ПРИГОДИ. МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ ШОКОЛАД БОЦМАНА
Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю письменника-мандрівника Миколи Трублаїні; вчити розмірковувати над текстом, уявляти описані картини, пройматися почуттями; розвивати здатність співпереживати, мислити словесно художніми образами; виховувати бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над чистомовкою
Рі-рі-рі – що ти бачиш угорі?
Рю-рю-рю – бачу ясную зорю.
Рі-рі-рі – ще що бачиш угорі?
Ря-ря-ря – небо синє, як моря.
Рі-рі-рі – ще
Ри-ри-ри – там літають комарі.
Ра-ра-ра – з комарами мошкара.
Ра-ра-ра – розбігаймось до утра!
2. Робота над скоромовкою
Соня смажила млинці,
Ось і тісто на руці.
Як з роботи прийде тато –
Хай він з’їсть млинців багато.
3. Прочитай і зрозумій!
ХТО РОЗПЛУТАЄ СЛОВА?
За струмком дзюрчить село,
Небо
В сонечко зійшло,
У ставку сплеснувся шпак,
У садку співа щупак,
Вистрибнув на півня пліт,
Кукурікнув сірий кіт,
Сіла квітка
На бджолу,
Дуб старий
Спиляв пилу…
Хто ж розплутає слова?!
Ви не зможете бува?
В. Шаройко
III.
Робота в групах. Гра “Хто краще?”
Учні в групах переказують оповідання Миколи Трублаїні “Омар” (с. 140-141):
1-ша група – від імені Яшки;
2-га група – від імені боцмана.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Дивовижні пригоди Яшки і Машки тривають. Сьогодні ми дізнаємося про ще одну витівку цих невгамовних мавпочок.
– Відгадайте загадку – і ви дізнаєтеся, на що спокусилася Машка.
– Чорна плитка,
Золота накидка,
Подарунок до свят,
Це – … (шоколад).
Фізкультхвилинка
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання оповідання М. Трублаїні “Шоколад боцмана” (с. 141-142)
1) Гра “Передбачення”.
– Прочитайте назву оповідання.
– Спробуйте здогадатися, кому дістанеться шоколад. Чому ви так уважаєте?
2) Читання учнями зачину оповідання (с. 141).
Довідкове бюро
Каюта – житлове приміщення на кораблі для команди та пасажирів.
3) Робота в групах.
– Розгляньте малюнок і складіть продовження оповідання.
4) Гра “Хто краще?”.
Кожна група презентує складене продовження оповідання.
5) Гра “Рибки”.
Самостійне мовчазне читання учнями оповідання до кінця (с. 142).
– Що вас розвеселило?
– Які картини ви уявляли, дочитуючи оповідання?
– Якою ви уявляєте Машку на початку оповідання?
– Спробуйте описати почуття Машки в ті хвилини, коли вона сиділа на щоглі.
– Які пригоди (несподівані, непередбачені події) трапилися з Яшкою і Машкою під час морської подорожі?
2. Хвилинка творчості
Гра “Актори”
– Продемонструйте один із епізодів про неймовірні пригоди Яшки і Машки за прочитаними творами Миколи Трублаїні.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чим сподобалися вам твори Миколи Трублаїні?
– Чи хотіли б ще зустрітися з героями його творів?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Робота в групах
Уявіть себе режисерами. Як би ви побудували сценарій кінофільму за прочитаними творами Миколи Трублаїні? Яким би показали автора оповідань, яку роль йому відвели б?