Переказ роману Білі ночі Достоєвського Ф. М
План переказу 1. Знайомство із мрійником. 2. Зустріч мрійника з незнайомкою (зав’язка). 3. Настенька розповідає йому історію своєї любові. 4. Мрійник закохується в неї. Настенька запевняє, що теж його любить (кульмінація).
5. Вертається парубок, у який дівчина була закохана Вона йде зі своїм улюбленим, залишивши оповідача (розв’язка). Переказ Ніч перша Оповідання ведеться від імені парубка, “мрійника”. Він небагатий, живе в Петербурзі вже вісім років, знімає маленьку комнатку, десь служить, але знайомств майже не має: “Але до чого мені
Парубок любить бродити по місту Йому представляється, що кожний будинок має свою особу, з кожним він розмовляє, як з живим. Серед них у нього були “улюбленці, короткі приятелі”. Один раз на початку літа, коли йому було якось особливо смутно, він довго гуляв і опинився, нарешті, у застави: “Умить мені стало весело, і я ступнув за шлагбаум, пішов повз засіяні поля й луги, не чув утоми, але почував, що якийсь тягар спадає з душі моєї… Точно я раптом опинився в Італії – так
Він почув її ридання, але підійти не насмілився. Незнайомка пішла ладь, і отут неї став переслідувати якийсь не зовсім тверезий пан. Бачачи переляк дівчини, мрійник прогнав чоловіка й викликався проводити її. Вона довірливо погодилася.
По шляху вони познайомилися й розговорилися. Парубка відрізав захват тому, що він бачив поруч із собою прекрасну дівчину й розмовляв з нею. Він розповідав про себе, про свої мрії, про те, що ніколи не був близько знаком з жодною жінкою, але багато разів був закоханий На здивування дівчини він відповів, у кого був закоханий: “Так ні в кого, в ідеал, у ту, котра присниться в сні. Я створюю в мріях цілі романи”.
Дівчина, торкнута його відвертістю, погодилася зустрітися з ним наступного дня: “з умовою… не закохуйтеся в мене. На дружбу я готова… а закохатися не можна, прошу вас! ” Мрійник “ходив всю ніч, не міг зважитися відвертати додому: “Я був так щасливий…
” Ніч друга Зустрівшись із героєм, дівчина попросила його розповісти про себе: “Що ви за людина? Скоріше – починайте ж, розповідайте свою історію”. Але парубкові було не про що розповідати, у нього “немає історії”, він жив “один зовсім, – один, один цілком… ” Дівчина вирішила, що між ними є щось загальне. Вона повідала, що живе зі старою сліпою бабусею, що нікуди її не пускає.
Один раз бабуся пришпилила шпилькою її плаття до своєму, щоб внучка увесь час перебувала поруч із нею: “от уже два роки пришпилена”. Дівчина сказала, що її кличуть Настенькой. Герой не назвав свого ім’я, а представився їй як мрійник, самотній, відлюдний пустельник, дивак, богатий “своею особенною життям”, що несеться у своїх фантазіях Бог знає куди.
Він так схвильовано розповідав про себе, що й Настеньке передалося його хвилювання. Вона вирішила відверто розповісти мрійникові свою історію й попросити його ради Настеньке сімнадцять років, вона рано залишилася сиротою: батьки її вмерли, і неї виховувала бабуся. У бабусі свій маленький будиночок.
Перший поверх займають вони, а мезонін здають мешканцям. Один з постояльців, парубок “приємної зовнішності”, зблизився з Настею, давав їй читати свої книги, запрошував їх з бабусею в театр. Дівчина бачила, що йому просто шкода було її, “а більше-те й нічого”.
Непомітно для себе вона полюбила його. Але рік назад він раптом сказав, що справи його в Петербурзі закінчені, і він повинен їхати в Москву. Настенька довго думала, тужила, “так, нарешті, і зважилася”: зібрала у вузлик свої речі й піднялася до мешканця. Парубок по її виду все зрозумів, він теж любив її, але женитися зараз не міг, тому що був дуже бідний. Він заприсяг, що рівно через рік повернеться й візьме її заміж.
