УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. БАТЬКІВЩИНА
II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 4
Урок 72. УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. БАТЬКІВЩИНА – РІДНИЙ КРАЙ
Мета: збагатити знання учнів про наш край, про історію, культуру своєї Вітчизни; розвивати навички читання, зв’язне мовлення; виховувати громадянські почуття, любов до Батьківщини, до рідної мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над чистомовкою
Па-па-па – розсипана крупа.
Пе-пе-пе – кошеня сліпе.
По-по-по – річка Лімпопо.
Іп-іп-іп
Ап-ап-ап – травку щипле цап.
Уп-уп-уп – поживний суп.
Оп-оп-оп – у річці короп.
Пу-пу-пу – по широкому степу.
Пи-пи-пи – золотаві снопи.
2. Робота над скоромовкою
Гра “Дощик”
У діброві – дуби,
Під дубами – гриби,
Трава – між грибами,
Хмарки – над дубами.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Звучить пісня “Україна – рідний край”.
– Про що співається у пісні?
– З чого і де починається Батьківщина?
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Є багато країн на землі,
В них – озера, річки і долини.
Є країни великі
Та найкраща завжди – Батьківщина.
– Як називається наша Батьківщина?
– Сьогодні ми будемо говорити і читати про наш край – Україну. Україна – це те місце, де ви народилися, де живуть ваші батьки, родичі.
А ви знаєте, де ви народилися? (Відповіді дітей.)
– Ось це місце, де ви народилися, і є вашою Батьківщиною, яка є часткою нашої країни – України. (Демонстрування на мапі.)
– Україна – це держава, яка має свою історію, культуру, свою мову. Кожна людина любить той край, де народилась і живе. Вона пишається своєю рідною землею. Завжди із захопленням говорить про квітучі весняні сади, про чудовий спів солов’я, плакучу вербу, що схилилася над стрімкою річкою.
Батьківщина – це казки, які розповідала тобі бабуся, це зелена травичка і блакитна річечка.
V. РОЗГЛЯДАННЯ ВИСТАВКИ КНИГ
Учитель звертає увагу учнів на збірки творів поетів: П. Воронька, Л. Костенко, Д. Білоуса, О. Олеся, В. Сосюри, Л. Компанієць, М. Познанської.
Фізкультхвилинка
VI. ОБГОВОРЕННЯ ПРОЧИТАНИХ ТВОРІВ
1. М. Хоросницька “Моя Україна”
– З чого ж почалася Україна для кожного з нас?
Виразне читання вірша учнями.
– Постарайтеся передати інтонацією теплоту, з якою поет говорить про Україну.
– Отже, Україна для кожного з нас починається із пісні, із рідної мови, з молитви, що навчає мама.
2. В. Самійленко “Ім’я нашої Батьківщини”
– У якому творі говориться про назву нашої країни?
– З якого твору слова і хто їх автор?
– На Вкраїні й для Вкраїни
Будем жити й помремо.
3. П. Воронько “Журавлики – журавлі”
– Про що запитують у журавлів?
– За чим вони сумували в казкових гаях?
Читання вірша за особами.
4. Л. Костенко “Буває часом”
Читання вірша учнями.
– З яким почуттям слід читати вірш? (захоплення).
Конкурс на кращого декламатора віршів.
5. Робота в групах
Складання словесного малюнка “Краса моєї України”.
VII. ЧИТАННЯ ТА ОБГОВОРЕННЯ ТВОРІВ ПРО УКРАЇНУ
1. Робота над оповіданням Т. Волгіної “Удома краще”
1) Читання оповідання учнями самостійно.
– Звідки приїхав Романко?
– Чи сподобалося хлопчикові місто?
– Чому хлопчику в селі краще?
– Яке прислів’я є основною думкою твору?
2) Читання оповідання за особами.
2. Робота над віршем В. Сосюри “Любіть Україну”
1) Виразне читання вірша вчителем.
– З якою інтонацією читається вірш? (Урочисто, піднесено)
– До чого закликає поет?
2) Виразне читання вірша учнями за строфами.
– Знайдіть слова – назви ознак, які вживає автор у своєму вірші.
VIII. ПІДСУМОК УРОКУ
– Напевно, кожен із вас відчув на сьогоднішньому уроці у своєму серці гарячу любов до своєї землі, бажання бути гідним своєї Батьківщини.
Любіть і шануйте свою країну, її мову, народ!
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “А вже весна, а вже красна…”.
Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.