Повість-казка. Крістіна Нестлінгер “Конрад, або Дитина з бляшанки”

ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи

ЦІКАВІ ПРИГОДИ НЕЗВИЧНИХ ГЕРОЇВ

Урок 16

Тема. Повість-казка. Крістіна Нестлінгер “Конрад, або Дитина з бляшанки”

Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю австрійської письменниці-казкарки Крістіни Нестлінгер; викликати інтерес до її творів; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати навички виразного читання, вміння зіставляти народні та літературні казки; формувати в учнів відповідальність за свої вчинки, вміння давати самооцінку; виховувати повагу до батьків, бажання прийти на

допомогу, коли її хтось потребує.

Обладнання: мапа Європи; підручник; робочий зошит; портрет письменниці; виставка книг; тести.

ХІД УРОКУ

І. Емоційне налаштування на урок

>> Читання віршів з дошки

Казка – вигадка, та в ній –

Шкаралупці золотій –

Зерня сховане смачне.

Хто дістане, той почне

Думу думать про життя,

Збудить в серці почуття,

Мов торкнеться до вогню –

Вийде сміло на борню

За добро і проти зла!

В казці – сила немала!

В. Бичко

Казка – вигадка, проте

Щось в ній, браття, не пусте…

О. Пушкін

II. Актуалізація опорних знань

1.

Бесіда

– Чи замислювалися ви коли-небудь над тим, чому казки так довго живуть на світі? (Бо у казках живе душа народу, тут відображено його сподівання і мрії. У казках добро завжди перемагає зло, понад усе в них поціновують кращі людські якості.)

– Народна казка як жанр усної народної творчості має дуже давню історію, натомість літературна казка і казка-повість з’явилися значно пізніше. Давайте згадаємо, що їх ріднить і які відмінності існують між ними.

2. Визначення ознак народної та літературної казок. Робота в групах

– З поданих ознак виберіть ті, що характерні для:

1-ша група – літературної казки;

2-га група – для народної казки.

Запис на дошці

Є автор / немає автора

Є казкар / немає виконавця казки

Існує в усній форму / існує в письмовій формі

Текст змінюється / текст не змінюється

Час створення відомий / час створення невідомий

Негативний або позитивний герой

Чарівні предмети

Добро перемагає зло

– Які ознаки є спільними для літературної та народної казок? (Негативний або позитивний герой, чарівні предмети, добро перемагає зло.)

III. Повідомлення теми й завдань уроку

– Сьогодні на занятті ми ознайомимось з життям і творчістю відомої австрійської письменниці Крістіни Нестлінгер, з однією з її казок “Конрад, або Дитина з бляшанки” і продовжимо роботу над удосконаленням навичок читання.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Вступне слово вчителя

– Крістіна Нестлінгер – одна з дивовижних дитячих письменниць-казкарів, лауреат Андерсенівської премії. Її книжки перекладено десятками мов народів світу, їх читають мільйони дітей з усіх континентів.

У житті письменниці чогось особливого і незвичайного не траплялося: все найфантастичніше і найцікавіше народжувалося безпосередньо в її фантазіях, щоби потім обернутися на дивовижні книжки для дітей.

Народилася Крістіна Нестлінгер у Відні, столиці Австрії, 1936 року в родині середнього достатку, яка мешкала на околиці міста.

Дівчинка росла гострою на язик, розкутою і досить не передбачуваною у своїй поведінці і вчинках. Вона ніколи і ні за яких обставин не розгублювалась, а завжди вміла дати собі раду в будь-якій найскладнішій життєвій ситуації.

Закінчивши школу, Крістіна вступає до Віденської академії мистецтв, бо відчула в собі неабиякий потяг до малювання.

Після закінчення Академії Нестлінгер деякий час працює художником-ілюстратором, проте її не вдовольняє рівень власних малюнків, і вона вирішує змінити свої мистецькі орієнтири – береться за перо…

Свою літературну діяльність Нестлінгер одразу почала із творів для дітей. Першу книжку “Вогненно-руда Фредеріка” Крістіна написала, коли їй виповнилося 34 роки. Читачам і поважним критикам твір сподобався.

Наступного року виходить повість “Три поштових грабіжники”, потім – відразу дві книжки “Чоловік для мами” та “Геть огіркового короля!”.

В усіх творах Крістіни Нестлінгер поруч з дітьми діють і дорослі – батьки, вчителі, сусіди. Свої ж симпатії письменниця віддає дітям. Вона завжди намагається знайти пояснення поведінки та вчинків своїх малих шибеників-героїв. У її творах діти й дорослі можуть завжди порозумітися, знайти спільну мову і стати справжніми друзями. Тому основним лозунгом творчості письменниці є її власний вислів: “Діти – люди, як і всі!”.

2. Робота з виставкою творів Крістіни Нестлінгер

3. Комбіноване читання уривка казки учителем і учнями

4. Бесіда за змістом прочитаного

– Розкажіть, як Конрад потрапив до пані Бартолотті.