І от він у Петербурзі, але в Настеньки ще не з’являвся. Дівчина не могла стримати ридань, від яких у героя “серце перевернулося”. Оповідач запропонував дівчині свою допомогу: він готовий розшукати її улюбленого, передати йому лист. Виявилося, лист уже був написаний Настенькой.
Вона вручила його мрійникові й дала адресу. Ніч третя Мрійник згадував про чергове побачення з Настенькой, про свої надії, про свою любов до неї. Він “думав, що й вона… ” Колишній постоялець не з’явився. Дівчина “насупилася, забоялася й злякалася”.
“Потім вона раптом стала так ніжна, так боязка” із мрійником, зізналася, що вдячно йому, що він “найкраща людина”. Мрійник відчув страшну самітність, вона зрозумів, що Настенька все-таки любить іншого… Він утішав її тим, що коханий, мабуть, не одержав ще її листи. Ніч четверта Зустрівшись із мрійником, Настенька нетерпляче запитує, чи приніс він лист. Але ні листа, ні самого улюбленого Настеньки не було Вона заридала: “Я його не знаю, я не люблю його більше, я його по…
За… буду…” Мрійник зважився висловити, що в нього “накипіло на серце”: “Я вас люблю… тому, що вас відкидають, я відчув, що в моєму серці стільки любові!
” Дівчина відповіла: “Я його люблю, але це прейдет, уже проходить… я його ненавиджу, тому що він треба мною насміявся… я вас, нарешті, люблю сама! Тому люблю, що ви краще його, шляхетніше” і гірко заплакала. Молоді люди вирішили, що вони одружаться, а поки мрійник переїде в будинок бабусі й зніме мезонін: “Ми ходили обоє як у чаду, тумані, начебто самі не знали, що з нами робиться”.
Раптом мимо пройшов парубок. Настя раптово зупинилася, довідавшись його. Той зробив кілька кроків: “Настенька! Настенька!
Це ти! ” – і дівчина пурхнула йому назустріч. Потім підбігла до мрійника, обхопила його шию руками й міцно, гаряче поцілувала. “Потім кинулася знову до нього й спричинила його за собою”.
Ранок “Мої ночі скінчилися ранком. День був негарний. Ішов дощ…
Голова в мене боліла й кружлялася…” Матрена принесла мрійникові лист. Воно було від Настеньки. Вона писала: “ПРО, простите, простите мене! Я обдурила й вас і себе.
Дякую вам за цю любов. Ви нас не залишите, ви будете вічно другом, братом моїм… Наступного тижня я виходжу за нього…
Він ніколи не забував про мене… простите нас, помнете й любите вашу Настеньку”. Ока мрійника застеляли сльози: “Не знаю отчого, мені раптом представилося, що кімната моя постаріла…
Усе потьмяніло в очах моїх… Але щоб я пам’ятав образу мою, Настенька! ПРО, ніколи, ніколи! Так буде ясно твоє небо, так будеш ти благословенна за мінуту блаженства й счастия, що ти дала іншому, самотньому, вдячному серцю! Боже мій!
Ціла мінута блаженства! Так хіба цього мало, хоч би й на все життя людську?.. “
Схожі твори:
- “Наскільки цікаві сучасному читачеві думки і почуття Достоєвського?” за романом “Білі ночі” Ф. М. Достоєвський – один з найвідоміших у світі російських мислителів і письменників. Його видатні твори полюбилися не тільки читачам ХІХ століття, вони не менше улюблені та читані і в наш час. Його творчість подолала багато десятиліть і залишилася цікавою сучасному читачеві, а проблеми, яких торкався Ф. М. Достоєвський, актуальні...
- Переказ сюжету роману Дудинцева “Білі одяги” Роман Володимира Дудинцева “Білі одяги” є спробою заглянути в нескінченність людської душі, дати критерії для розпізнання добра й зла. Сам автор так пише про свою книгу: “У романі “Білі одяги” я хочу зірвати маски, під якими ховається зло. Уразити його в саме чутливе місце. