УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. ХЛІБ – УСЬОМУ ГОЛОВА

II семестр

З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)

ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 4

Урок 96. УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. ХЛІБ – УСЬОМУ ГОЛОВА

Мета: навчати учнів читати швидко і виразно; усвідомлювати зміст прочитаного; поглибити знання учнів про важку працю хлібороба, розвивати пам’ять, ерудицію; виховувати дбайливе ставлення до хліба, повагу до хліборобської праці.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Гра “Скороти речення”

Учитель вимовляє речення – діти усвідомлюють його. Речення повторюється

вчителем – учні запам’ятовують. Після цього вчитель пропонує учням скоротити речення послідовно, довільно, але зберігаючи основний зміст (щоб воно залишилося зрозумілим).

Важкі краплини зривалися з неба і швидко падали на землю.

Важкі краплини зривалися з неба і швидко падали.

Краплини зривалися з неба і швидко падали і т. д.

2. Робота над чистомовкою

Ям-ям-ям – весело весною горобцям,

Ти-ти-ти – легко їжу їм знайти.

Ати-ати-ати – черв’ячків назбирати,

Ать-ать-ать – на зелених гілочках співать.

Ички-ички-ички – тут же скачуть і синички,

Ів-ів-ів –

доганяють горобців.

Ам-ам-ам – весело пташкам.

Ни-ни-ни – діждалися весни.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Робота з виставкою книг

1. Розглядання виставки

2. Бесіда

– Які книжки ви читали?

– Які книги з виставки привернули вашу увагу?

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Відгадайте загадку.

– Виріс у полі на добрій землі,

Місце найкраще знайшов на столі. (Хліб)

– Хліб – найдорогоцінніший витвір людського розуму, людських рук, людської праці. Хліб – усьому голова. Мабуть ці слова ви чули багато разів, і вони стали звичними і буденними. Але до хліба не можна ставитися по-буденному. Це святиня людська. І скільки не проходить років і тисячоліть, а він залишається святим і величним завжди.

V. ОБГОВОРЕННЯ ПРОЧИТАНИХ ТВОРІВ

1. Робота над прислів’ями

– Хліб належить до особливо шанованих символів українського народу. Недаремно про нього існує чимало прислів’їв. Проведемо конкурс на кращого знавця прислів’їв про хліб.

Гра “Закінчи прислів’я”

Хочеш їсти калачі – … (не сиди на печі).

На чорній землі – … (білий хліб родить).

Паляниця – … (хлібові сестриця).

Найсмачніший хліб… (від свого мозоля).

Гра “Розсипанка”

Земля а матінка батечко хліб (Земля – матінка, а хліб – батечко.)

Сестриця паляниця хлібові (Паляниця – хлібові сестриця.)

Хліба без бесіда суха (Без хліба суха бесіда.)

2. Тлумачення слова хліб

– Цікаво, а що означає слово хлібі Слово надається нашим Усезнайкам.

– Тлумачні словники української мови дають кілька значень слова хліб.

1) Хліб – це зерно, яке перемелюють на борошно.

“Зібрати три мішки хліба”.

2) Хліб – це випечений виріб із борошна. Продукт харчування.

Запашний хліб лежить на столі.

3) Хліб – це зернові сільськогосподарські рослини.

“Достигає хліб у полі”.

4) Існують і переносні значення цього слова. їх використання також дуже поширене в нашій мові:

– Хліб – це харчі, прожиток.

“Заробляти собі на хліб”, тобто забезпечувати собі добробут.

– Хліб – це заробіток, засіб існування.

“Жити на чужих хлібах”, тобто на чиємусь утриманні.

– Хліб – найголовніше багатство. Не може бути родина багатою, якщо в хаті немає хліба. Тому не дивно, що в нашій мові чимало добрих слів, якими називають хліб.

Фізкультхвилинка

3. Гра “З якого твору?”

– Не кидайсь хлібом, він святий! (М. Рильський “Про хліб”)

– Від сонця позолота в хліба. (Т. Коломієць “Хліб”)

– Як тепло пахне хліб. (П. Воронько “Пахне хліб”)

VI. ЧИТАННЯ НОВИХ ТВОРІВ

1. В. Сухомлинський “Борщ зі скибкою свіжого хліба”

1) Самостійне читання оповідання учнями.

– Як звали синів?

– Чому в них були такі імена?

– Чому Працьовитий хвалив материн обід?

– Чому Ледачому обід здався несмачним?

2) Читання оповідання за особами.

– Чому вчить нас це оповідання?

2. В. Сухомлинський “Шматок хліба”

1) Виразне читання оповідання вчителем.

– Чому вихователь залишив дітей сидіти за столом?

2) Читання оповідання учнями “ланцюжком”.

– Що означає вираз “Хоч крізь землю провались”?

– Як ви оцінюєте вчинок Семена Кравченка і солдата Андрія?

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

– Який висновок можна зробити із сьогоднішнього уроку?

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

– Наступний урок позакласного читання ми проведемо за темою “Мамо люба, добра, мила…”.

Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. ХЛІБ – УСЬОМУ ГОЛОВА