Тематична атестація № 6 – за темою “Від романтизму до реалізму. Російська література початку XIX ст.”
Урок зарубіжної літератури 9 клас
УРОК № 68
Тема. Тематична атестація № 6
Мета: перевірити якість знань учнів за темою “Від романтизму до реалізму. Російська література початку XIX ст.”; розвивати творчі здібності учнів, виховувати прагнення досягти високих результатів.
Обладнання: Картки із завданнями.
Тип уроку: контроль знань учнів.
ХІД УРОКУ
XI. Оголошення теми та мети уроку
XI. Ознайомлення із завданнями та їх виконання
Варіант І
Початковий рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
Завдання
XI. Укажіть прізвища письменників – представників “золотої доби” російської літератури:
А) Гончаров, Пушкін, Некрасов;
Б) Пушкін, Лермонтов, Гоголь;
В) Пушкін, Гоголь, Тургенєв;
Г) Лермонтов, Гоголь, Толстой.
XI. Укажіть причину “світлої печалі” ліричного героя у вірші “Я вас кохав…”:
А) кохання, яке згасає;
Б) нерозділене почуття любові;
В) ревнощі;
Г) кохання, що раптово відродилось.
XI. Укажіть вірш Лермонтова, поява якого стверджувала той факт, що в Росії з’явився новий геніальний поет, послідовник Пушкіна:
XI. а) “Кавказ”;
XI.
В) “Смерть поета”;
Г) “Бородіно”.
XI. Укажіть причину, яка спонукала Печоріна стривожити спокій мирних контрабандистів:
А) бажання розкрити темні справи порушників закону;
Б) бажання мати певний матеріальних зиск;
В) спроба стати “своєю людиною” для злочинців;
Г) бажання пережити пригоду, пов’язану з розкриттям таємниці.
Середній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
Завдання з вибором правильної відповіді
XI. Укажіть, як М. Гоголь визначив жанр свого твору “Мертві душі”:
XI. а) поема;
XI. б) роман;
В) повість;
Г) роман – епопея.
XI. Укажіть, чим займався Акакій Акакійович Башмачкін у конторі:
А) формував архів;
Б) реєстрував папери;
В) переписував папери;
Г) наглядав за іншими.
Завдання з вибором кількох правильних відповідей
XI. Укажіть, що вплинуло на поведінку Євгенія Онєгіна, коли він погодився на дуель з Ленським:
А) бажання помститися;
Б) світські правила;
В) думка таких, як Зарецький;
Г) бажання розвіяти нудьгу.
Достатній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал) Завдання на встановлення відповідності (логічні пари)
XI. Установіть відповідність між героями роману “Євгеній Онєгін” та їхніми авторськими характеристиками.
А) Євгеній Онєгін;
1) “Як рано міг він хитрувати, Ховати надію, ревнувати…”;
Б) Ленський;
В) Тетяна Ларина;
2) “Він майстер був посперечатись, І гостро, й тупо відказати…”;
Г) Ольга Ларина.
3) “Слухняна, завжди непримхлива, Весела завжди, як весна…”;
XI. “Печальна, дика, мовчазлива, Неначе сарна, полохлива…”;
XI. “Душею мрійник геттінгенський, Красунь, стрункий, як очерет, Поклонник Канта і поет…”
(а1,б5,в4,гЗ)
Завдання на встановлення хронологічної послідовності
XI. Розташуйте глави роману “Герой нашого часу” так, щоб події, які в них зображуються, були в хронологічній послідовності:
XI. а) “Бела”;
XI. б) “Максим Максимович”;
XI. в) “Княжна Мері”;
XI. г) “Тамань”.
(г, в, а, б)
Завдання відкритої форми з короткою відповіддю
10. Впишіть жанр роману, якому відповідає визначення: “Роман, сюжет якого складає дослідження процесів внутрішнього буття особистості, психології людини, її внутрішніх конфліктів, називається…” (морально-психологічним).
Високий рівень (2 бали)
Завдання відкритої форми з розгорну тою відповіддю
11. Чому Онєгін став “зайвою” людиною, “розумною непотрібністю”? Як ви вважаєте, чи міг він щось виправити у своєму житті? Відповідь аргументуйте.
Варіант II
Початковий рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
Завдання з вибором правильної відповіді
V. Укажіть ім’я видатного російського письменника, який подарував 0. Пушкіну свій портрет із написом: “Переможцю – учню від переможеного вчителя”:
А) Г. Державін;
Б) І. Крилов;
В) В. Жуковський;
Г) М. Карамзін.
VI. Укажіть, як вплинув на почуття головного героя роману О. Пушкіна “Євгеній Онєгін” лист, написаний Тетяною Лариною:
А) зворушив;
Б) залишив байдужим;
В) обурив;
Г) розвеселив.
