Таємниці Кліо
Тисячолітня писемна Історія людства є настільки змістовно невичерпною та жанрово багатомірною, що важко навіть уявити собі ту незліченну кількість можливих версій прочитань й інтерпретацій, що їх здатні запропонувати зацікавленому читачеві вчені-історики. Тому-то й не дивно, що кожне нове покоління дослідників, як правило, намагається в темному мороці далеких віків і тисячоліть віднайти свою власну історичну Атлантиду. Прагне будь-що скинути завісу таємничості з раніше не розкритих загадок і секретів минулого або ж відкрити нове й непобаче-не
Однак мудра Кліо – високочола муза історії й покровителька істориків – не вельми поспішає ділитися своїми секретами. Лише допитливим людям, які по-справжньому одержимі історією, щастить почути від неї розповіді про нерозгадані таємниці, заплутані політичні інтриги, цікаві житейські колізії чи повчальні курйозні випадки – почути, аби згодом поділитися цим зі своїми читачами, справжніми поціновувачами краси історичного слова.
Книжка з промовистою назвою “Незнайома
Книжка побудована так, що кожен із нарисів чи замальовок є окремим самостійним фрагментом. Нерідко це колізії з такою складною і дуже цікавою фабулою, що будь-яку з них можна поставити в один ряд з інтригами найкращих пригодницьких
Романів чи голлівудських блокбастерів. Більшість уміщених у книжці розповідей розкриває такі цікавинки, химерні й несподівані відгалуження історичного минулого, які зазвичай не потрапляють до поважних узагальнювальних викладів історії України. І хоча далеко не всі з описаних колізій можна беззаперечно віднести до найважливіших віх тієї чи іншої історичної доби, усе ж таки без них історія виглядає схематизованою й неживою.
Ще однією особливістю книжки є те, що у фокусі будь-яких історичних казусів, несподіваних колізій чи курйозів, драм і трагедій завжди перебуває людина з її силою і слабкістю, моральними чеснотами й вадами. Саме таке – олюднене – сприйняття української історії, причому історії далеко не близької та слабко персоніфікованої в джерелах, виступає головною об’єднуваль-ною ідеєю всіх, іноді, здавалося б, зовсім не пов’язаних один з одним нарисів.
Книжка істотно доповнює й збагачує традиційні історичні синтези, надихає на пошук нових, оригінальних прочитань української минувшини. І в цьому, вочевидь, її найголовніша заслуга.
Рушаймо ж у мандрівку століть за таємницями Кліо!
405 слів За В. Смолієм