Своєрідність образу Прометея в поезії Байрона “Прометей”
Как ты, в тоске, в мечтах упорних
И человек, отчасти Бог.
Байрон. “Прометей”
Вірш Байрона “Прометей” уперше був надрукований 1816 року. “Есхіловим Ирометеєм я в хлоп’ячі роки глибоко захоплювався, – писав автор вірша вишівцю Дж. Меррі. – Прометей завжди так панував над моїми думками, що мені чітко уявити його вплив на все, що я написав”.
Вірш Байрона не є варіацією на тему трагедії Есхіла або міфу про Прометея. Як і в усій ліриці романтичного англійського поета на перше місце висунуті особисті переживання і
Враження від першого знайомства з Есхіловим Прометеєм такі сильні, що і дотепер ясно бачить “в горах утес, орел, оковы”.
Вірш Байрона, що складається з трьох частин, побудований як прямому зверненні автора до титана Прометея. Воно сповнене захоплення, співчуття і розуміння.
Титан! Что знал ты?
День за днем борьбу страдания и воли,
Свирепость не смертельной боли,
Небес бездушных окоем,
Ко всем глухой Судьбы десницу,
И ненависть – земли царицу:
Все то, что правит средь живых
И с наслажденьем
Страждання Прометея, його стійкість у випробуваннях долею, гідність, з якою він несе свій хрест, – все це робить титана ближчим до простих смертних, ніж до Богів, які суворі і нещадні до людини, байдужі до її страждань, ненависті, що панує на землі, Прометей протиставив доброту.
В ньому і полягає його “злочин”, за який він приречений на страшні муки.
Але навіть своїм стражданням Прометей дав людям сувору, але необхідну( науку:
Сумел так мужественно ты,
Так гордо пронести свой жребий,
Противоборствуя Судьбе,
– Ни на Земле, ни даже в небе
Никем не сломленний в борьбе,
Что смертним ты пример явил
И символ и судеб, и сил.
У відчайдушному протиборстві Прометея Байрон бачить значення людського життя, його шлях до щастя.
Чем бунт его – не торжество?
Чем не Победа – Смерть его?
Такими рядками закінчує поет свої роздуми про богоборця Прометея, що втілив у собі кращі риси людини: доброту, готовність до подвигу і самопожертви в ім’я людей, стійкість у боротьбі, гідність і гордість. Прометей своєю долею показав людям їхній довгий і тяжкий шлях до щастя. А сама боротьба за нього на багато століть стане змістом і значенням їхнього життя.