Тема природи в поезії “срібного століття” (на прикладі творчості И. А. Буніна)

Визнання й популярність Бунін придбала як прозаик, але значне місце в його творчості завжди занімала поезія. Він почав з віршів і писав вірші до кінця своїх днів. В 1901 році вийшов збірник віршів “Листопад”, у який увійшли кращі вірші з ранньої поезії Буніна. Лейтмотив збірника – елегійне прощання з минулим. Це вірші про Батьківщину, красу її природи, про смутні заходи осені й зорі літа Блок високо оцінив цей збірник, сказавши про право Буніна “на одне з головних місць у сучасній поезії”.

Блок писав: “Так знати й любити природу,

як уміє Бунін, мало хто вміє. Завдяки цій любові поет смотрит зірко й далеко, і барвисті й слуховие його впечатления багаті”. У віршах Буніна природа з’являється у всім многообразии фарб, звуків, заходів.

Ліс, точно терем писаний, Ліловий, золотий, багряний, Веселої, пестрою стіною Коштує над светлою галявиною. Берези желтою різьбленням Блищать у лазурі голубой, Як вишки, ялинки темніють, А між кленами синіють Те там, те тут у листі наскрізній Просвіти в небо, що оконца. Ліс пахне дубом і сосною, За літо висохнув він від сонця И Осінь тихою вдовою Вступає в строкатий терем свій.

Почуттєве відношення

поета до природи найбільше яскраво виражено в його знаменитому чотиривірші: Ні, не пейзаж тягне мене, Не фарби жадібний погляд помітить, А те, що в цих фарбах світить: Любов і радість буття. Російська природа зачарувала Буніна своєю простотою, невигадливістю, таємничою казковістю дитинства, де не було місця трагедіям “страшного миру”, де все було наповнено спокоєм і щастям… Творчість Буніна – і проза, і вірші – наповнено музикою поезії життя. І недарма він сам говорив: “Я все-таки…

Колись поет. Поет! А вуж потім тільки прозаїк”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Тема природи в поезії “срібного століття” (на прикладі творчості И. А. Буніна)