Повість-казка. Джон Рональд Руел Толкієн (Толкін) “Гобіт”
ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи
ЦІКАВІ ПРИГОДИ НЕЗВИЧНИХ ГЕРОЇВ
Урок 18
Тема. Повість-казка. Джон Рональд Руел Толкієн (Толкін) “Гобіт”
Мета: продовжити роботу за змістом повісті-казки “Гобіт” англійського письменника Джона Рональда Руел Толкієна; вчити самостійно знаходити в тексті слова, яких автор вживає для характеристики й опису персонажів; учити висловлювати своє ставлення до прочитаного; розвивати навички виразного читання з використанням відповідної інтонації, тону і темпу; утверджувати добро і справедливість.
Обладнання:
ХІД УРОКУ
I. Емоційне налаштування на урок
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхнімося гарненько:
Я до вас, а ви до мене,
А тепер – самі до себе.
Привітаймось: “Добрий день!”
II. Мотивація навчальної діяльності
>> Вправа 1
Кожен учень отримує аркуш з надрукованими на ньому у стовпчик іменниками, дієсловами. У лівому стовпчику подано приголосні кожного слова, а в правому – голосні. Послідовність розміщення приголосних і голосних в кожному слові обов’язково
Пропонуємо зразки таблиць іменників і дієслів, за якими учитель розробляє свої таблиці.
Іменники | Дієслова | ||
Скрпк | Иа | Спшв | Іи |
Бчк | Оа | Рзрзв | Оіа |
Снг | Иа | Нпсв | Аиа |
Рб | І | Прчтв | Оиа |
Смвр | Аоа | Нмлвв | Ааюа |
Рбт | Ооа | Пбг | Оі |
Шхмт | Ааи | Стрбнв | Иу |
Мшнк | Аиа | Зблдвс | Ауия |
Смтн | Еаа | Скув | Аа |
>> Вправа 2
У словосполученнях пропущено деякі голосні. Учні мають визначити, які саме. Інколи це можна зробити, орієнтуючись на прикметник, інколи – на іменник.
Велкй | Будинок | Велка | Річка |
Висока | Бшта | Фруктові | Дрва |
Цікава | Кнга | Зелена | Трва |
Урочиста | Зстрч | Новий | Тлевзор |
Залізне | Вдро | Рдий | Кіт |
Розумні | Оч | Мрські | Хвлі |
Довга | Брда | Солодкий | Пріг |
Маленька | Кмха | Тматний | Сік |
Боброва | Хтка | Цікава | Кнжка |
Табн | Гусей | Велка | Радість |
III. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда
– Яку казку ви читали минулого уроку?
– Це народна чи літературна казка? Доведіть свою думку.
2. Тестування за змістом казки “Гобіт” (робота в зошиті)
– У норі під землею жив собі гобіт. (+)
– Гобіт цей був дуже бідний, і звали його Більбо Злоткінс. (-).
– Гобіти більші на зріст за гномів і в них довга борода. (-)
– Того ранку Більбо побачив перед себе просто дідка та й годі: високий, гостроверхий синій капелюх, довгий сірий плащ, довга біла борода поверх сріблястого шарфа, величезні чорні черевики на ногах – одне слово, нічого незвичайного. (+)
– – Даруйте! Не хочу я ніяких пригод, красненько дякую. Може, іншим разом? Бувайте здорові! (+)
– Гандальф стояв під дверима і тихо плакав. (-)
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Виразне читання продовження казки вчителем (у стислому варіанті)
2. Словникова робота
– Прочитайте правильно і швидко імена героїв казки.
Елронд, Оркріст (Гобліноруб), Гламдріт (Врагоріз), Більбо, Злоткінс, Гам-Гаму, Торін, Смауг.
3. Читання тексту казки учнями і бесіда-роздум над прочитаним
– Розкажіть, як змінювалося ставлення гномів до гобіта впродовж подорожі. Чому?
– Прочитайте опис зовнішності дракона. Яке він справив на вас враження?
– У чому виявилися розум і кмітливість Більбо під час розмови зі Смаугом? Якої помилки він припустився? Чому?
– Які слова стали улюбленою примовкою Більбо?
4. Вибіркове читання
– Прочитайте розмову гобіта з драконом, передаючи інтонацію дійових осіб.
5. Стислий переказ казки
– А зараз ми проведемо конкурс на кращий стислий переказ казки.
6. Гра “Ми – автори”
– Чого навчає цей твір?
– Пофантазуйте!
Складіть розповідь від імені Більбо Злоткінса “Що я здобув і що втратив протягом пригод”.
V. Узагальнення та систематизація знань
1. Розгадування кросворда “Поміркуйте над прочитаним розділом”
1) Автор повісті-казки “Мала Баба Яга” (Пройслер)
2) Яке природне явище описала Туве Янсон у своїй казці? (Повінь)
3) Чого найбільше хотів хлопчик з бляшанки? (Вчитися)
4) Представницею кого народу була письменницею і художницею Туве Янсон? (Фінська)
5) У якої письменниці тато – відомий у Фінляндії скульптор, а мама – відома шведська художниця-графік? (Янсон)
6) Як звали маленьких чоловічків, що жили на деревах? (Тролі)
7) Як звали маленького чоловічка, що жив під землею і був дуже заможним? (Більбо)
8) Яке ім’я мав хлопчик із бляшанки? (Конрад)
9) Як звали ворона у казці “Мала Баба Яга”? (Абраксас)
10) У літературних казках добро завжди перемагає… (Зло)
11) Назвіть прізвище англійського письменника, автора казки “Гобіт”. (Толкієн)
12) У якій країні народилася Крістіна Нестлінгер? (Австрія)
Як називається розділ, який ми закінчили вивчати?
2. Літературна вікторина
– Кому належать нижченаведені слова?
– “Цей будиночок – найгарніший у світі, іншого нам не треба”;
– “Якби всі цінували радість, пісню і добру їжу понад купи золота, світ був би ліпший”;
– ” – Ви моя мати! І добра мати!”;
– “А добрі чарівниці не чинять лиха! Затям собі це!”
3. Складання розповіді на тему “Чим мені сподобався цей твір?”
4. Конкурс ерудитів
– Хто пригадає найбільше казкових епізодів?
– Проведіть презентацію свого улюбленого казкового героя.
VI. Підсумок уроку
– Прочитайте й інші казки зарубіжних письменників. Розкажіть про них своїм друзям.