на вас справили?
– Як вони ставляться до природи?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– З яким твором ознайомилися на уроці?
– Хто його автор?
– Чого вчить нас це оповідання?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Переказувати оповідання В. Чухліба “Дикі каченята” (с. 90-93).
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 80
1. Робота над скоромовкою
Гра “Дощик”
Діти читають хором.
– Накрапає дощ (тихо).
– Дощ пускається сильніше (голосніше).
– Злива (голосно).
– Дощ слабшає (тихіше).
– Дощ припинився (читання припиняється).
Весна дивилась на Десну,
Десна не дивувалася.
Чому Весна та на Десну
Дивилась й дивувалася?
2. Гра “Письменник”
– Прочитайте оповідання правильно.
АН ЧУДА
ГелО і окрЮ вутьжи у вієКи. кулітВ инов дутьїпо ан учад. маТ евиж дусьді менСе. рядПо з молес сіл і акір Інгул. итіД лятьлюб тидихо в сіл. кичиХлоп дутьбу тивило убир.