VII. Укажіть, хто такий “Герой нашого часу”, за словами М. Лермонтова:
А) портрет його знайомого;
Б) портрет, складений із пороків усього сучасного йому покоління;
В) його особистий портрет;
Г) жахлива і потворна вигадка автора.
VIII. Укажіть тему, яку розкриває Лермонтов у вірші “На дорогу йду я в самотині…”:
А) осуд бездіяльності й моральної ницості свого покоління;
Б) герой та натовп;
В) любов до батьківщини;
Г) потяг до волі, гармонії, повноти буття. Середній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал) Завдання з вибором правильної відповіді
IX. Укажіть, який новий тип романтичного героя представила світові російська класика:
А) герой, який шукає своє місце у світі, позбавленому гармонії;
Б) ідеальна людина;
В) громадянин – патріот, який підкоряється суспільству;
Г) герой – подвижник ідей.
X. Укажіть, чому Башмачкін вирішив пошити нову шинель:
А) намагався привернути до себе увагу начальства;
Б) попередню в нього вкрали;
В) стара стала непридатна для носіння;
Г) намагався гарно виглядати.
Завдання з вибором кількох правильних відповідей
XI. Позначте, що приваблює Пушкіна в Тетяні Лариній:
XII. а)розум;
XIII. б) любов до книг;
XIV. в) любов до няні;
XV. г) її зовнішність;
Д) любов до природи;
Е) почуття гумору.
Достатній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
Завдання на встановлення відповідності
XVI. Установіть відповідність між літературним напрямом і його характерними рисами.
А) Реалістичність зображення;
1) Романтизм;
Б) аналіз душевних поривань особистості;
2) реалізм.
В) герой – соціальний тип епохи;
Г) аналіз соціальної дійсності. (а2, 61, в2, г2)
Завдання на встановлення хронологічної послідовності
XVII. Розташуйте в хронологічній послідовності події життя Євгенія Онєгіна:
А) повернення до Петербурга після мандрів;
Б) зустріч з Тетяною Лариною в саду;
В) приїзд в село;
Г) дуель з Ленським. (в, б, г, а)
Завдання відкритої форми з короткою відповіддю
XVIII. Впишіть пропущене в тексті словосполучення: “Ще на початку роботи над “Євгенієм Онєгіним” Пушкін писав В’яземському, указуючи на особливості жанру нового твору: “…я тепер пишу не роман, а… – диявольська різниця”. (Роман у віршах)
Високий рівень (2 бали)
Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю
XIX. Хто винен у тому, що Печорін став “моральним калікою”? Чому, на вашу думку, він нічого не змінює в своєму житті? Відповідь аргументуйте.
Варіант III
Початковий рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
Завдання з вибором правильної відповіді 1. Укажіть назву літературного журналу, засновником якого став О. Пушкін:
А) “Отечественные записки”;
Б) “Вестник Европы”;
В) “Современник”;
Г) “Русский вестник”.
1. Укажіть, чому, на думку Пушкіна, має підкорятися його Муза:
2. а) Божому велінню;
3. б) бажанню прославитися;
4. в) думці оточуючих;
5. г) життєвим обставинам.
6. Укажіть, взаємодією яких художніх напрямів відзначається “золота доба” російської поезії.
А) Класицизму і романтизму;
Б) романтизму і реалізму;
В) класицизму і бароко;
Г) бароко і романтизму.
7. Укажіть, кого по-справжньому кохає Печорін.
А) Белу;
Б) княжну Мері;
В) ундіну;
Г) Віру.
Середній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
Завдання з вибором однієї правильної відповіді
8. Укажіть навчальний заклад, який закінчив М. Гоголь:
А) Царськосельський ліцей;
Б) Ніжинську гімназію вищих наук;
В) Школу гвардійських підпрапорщиків;
Г) Петербурзький університет.
9. Укажіть причину, з якої Акакій Акакійович довго не міг придбати нову шинель:
А) не мав достатньо грошей;
Б) було вже досить тепло;
В) боявся, що це не сподобається начальству;
Г) не міг вибрати собі до вподоби.
Завдання з вибором кількох правильних відповідей
10. Позначте причину, з якої Печорін наполегливо домагався кохання княжни Мері:
А) вона була гарною і подобалась йому;
Б) він хотів показати свою перевагу над іншими;
В) хотів довести, що кращий за Грушницького;
Г) йому подобалось скоряти жіночі серця.
Достатній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал) Завдання на встановлення відповідності
11. Установіть відповідність між героями та їхніми характерними рисами.
