“Розгром Ярославом печенігів. Початок великого будівництва в Києві. Похвала книгам” скорочено – літописні оповіді

Коли Ярослав був у Новгороді, йому повідомили, що печеніги взяли в облогу Київ. Князь зібрав військо й пішов визволяти місто. Відбулася велика січа на тому місці, де тепер собор Святої Софії.
1037 року заклав Ярослав велике місто із Золотими Воротами, церквою Святої Софії та іншими церквами й монастирями. Стала при Ярославові поширюватися християнська віра. “Любив Ярослав книги, читав їх часто і вдень, і вночі”. Зібрав скорописців багато, перекладали вони з грецького на слов’янське письмо. Написали багато книг, що за ними вчаться віруючі

люди, тішачись плодами глибокої мудрості. Це ніби як один зорав землю, а другий посіяв, а інші жнуть і споживають багату поживу. А батько всього цього – Володимир, що запровадив християнство. Син його Ярослав засіяв Русь книжними словами, а ми тепер пожинаємо. “Велика – бо користь від навчання книжного. Книги – мов ріки, які напоюють собою увесь світ: це джерело мудрості, в книгах – бездонна глибина…” Книгами людина втішається у печалі, в книгах – світло мудрості, а хто мудрості прагне – знайде благодать. “Той, хто часто читає книги, той веде бесіду з Богом і наймудрішими мужами”.

Ярослав любив книги, багато їх написав і поклав у церкві Святої Софії, яку сам збудував, оздобив і прикрасив. І в інших містах Ярослав ставив церкви, призначав туди священиків, даючи плату від своїх багатств і наказуючи вчити людей. Ярослав радів, а ворог нарікав та ремствував, бачачи силу нових християнських людей.
Коментар:
Літописна оповідь про Ярослава Мудрого, який поборов ворогів і сів на престолі в Києві. Князеві було більше до душі мирне будівництво, укріплення християнської віри за допомогою церков, монастирів, церковних книг. Сам Ярослав любив читати, посадив переписувачів та перекладачів, щоб було багато книг, які поклав у церкві Святої Софії. Літописець наголошує на значенні книг у житті людини – це мудрість, яка дає благодать душі та тілу. Оповідь уславлює мудру миротворчу політику князя Ярослава.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

“Розгром Ярославом печенігів. Початок великого будівництва в Києві. Похвала книгам” скорочено – літописні оповіді