– Розгляньте хлопчика на малюнку художника. Яким ви його уявляли?

– Що дивувало пані Бартолотті в поведінці сина?

– Поміркуйте, чому думки пана Єгона про Конрад а були дещо іншими, ніж у його дружини.

5. Словникова робота

– Попрацюйте в парах: прочитайте слова.

Бартолотті, бляшанки, озоном, накривкою, карлик, сконструйований, “Гунберт”, “Монберт”, Конрад, пан Єгон, Рузіки, Кіті.

Шилінг – австрійські гроші.

6. Виразне читання тексту казки учнями, бесіда за змістом прочитаного

1) Читання першої частини казки.

– Який товар отримала пані Бартолотті?

– Який зовнішній вигляд мав карлик?

– Чи зраділа пані Бартолотті появі дитини?

2) Читання другої частини казки.

– Знайдіть у тексті казки і прочитайте закінчення абзаців.

– Пан Єгон був у чорному костюмі й сірій краватці.

– Тієї миті до передпокою зайшов Конрад.

– Пані Бартолотті відчула, що йому треба дати пояснення.

– На стільці перед телевізором пан Егон побачив Конрада…

– – Солодощі ввечері, перед сном, дуже-дуже шкідливі, – відповів він.

– – Це зветься “почуттям провини”…

– – Такого чудового хлопця я зроду не бачив!…

3) Тестування (робота в зошиті)

1) Пані Бартолотті отримала в посилці:

А) дерев’яного чоловічка;

Б) блискучу бляшанку;

В) маленького карлика.

2) 3 якою метою фірма надіслала їй хлопчика Конрада?

А) Щоб забезпечити радісним, ласкавим і здібним нащадком;

Б) щоб усіх дітей у школі навчив бути ввічливими.

В) щоб врятувати країну від біди.

3) Конрад був хлопчиком:

А) ввічливим і розумним;

Б) ледачим і брехливим;

В) байдужим і жадібним.

4) Чого найбільше хотів хлопчик?

А) розважатися і веселитися;

Б) навчатися в школі;

В) лежати і нічого не робити.

7. Робота за малюнком

– Перекажіть уривок казки, до якого зроблено ілюстрацію.

– Доберіть слова з тексту, що могли б бути підписом до цього малюнка.

8. Робота над виразним читанням казки

– Знайдіть і підготуйтеся прочитати інструкцію, яку пані Бартолотті знайшла в листі. Яким голосом і в якому темпі треба її читати?

– Знайдіть і підготуйтеся прочитати за особами розмову пана Єгона і пані Бартолотті. З якою інтонацією ви будете читати слова пана Єгона? (Із здивуванням)

V. Узагальнення й систематизація знань учнів

1. Стислий аналіз прочитаного

– Назвіть дійових осіб казки.

– Хто є головним героєм казки?

– Яким ви уявили собі Конрада?

– Пофантазуйте! Уявіть Конрада у своєму класі. Які пригоди могли б трапитися з ним.

2. Гра “Відгадай, хто я”

Дидактична мета: вчити знаходити серед інших літературних чи народних казок подібні за сюжетом.

Після ознайомлення з казкою вчитель пропонує учням відгадати за описом чи уривком з казки іншого казкового героя, яким незвичним чином з’явився у своїх батьків.

Наприклад, пропонують уривок з “Пригод Піноккіо” Карло Коллоді:

“- Сьогодні в школі я навчуся читати, завтра – писати, а післязавтра – рахувати. А потім, вивчившись, я зароблю багато грошей і на перший заробіток куплю батькові вовняну гарну куртку. Та не просто вовняну! Я знайду куртку, оздоблену золотом і сріблом, з діамантовими гудзиками. Бідолашний батько цього таки заслужив, бо через мене лишився в самій сорочці в такий холод, аби лише я мав змогу вчитися! Не всі батьки здатні на такі жертви!”

– Як з’явився хлопчик у батька Карла?

– Яким він був хлопчиком? (Піноккіо – добрий хвалькуватий шибеник.)

Або: уривок з російської народної казки “Снігуронька”.

“Жили собі дід і баба, і не було у них дітей. Настала зима, випало багато снігу, сільські дітлахи висипали на двір. Дід і каже до баби:

– Давай і собі ми виліпимо дівчинку…” (Снігуроньку)

– Якою вона була дівчинкою?

VI. Підсумок уроку

– Чи сподобалася вам казка?

– Хто її автор?

– А якими, на вашу думку, повинні бути взаємини в сім’ї?

– Що в цій повісті є казковим?

Для тих, хто любить читати

Прочитайте повість повністю.

– Чи залишиться Конрад у сім’ї?

– Які випробування чекають на нього?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Повість-казка. Крістіна Нестлінгер “Конрад, або Дитина з бляшанки”