А) Євгеній Онєгін;
1) Запальність;
Б) Тетяна Ларина;
2) легковажність;
В) Ольга Ларина;
3) егоїзм;
Г) Володимир Ленський.
4) вірність. (аЗ, 64, в2, гі)
Завдання на встановлення хронологічної послідовності
9. Розташуйте глави роману “Герой нашого часу” так, як це зробив у творі автор:
А) “Тамань”;
Б) “Максим Максимович”;
В) “Княжна Мері”;
Г) “Фаталіст”;
Д) “Бела”, (ід, б, а, в, г)
Завдання відкритої форми з короткою відповіддю
11. Впишіть жанр твору, якому відповідає визначення: “Особливий жанр у літературі, який поєднує багатоплановість, епічні принципи розповіді з суб’єктивністю, притаманною ліричним творам – …” (Роман – поема)
Високий рівень (2 бали)
Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю
11. Чи є певні риси реалізму в деяких українських та петербурзьких повістях Гоголя? Якщо так, то які саме й у яких повістях? Свою точку зору аргументуйте.
Варіант IV
Початковий варіант (кожна правильна відповідь – 1 бал)
Завдання з вибором однієї правильної відповіді
11. Укажіть період у творчості О. Пушкіна, який вважається найпродуктивнішим:
А) Болдинська осінь 1830р.;
Б) період південного заслання;
В) період “петербурзької юності”;
Г) Михайлівський період 1824 – 1826 рр.
11. Укажіть, як склалася доля Онєгіна після дуелі з Ленським:
А) він повернувся до Петербурга;
Б) виїхав за кордон на лікування;
В) залишився у маєтку;
Г) вирушив у подорож без мети.
11. Укажіть, що найбільше вразило офіцера – оповідача під час зустрічі з Печоріним:
А) маленька аристократична рука з тонкими пальцями;
Б) очі, які не сміялися, коли він сміявся;
В) по-жіночому ніжна шкіра;
Г) його стрункий юнацький стан.
11. Укажіть, над яким питанням задумався Печорін перед дуеллю:
А) для чого він жив, задля якої мети народився;
Б) чи не можна уникнути дуелі;
В) що буде з його коханою, якщо він загине;
Г) про причину дуелі.
Середній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
11. Укажіть назву твору, сюжет якого М. Гоголю подарував 0. Пушкін:
А) “Шинель”;
Б) “Сорочинський ярмарок”;
В) “Портрет”;
Г) “Мертві душі”.
11. Укажіть, чому привид, який довго з’являвся біля Калінкіного мосту, перестав з’являтися:
А) насправді його не було, усе це вигадка;
Б) отримав те, чого хотів;
В) він перебрався в інше місце;
Г) втрутилися священики.
Завдання з вибором кількох правильних відповідей
11. Укажіть теми, які розкриває М. Лермонтов у вірші “І нудно, і сумно…”:
А) любов до рідних, близьких;
Б) кохання;
В) розчарування в житті;
Г) трагічна самотність;
Д) невпевненість у собі;
Е) дружба.
Достатній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
Завдання на встановлення відповідності
11. Установіть відповідність між назвами глав роману “Герой нашого часу” та можливими їх підзаголовками.
А) “Тамань”;
1) Печорін і горці;
Б) “Фаталіст”;
2) Печорін і контрабандисти;
В) “Княжна Мері”;
3) Печорін у козачій станиці;
Г) “Бела”.
4) Печорін і “водяне” товариство. (а2, 63, в4,г1)
Завдання на встановлення хронологічної послідовності
11. Розташуйте в хронологічній послідовності події, які відбувалися в повісті М. Гоголя “Шинель”:
А) поява примари мерця на вулицях Петербурга;
Б) придбання Башмачкіним нової шинелі;
В) вечірка в товариша по службі;
Г) походи Башмачкіна до начальства, “значної особи”;
Д) пограбування на вулиці. (б, в, д, г, а)
Завдання відкритої форми з короткою відповіддю 10. Впишіть назву, якій відповідає визначення: “Строфічна форма, створена О. Пушкіним у романі “Євгеній Онєгін”,- строфа
З 14-ти рядків (як у сонеті), побудована за схемою: “абаб, аабб, а б б а”. (Онегінська строфа) Високий рівень (2 бали)
Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю 11. Укажіть імена персонажів роману Лермонтова “Герой нашого часу”, яких можна було б віднести до романтичних образів “природних людей”. Для чого автор змушує Печоріна час від часу зустрічатися з такими людьми? Які психологічні, етичні та естетичні наслідки мають такі зустрічі в романі? Відповіді аргументуйте.
III. Домашнє завдання
Повторити вивчене протягом року, підготуватись до уроку узагальнення та систематизації знань.