Система образів Дон Кіхот

13. Система образів Дон Кіхот

Ім’я Дон Кіхота з власного перетворилось на загальне, донкіхотами стали називати людей, що неспроможні розібратися в дійсності, тому їхні погляди і вчинки виглядають комічно і нічого, крім сміху, викликати не можуть. Таке сприйняття донкіхотства було поширене.

Але існує ще й інший аспект донкіхотизму, інакше ставлення до Дон Кіхота. Пригляньмося, що писав Генріх Гайне в своїй передмові до німецького видання твору: ” . перо генія завжди більше за самого генія, воно завжди сягає набагато далі, ніж це було

передбачено в його задумах, обумовлених епохою, і Сервантес, сам того не усвідомлюючи, написав найяскравішу сатиру на людську захопленість”.

На думку Тургенєва, “в донкихотстве нам следовало бы признать высокое начало самопожертвования, только схваченное с комической сторони”. І далі: “Жить для себя, заботиться о себе Дон Кихот почел бы постыдным. Он весь живет /если можно так выразиться/, вне себя, для других, для своих братьев, для истребления зла, для противодействия враждебным человечеству силам.” Як бачимо, Дон Кіхот у трактуванні Тургенєва, з погляду гуманізму, став героєм позитивним.

Для

Федора Достоєвського “Дон Кіхот” був одним із проявів людського генія в найвищих його злетах. В “Дневнике писателя” за 1876 рік він пише: “Во всем мире нет глубже и сильнее этого сочинения. Это пока последнее и глубочайшее слово человеческой мысли, это самая горькая ирония, которую только мог выразить человек, и если б кончилась земля, и спросили там, где-нибудь, людей: “Что вы, поняли ли вашу жизнь на земле и что об ней заключили?” – то человек мог бы молча подать Дон Кихота: “Вот мое заключение о жизни – можете ли вы за него осуждать меня?”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Система образів Дон Кіхот