Сюжет оповідання Тургенєва “Бежін луг”

Пояснюючи таємничі явища природи, свідомість селянських хлопців харчується живими враженнями оточуючого їх світу. Найпопулярніші фантастичні істоти тисячами ниток пов’язані з поезією життя земної: їх драми – своєрідне повторення людських драм, їхня краса-відображення земної краси. Та й сюжет “Бежін луки” рухається від легендарного і фантастичного до земного, реалістичного. Це рух відбувається не тільки всередині кожної з розказаних дітлахами історій, але і в послідовному зв’язку їх між собою. Від міфічних істот, русалок і

будинкових на початку розповіді уяву хлопців звертається до доль людських, до нещасної Килині, до Якима-лісника, до потонулого хлопчикові Васі і його матері Феліцате, до Івашці Федосєєва і бабі Уляні, до земної мрії про теплих країнах, де зими не буває, де живе людина у достатку і справедливості. Коли один із знайомих дорікнув Тургенєва у недостатності містичного початку, автор “Бежін луки” сказав: “Я зовсім не бажав надати цій розповіді фантастичний характер – це не німецькі хлопчики зійшлися – а російські”.

Але порушуючи забобонні почуття хлопців, тургеневская ніч дає лише натяки на можливість

реалістичного пояснення її загадок і таїнств. Вона всесильна і всевладна, остаточне слово розгадки вона береже від людини в темній своїй глибині. Звучить моторошний розповідь про псаря Єрмілов, про те, як стривожилася його кінь, почувши злий, нечисту силу. І раптом “… обидві собаки разом піднялися, 8216з судомним гавкотом кинулися геть від вогню і зникли в темряві… Почулась неспокійна біганина стривоженого табуна” (С, IV, 103). Чого злякався табун, що зачули в темряві ночі собаки? Природа своїм таємничим життям продовжує фантастичні розповіді хлопців.

Нічна природа не дає допитливої думки людини повного самозадоволення, підтримує відчуття недозволено загадок земного буття. Тому всі мотивування імовірно. Світ, що насувається з усіх боків на слабкий вогник нічного багаття, не втрачає своєї поетичної таємничості, глибини, невичерпності: “Гляньте-но, гляньте-но, хлопці, – раптом пролунав дитячий голос Вані, – гляньте на божі зірочки, – що бджілки рояться. Він виставив своє свіже ЛЕЧІКО з-під рогожки, сперся на кулачок.. і повільно підняв догори свої великі тихі очі. Очі всіх хлопчиків піднялися до неба і не скоро опустилися “.

Природа не тільки турбує своїми загадками думка людини, натяками вона дає йому відчути відносність будь-яких відкриттів, будь-яких розгадок її таємниць. Вона гамує зухвалі сили людини, вимагаючи визнання свого царственого переваги над ними. Природа у Тургенєва небайдужа до людини, але і суворою в своїх відносинах з ним: вона мстить за дуже безцеремонна вторгнення в її таємниці, за сміливість і самовпевненість у спілкуванні з нею. Милуючись зухвалим безстрашністю Павлуші, його діловитістю і практичністю, мисливець відчуває якийсь трагічний надлишок цих бунтівливих сіл. в характері маленького героя. Фатальна зумовленість його долі усвідомлюється вже в цю ніч біля багаття, хоча і здійснюються потім в епілозі оповідання: “Я, на жаль, мушу додати, що в тому ж році Павла не стало. Він не потонув: він убився, впавши з коня. Шкода, славний був хлопець! “.

Так формується в “Записках мисливця” тургеневская філософія природи. Слідом за короткочасними страхами й тривогами літня ніч несе людям мирний сон і заспокоєння. Всесильна по відношенню до людини, ніч сама по собі лише мить у живій русі універсальних стихій природи, своїми власними зусиллями відновлюють у світі світло і гармонію: “Свіжий струмінь пробігла по моєму обличчю. Я відкрив очі: ранок злучувалася… Всі заворушилося, прокинулося, заспівало,. Зашуміло, загомоніло. Скрізь променистими алмазами зашарілися великі краплі роси; мені назустріч, чисті і ясні, наче теж обмиті ранкової прохолодою, принесли звуки дзвони, і раптом повз мене, поганяй знайомими хлопчиками, промчав відпочив табун… “.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Сюжет оповідання Тургенєва “Бежін луг”