“Учітесь, читайте, і чужого научайтесь, і свого не цурайтесь”
Тарас Шевченко мав багато ідей, які ефективно викладав на сторінках своїх творів. Як правило, всі вважають цього великого українського письменника, етнографа і громадського діяча виключно національно орієнтованим, але це не зовсім вірно, оскільки деякі його висловлювання дають зрозуміти, що він зовсім не відмовлявся і не намагався закликати своїх читачів любити виключно одне українське.
Хоча, звичайно, перш за все необхідно любити своє, рідне. Дуже важливо любити рідну мову і вживати її якомога частіше. Велика роль і внесок Тараса Шевченка
Втім, за творчістю та висловлюваннями Тараса Шевченка стає зрозуміло, що варто не тільки вчити все те, що стосується України, але й не забувати і про чуже. Дійсно, творча та культурна спадщина інших держава буває вкрай великою. Було б просто нерозумно займатися таким протекціонізмом, закриватися в самих собі і забувати про всіх оточуючих, ніби їх і зовсім немає. Це неправильно, оскільки в інших завжди можна навчитися чомусь дуже корисному і використовуватися це на благо собі і власній країні. Будучи хорошим філософом і володіючи всіма необхідними знаннями, Тарас Шевченко прекрасно це розумів і тому закликав всіх своїх читачів цікавитися і тим, що було створено іншими народами.
Будучи людиною великого розуму і досвіду, Тарас Шевченко не міг порадити нічого поганого. Це повністю підтверджується сучасністю. Сьогодні твори, окремі висловлювання і думки великого кобзаря залишаються для багатьох українців покажчиком. Всі ми враховуємо те, що було сказано Шевченком і дуже часто, коли не знаємо, що робити, звертаємося до нього в пошуках відповідей на всі питання.