СВІТ ДИТИНИ. МИКОЛА НОСОВ ВИТІВНИКИ
Мета: ознайомити учнів з творчістю Миколи Носова, розкрити гумористичний характер творів; удосконалювати навички свідомого виразного читання за особами; розвивати творчі здібності, зв’язне мовлення, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Сум за сміхом по двору
Невідступно ходить,
Сміх лікує дітвору,
Ну, а сум їй шкодить.
Як дитина-вереда
Хниче без упину,
Значить сталася біда:
Сміх її покинув.
Значить, сум її насів,
З очей сльози точить,
І тому
Голову морочить.
На таку дитину гріх
Гримати і цикать,
Подаруй дитині сміх –
Перестане хникать.
В. Лагода
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Складання чистомовки
– Доповніть чистомовку римованими рядками.
Рі-рі-рі – зростайте у… (добрі).
Лі-лі-лі – діточки мої… (малі).
Ші-ші-ші – не тамуйте зла в… (душі).
Та-та-та – хай панує… (доброта).
– Які слова ми добирали? (Як у вірші, як у пісні, римовані)
– Що таке рима? (Рима – це співзвучність закінчень слів у віршованих рядках.)
2. Робота над скоромовкою
ЛЕЖЕНЬ
Жоржик-лежень,
З лежебокою морока,
Женя каже: – Не лежи,
Жито жати поможи.
Лежень каже: – Може, жалко,
Жалко, Женечко, лежанки?
Що ж, як будете ви жати,
Зможу в житі я лежати!
Грицько Бойко
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання гумористичного вірша Грицька Бойка “Отакий у мене ніс” (с. 163-166).
2. Гра “Наші поради”
Учні зачитують складені поради головному героєві вірша Грицька Бойка “Отакий у мене ніс”.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Розшифруйте слово, прочитавши кожну третю літеру.
Б Л В М К И С Ч Т А У І Є Ю В Т Д Н К П И Ш Ц К І Л И
(Витівники)
– Як ви розумієте це слово?
– Доберіть до нього синонім. (Вигадники)
– Чи зустрічалися ви в житті з витівниками? Де?
– Отже, витівник – це організатор веселощів.
– Промовте слово витівники здивовано; з обуренням; радісно; з питальною інтонацією.
– Саме так називається оповідання російського письменника Миколи Носова.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
– Початок письменницької біографії Миколи Носова був незвичайним, і письменником він став ніби випадково: коли у нього народився син, доводилося розповідати йому багато казок. Син підростав і вимагав нових і нових казок. Так Носов почав складати різні історії не тільки для сина, але і для його друзів.
Одного разу Миколу Миколайовича Носова запитали, чому він став письменником: “Дитячим письменником я став тому, що коли я виріс, мені взагалі захотілося стати письменником. А стати письменником мені захотілося тому, що у мене було цікаве життя, і в мене було про що розповісти людям”.
Носов дуже любив спостерігати за іграми дітей, йому подобалася їхня безпосередність, їхні фантазії, вигадки, витівки. Найперше оповідання, яке він написав своєму синочкові,- “Витівники”,- відніс до журналу “Мурзилка”. Оповідання надрукували. За цим оповіданням пішли інші.
2. Опрацювання статті про Миколу Носова (с. 166)
Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання статті учнями
– Де народився Микола Носов?
– Які збірки оповідань зробили його відомим?
– Які твори цього письменника ви читали?
3. Опрацювання оповідання Миколи Носова “витівники” (с. 166-168)
1) Гра “Передбачення”.
– Як ви вважаєте, про що буде оповідання?
– Яким воно буде – сумним чи веселим?
– Чому ви так вважаєте?
2) Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання оповідання учнями.
– Чи правильне припущення ви зробили?
– Чи сподобалося вам оповідання?
– Яке воно за настроєм?
– Назвіть імена головних героїв.
Фізкультхвилинка
3) Словникова робота.
Читання стовпчиків слів одне одному в парі
Забави | Витівати |
Крамниці | Зачинили |
Завісили | Злякалась |
Витівники | Забавлятися |
– Серед поданих слів знайдіть спільнокореневі. (Забави – забавляти; витівники – витівати)
– Доберіть синонім до слова крамниця. (Магазин)
4) Повторне читання тексту “ланцюжком”.
– Хто оповідач?
5) Робота над інтонацією.
– Прочитайте окличні речення з різним логічним наголосом.
– Прочитайте питальні речення.
6) Читання за особами.
7) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.
– Як же діти організували гру?
– Що вони зробили?
– Чому в хатці було так темно?
– Кого діти найбільше боялися?
– Що Валя сказала про вовка?
– Чи дійсно був вовк? Доведіть.
– Чому Валя відразу не сказала? Прочитайте.
– Чому діти боялися підійти до столу? Прочитайте.
– Як ви вважаєте, чому хотів навчити вас Микола Носов?
– А ви боїтеся темряви? Чому?
– Звідки беруться страхи?
– Як з ними можна впоратися?
– За що ви б могли похвалити дітей?
– За що можна їх посварити?
– Що б сказала мама, якби побачила цю картину?
8) Робота в групах. Складання плану оповідання.
– У вас на столі є конверти. Спробуйте скласти план до оповідання. На картках необхідно поставити номер по порядку, а в тексті знайти початок і кінцівку кожної частини, позначивши їх олівцем.
План
1. Може бути це сірий вовк?
2. Діти читали казку “Троє поросят”.
3. Так і не стали грати в “Трьох поросят”.
4. Спорудження будиночка.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра “Продовж речення”
– Сьогодні на уроці я дізнався…
– Сьогодні на уроці я навчився…
– Сьогодні на уроці я намагався…
– Найкраще мені вдалося…
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти продовження оповідання, починаючи його словами “Одного разу діти знову залишилися вдома самі…”.