Станційний доглядач

На початку оповідач міркує, як непросто бути наглядачем. Він повинен прислужувати і догоджати всім відвідувачам, але, в першу чергу, високим чинам. Йому доводиться вислуховувати лайки, погрози і невдоволення навіть коли немає його провини.

На станцію заїжджає дрібний чиновник, промоклий під дощем, переодягається і просить чаю. Самовар ставить Дуня – дівчинка 1914 років, надзвичайно гарна, з великими блакитними очима. Вона дуже вразила проїжджого. Поки доглядач переписував подорожню, він розглядав картинки, що зображували біблійну історію

про блудного сина. Під кожною були написані німецькі вірші. Потім всі втрьох стали пити чай задушевно розмовляти, як ніби були знайомі вже багато років. Коли подорожній їхав, вона поцілувала того на прощання на його прохання. Тільки через 3-4 роки оповідач знову заїхав на цю станцію. Але в будинку доглядача все змінилося, Дуні не було. За келихом пуншу доглядач повідав, що одного разу заїжджав гусар Мінський. Йому було кілька днів погано. Насправді він прикидався.

Посилали по лікаря, який, поговоривши на німецькому з ним, підтвердив, що той справді хворий. Хоча потім вони разом їли і пили, а “хворий” мав великий

апетит. Коли гусар одужав і збирався їхати, він запропонував підвести Дуню до церкви до обідні. Але відвіз її до себе в Петербург. Старий не знаходив собі місця і відправився на пошуки доньки. Відшукавши Мінського, старий благав в сльозах віддати йому Дуню, але той, давши йому кілька асигнацій, викинув на вулицю. Старий розтоптав гроші. Через кілька днів, йдучи по вулиці, Самсон Вирін дізнався проїхали дрожки Мінського. Пішов за ними і дізнався, що в будинку, у якого вони зупинилися, живе Дуня. Зайшовши в будинок, він бачить Дуню в модному одязі, але Мінський виганяє його. Старий повертається на станцію і через кілька років спивається, думаючи, що його дочка нещасна. Коли оповідач приїжджає на станцію в третій раз, він дізнається, що старий помер. На могилу його супроводжує хлопчисько, який добре знав доглядача. Ванька розповідає, що влітку приїздила пані з трьома дітьми і довго лежала на могилі. Це була Дуня.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


Станційний доглядач

Categories: Твори з української літератури

Links