СКРИНЬКА ЗАГАДОК. ІВАН СЕНЧЕНКО. ЗА ЛІСОМ, ЗА ПРАЛІСОМ ЗОЛОТА ДІЖА СХОДИТЬ
І семестр
З НАРОДНОГО ДЖЕРЕЛА
НАРОДНІ ДИТЯЧІ ПІСНІ ТА МАЛІ ЖАНРИ
Урок 10. СКРИНЬКА ЗАГАДОК. ІВАН СЕНЧЕНКО. ЗА ЛІСОМ, ЗА ПРАЛІСОМ ЗОЛОТА ДІЖА СХОДИТЬ
Мета: формувати вміння висловлювати оцінні судження; навчати розуміти прочитане, виділяти головне; ставити запитання за прочитаним; розвивати образне мислення; виховувати любов до рідного слова.
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Розучування лічилки
Раз, два, три, чотири –
Кицю грамоти учили:
Не читати, не писати,
А за мишками ганяти.
2.
3. Читання вірша “луною” за вчителем
КОНАДІНС, АБО СНІДАНОК НАВИВОРІТ
Наш Іванко спозаранку
Вже готовий до сніданку –
У сорочці, у штанцях,
Навіть з ложкою в руках.
Глип на стіл –
Там БІЛХ, АВАК…
Що це значить?
Як це так?
Усміхнулась ложка хитро,
Усміхнувся хитро ніж:
– Раз навиворіт сорочка,
КОНАДІНС, будь ласка, їж!
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Конкурс на кращого загадувача і відгадувача загадок.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Ви чудово загадували
Промінці ласкаві має,
Заглядає у віконце
Це яскраве, кругле… (сонце).
– Живим зерном народжений,
Живу я на землі.
Щодня рум’яним сонечком
Я сходжу на столі. (Хліб)
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТУ І. СЕНЧЕНКА “ЗА ЛІСОМ, ЗА ПРАЛІСОМ ЗОЛОТА ДІЖА СХОДИТЬ” (С. 14-15)
1. Виразне читання тексту вчителем
– Назвіть головних персонажів прочитаного тексту.
2. Словникова робота
Балабуха – тут: опуклість, гірка.
– З якою інтонацією читатимемо слова Катрусі? (Зі здивуванням, захопленням) Бабусі? (Спокійно, розмірено)
Фізкультхвилинка
Раз, два – дружно встали,
Добре спинки порівняли.
Три – швиденько взяли гирі,
Підняли їх на чотири.
Попиляли ми дрова –
Раз, два, раз, два.
Порубали ми дрова –
Раз, два, раз, два.
Не стомились – відпочили
І за парти тихо сіли.
– Хто загадав дітям загадку про сонечко?
– До кого Катруся звернулася із запитанням?
– Як бабуся пояснила Катрусі відгадку?
– Чому хліб порівнюють із сонцем, а сонце – із хлібом?
– Знайдіть у прочитаному тексті загадку і відгадку до неї.
– Які загадки про місяць, зірки ви знаєте? Загадайте їх однокласникам.
– В синім небі світлячки –
Не дістать до них рукою.
А найбільший світлячок
Зігнувся, як черв’ячок. (Зорі й місяць)
– Аж до раночку вночі
Дід-пастух овець лічив.
Вийшло сонечко з-за гаю…
Де вони тепер – не знає. (Місяць, зорі)
– Буває кругленький,
З ріжками буває,
Вночі його видно,
А вдень він зникає. (Місяць)
– Срібною доріжкою,
Виставивши ріжки,
Через річку перейшов,
Не змочивши підійшов. (Місяць)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
– Що нового дізналися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Дібрати загадки про місяць і зірки. Загадати їх однокласникам.