Щирі друзі Петро Конашевнч та Марко Жмайло (за уривком “В Острозькій школі’ А. Чайковського)
В українській літературі є багато творів про щиру та вірну дружбу, особливо серед дітей. Це й повісті “Гуси-лебеді летять”, “Щедрий вечір” М. Стельмаха, і оповідання “Лісничиха” В. Донченка.
Про щиру дружбу двох друзів розповідається і в уривку “В Острозькій школі” з роману А. Чайковського. Головні герої цього твору – Петро Конащевич та Марко Жмайло. Так склалися обставини, що ще трирічною дитиною Петро залишився сиротою. Його батько й мати загинули під час одного з набігів татар на село Кульчиці. Малого сироту прихистила
Жмайло доклав чимало зусиль, щоб виховати хлопців розумними, чесними, добрими людьми, гідними свого роду і держави. Петро і Марко виправдали його сподівання. Вони добре склали іспити до бурси, хоча дуже хвилювалися. У бурсі для них все було новиною, і тому вони не розлучалися. Навіть місця в кімнаті їм відвели
Петро і Марко – чемні та виховані діти. Коли на подвір’я бурси, зайшов князь Острозький, то вони з пошаною поцілували його одежу. Князь побачив майстерно вбиту стрілу в макет турка, похвалив Петра. А Маркові запропонував битися на шаблях. Але Марко настільки поважав старших, що не посмів прийняти пропозицію князя і поклав шаблю під ноги. Найвищою похвалою для Марка були слова князя: “Гарно, синку, що ти вмієш шанувати і вік мій, і стан”.
Отже, перед нами еталон чемності, відваги, вихованості дітей-підлітків. Це ще один приклад щирої дружби, що дає нам можливість усвідомити святе правило: “Дружба та братство дорожче багатства”.