Три відкриття картоплі

Картопля – це рослина, яку тричі відкривали. Уперше її відкрили індіанці. А в 1536 році розвідники іспанської військової експедиції зайшли в поселення Сороката. У покинутих житлах солдати знайшли кукурудзу й квасолю, уже знайомі їм, і “борошнисті корені, добрі на смак” (так згадував про це у своїх записах один з учасників експедиції). Знайдені корені були схожі на відомі іспанцям земляні гриби – трюфелі. Цим словом вони й назвали незнайомі корені. Це було друге відкриття картоплі. Хоча іспанці першими серед європейців дізналися про

картоплю, про її цінність вони довідалися останніми, і винна в цьому була церква, яка оголосила заморські бульби “чортовими яблуками”, заборонила їх вирощувати і їсти. Так було, наприклад, у Франції. І довго б ще не знали французи про картоплю, коли б. не аптекар Антуан Пармантьє.

Минуло понад сто років після заборони картоплі, коли він засадив свій город нею так, що ніхто не бачив, і найняв загін солдатів охороняти город. Солдати вдень пильно охороняли посаджену картоплю, а вночі мирно й тихо спали. Навколишні селяни, побачивши посилену охорону навколо городу аптекаря, вирішили, що там посаджені якісь

надзвичайно цінні рослини, і почали вночі закрадатися на город. Аптекар якраз на це й розраховував: він хотів, щоб люди познайомилися з картоплею. Того ж літа Пармантьє подарував букет квітів картоплі королю Франції Людовику XVI. Король прикрасив ними свій фрак. Квіти стали модними, їх носили в петлицях і платили за одну гілочку до десяти золотих монет. Так селяни, що жили навколо столиці, почали вирощувати картоплю – спочатку як квіти на продаж, а вже пізніше – як їжу.

Довго не наважувалися садити картоплю і в Німеччині: віра в те, що це “чортові яблука”, глибоко вкоренилась у свідомості людей. І прусським королям доводилося силою вводити картоплю.’ Так, у XVIII столітті один із них за відмову садити-картоплю наказав відрізувати селянам носи й вуха.

У Росію картопля прийшла, як уважають, через руки Петра І. Подорожуючи по Голландії, він побачив там невідомі в Росії бульби і прислав до Петербурга графові Шереметьєву, щоб той зайнявся їх розведенням. Існує й інша думка, за якою картопля в нас з’явилась пізніше, через півсторіччя після смерті Петра І. В Україні її вперше посадили в 1805 році в Харківській губернії. Запорізькі козаки знали картоплю, але як трофей, який вони здобували в походах.

Як відомо, садити картоплю спочатку боялися і в нас, по країні прокотилися “картопляні бунти”, і лише в другій половині XIX століття картопля стала швидко завойовувати європейську частину Росії. Це було її третє відкриття – для нас. А сьогодні ми картоплю вважаємо другим хлібом.

Назва картоплі теж пройшла довгий шлях. Італійське “трюфель” стало першою назвою цих бульб. З італійської мови це слово перейшло в німецьку, де набуло форми “картофель”. Від німецького походить польське та українське “картопля”. (За А. Коваль)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Три відкриття картоплі