ТАРАС ШЕВЧЕНКО “ТИХЕСЕНЬКО ВІТЕР ВІЄ…”, “ОН ГАЙ ЗЕЛЕНИЙ ПОХИЛИВСЬ…”
II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 1
Урок 54. ТАРАС ШЕВЧЕНКО “ТИХЕСЕНЬКО ВІТЕР ВІЄ…”, “ОН ГАЙ ЗЕЛЕНИЙ ПОХИЛИВСЬ…”
Мета: розширити знання учнів про життя і творчість Т. Г. Шевченка; удосконалювати навички правильного, виразного, швидкого читання; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовлення, критичне мислення, творчі здібності дітей; сприяти національному вихованню учнів.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Дихальна гімнастика
–
– Зробіть довгий глибокий вдих. На видиху вимовляйте звук: о-о-о-о…
– Зробіть довгий глибокий вдих. На видиху вимовляйте склади:
Пім-пам-пом-пум-пем-пім;
Мам-мом-мум-мім-мем-мим.
2. Робота над скоромовкою
Лінь лежить у Ліни в ліжку,
Каже: “Я посплю тут трішки”.
Через неї лежебока
Ледь не відлежала боки.
Н. Становська
3. Розпитування за складовою таблицею
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Конкурс на краще читання з пам’яті вірша Тараса Шевченка “Тече
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Прочитайте акровірш, яке слово виділили?
Ти мусиш нам співця назвати,
Адже умів лиш він один Рабів німих так захищати.
А хто так оспівав, як він,
Садок вишневий коло хати?
Д. Білоус
– То кому присвячений сьогоднішній урок? (Присвячений видатному українському поету, письменнику, художнику – Т. Г. Шевченку.)
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка “Тихесенько вітер віє…” (с. 57)
1) Вступне слово вчителя.
– Перебуваючи в Санкт-Петербурзі, в 1844 p. Т. Г. Шевченко написав відому поему “Сон”.
Послухайте уривок з цього твору.
2) Виразне читання вірша вчителем.
– З якою інтонацією читається вірш? (Спокійно, тихо, розмірено)
3) Словникова робота.
Мріти – тут: ледве виднітися.
Читання стовпчиків слів “луною” за вчителем.
Вітер віє
Степи мріють
Ярами зеленіють
Сторожа розмовляють
– Що означають слова першого стовпчика? (Назви предметів.)
– Що означають слова другого стовпчика? (Назви дій предметів.)
– Доберіть синонім до слова сторожа. (Охорона)
Фізкультхвилинка
4) Читання вірша учнями.
– З ким автор порівнює тополі?
– Які дерева згадує поет у вірші?
5) Добирання до слів – назв предметів слів – назв дій.
Вітер… (віє)
Степи, лани… (мріють)
Верби… (зеленіють)
Сади… (похилились)
Тополі… (стоять, розмовляють)
2. Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка “Он гай зелений похиливсь…” (с. 57)
1) Вступне слово вчителя.
– Перебуваючи в засланні, далеко від Батьківщини, Т. Г. Шевченко написав вірш “Якби ви знали, паничі…”. У цьому вірші поет згадує своє важке дитинство, оспівує чудову українську природу.
2) Гра “Бджілки”.
Самостійне напівголосне читання вірша учнями.
– Яку картину ви уявляєте, читаючи вірш?
– З чим поет порівнює ставок?
– Що говорить про верби?
3) Гра “Збери словосполучення”.
Гай виглядає
Верби похиливсь
Ставок купають
4) Гра “Віднови вірш”.
Велику книгу_____ , дорослі й діти
І “Кобзарем” її____ . заповіти
В тім “Кобзареві” зложив, написав
Щоб знали всі:____ й___ . назвав
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого вчать вірші Тараса Шевченка?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити один з віршів Т. Г. Шевченка напам’ять.