Вади людини й суспільства в творах українських байкарів
Байка – найцікавіший жанр літератури, і виникла вона в процесі постійної боротьби добра і зла, любові та ненависті, правди і кривди. Байка завжди захищала інтереси скривджених і пригноблених, висміювала паразитичне життя панів, показувала суперечності кріпосницької системи, засуджувала соціальну нерівність. До жанру байки зверталися Г. Сковорода і Л. Боровиковський, І. Франко і ТІ Гулак-Артемовський, Є. Гребінка і Л. Глібов.
Талановитий український байкар П. Гулак-Артемовський свій твір “Пан та Собака” спрямував проти кріпосного
Дурість і безпорадність панів, руйнування поміщицьких господарств і банкрутство кріпосників яскраво показав Л. Глібов у
Без діла сотні всюди сують, А за недогарок вони Людей і лають, і мордують. У байці “Цуцик” Леонід Глібов висміяв такі соціальні та моральні вади капіталістичного суспільства, як паразитизм, лакейство, егоїзм, неробство. В образі Цуцика автор малює продажних, морально нікчемних, лицемірних людей, які заради панської ласки ладні зрадити своїх друзів. Цуцик пишається своїм прислужництвом і лакейськими здібностями і з великим задоволенням та зверхністю пояснює Бровкові:
Я те роблю, чого ти не зумієш: На задніх лапках я no-вченому служу. Бровко, в образі якого втілено риси чесного і працьовитого трудівника, з огидою ставиться до панського лакея і з обуренням заявляє: “Щоб ти сказивсь!”
Несправедливість царського суду змальовано в байці Є. Гребінки “Ведмежий суд”. Ведмідь, Вовки, Лисиця – яскраві представники царського суду, які, не дошукуючись правди, по-своєму судять безправного і беззахисного кріпака. Гребінка наголосив, що суд, який складається з вайлуватих тугодумів, нерозумних хижаків, хитрих і підступних людей, захищає інтереси експлуататорського класу.
Отже, українські байкарі Євген Гребінка, Петро Гулак-Артемовський, Леонід Глібов явища тогочасної дійсності оцінювали з точки зору селянських мас, і їхні симпатії були на боці знедолених і безправних.