Простежте зображення у творах Ч. Діккенса різних верств англійського суспільства, соціальних контрастів та духовних конфліктів (на прикладі романів “Пригоди Олівера Твіста”, “Домбі і син”). Визначте значення творчості письменника
Простежте зображення у творах Ч. Діккенса різних верств англійського суспільства, соціальних контрастів та духовних конфліктів (на прикладі романів “Пригоди Олівера Твіста”, “Домбі і син”). Визначте значення творчості письменника.
Роман Ч. Діккенса “Пригоди Олівера Твіста” – ще одна спроба автора показати сучасникам тіньові сторони життя й не тільки розчулити, але й примусити замислитися над їх першопричиною. Письменник бачить початок зла не у фактичних таємницях походження Олівера, а в соціальних законах часу. Твір
Здавна турбота про бідних, сиріт, немічних, самотніх старих була в Англії справою церкви й релігійної громади. Із запровадженням нового закону й без того куца парафіяльна благодійність перетворилася на глум над самою ідеєю милосердя. Притулок для бідняків, робітний дім у більшості парафій перетворився на справжню в’язницю, на місце невимовних страждань. Найтяжчою в цих умовах була доля дітей. Утім, щоб звільнити парафію від зайвого клопоту і витрат, зацікавлена й жорстока
Моторошні сцени перебування малого Олівера в робітному домі Діккенс супроводжує авторським коментарем, головна інтонація якого – вбивчий сарказм та іронія.
Найкращим твором Чарльза Діккенса став роман “Домбі і син”. Малюючи широку картину соціального життя Англії, Діккенс переконливо доказвает антигуманну сутність буржуазних відносин, тонко підмічає взаємозв’язок її та окремими сторонами і явищами життя. У заголовок роману винесено не ім’я героя, як було раніше, а вивіску фірми англійського буржуа: “Торговий дім Домбм і син. Торгівля оптом, в роздріб і на експорт “. Контора Домбі і його комерційна діяльність не цікавлять письменника. Дія роману відбувається переважно в його власному будинку. Але вплив торгової фірми на хід подій і долі героїв стає вирішальним.
Будинок сім’ї Домбі весь час хочеться назвати так, як названий інший роман Письменника, створений у цей же період, – “Холодний будинок”. А вивіска контори цілком доречно виглядала б на його стінах. Господар будинку, містер Домбі бездушний, суворий і холодний. Для нього процвітання фірми понад усе. “Домбі і син! Ці три слова виражали ідею всього життя містера Домбі. Земля була створена для торгових операцій Домбі і сина. Сонце і місяць призначені висвітлювати їхні справи “. Оточуючих Домбі оцінює лише з точки зору їхньої корисності для фірми. Навіть донька Флоренс в його очах – “фальшива монета, яку не можна вкласти у справу і довгожданого сина Полю не судилося стати спадкоємцем справи батька. Він помер у ранньому віці, погублених бездушністю батька і системою виховання. Як рослина, позбавлене тепла і сонця, приречений на гібедь, так і маленький болючий Поль приречений на смерть у холодному будинку батька.
Холодність Домбі – основний лейтмотив цього образу. “Гроші є причиною того, що нас поважають, бояться, поважають, підлабузнюються до нас”, – говорить Домбі. Він звик, що за гроші можна купити все, в тому Чеслі совість, слухняність, вірність. Домбі купує собі красуню дружину як прикраса для свого будинку. Але гроші Домбі не змогли утримати горду і сильну жінку. Вона йде з дому Домбі, де немає місця любові, Пошани, розуміння. Гроші стали єдиною цінністю у житті містера Домбі, і цю істину він намагається передати синові. Однак Поль з дитячою безпосередністю відшукує найбільш точне заперечення, запитуючи, чому гроші не врятували мами. Та й це не вразило холодного, черствого пана Домбі. Гроші для нього важать дуже багато, тому що дають можливість купити все: навіть другу дружину він купує у її матері. Едіт розуміє це і гидує шлюбом, хоча і погоджується на нього, так як це єдиний спосіб звільнитися від матері. А мати її не краща за містера Домбі, так як зробила дочка зручним товаром, за який можна отримати чимало грошей. Здається, ситуації, змальовані в романі, настільки безнадійні, що досить і сподіватися від героїв по іншому думку. На перший погляд, гроші так надійно захищають їх від негараздів, що вони ніколи не відчують себе нещасними, самотніми, бідними. Проте все змінюється, коли містер Домбі розорюється. Небагато людей залишається біля нього. Але це люди, які не зрадять, так як не користолюбство керує ними. Розуміння, усвідомлення справжніх цінностей приходить до містера Домбі болісно, через страждання і приниження, коли його помічник Джеймс Каркер зваблює його дружину Едіт і розоряє його. Негаразди в життя змушують його по-іншому подивитися на весь світ, який здавався таким надійним і зрозумілим, на дочку Флоренс, яка зберегла в душі і любов до батька, і здатність прощати.
Так от у романі “Домбі і син “Діккенс, аналізуючи проблеми моралі в сучасному йому суспільстві, доводить, що головні цінності цього світу – це не гроші, а любов, доброта, здатність співчувати – все, що робить світ прекрасним, а людей щасливими.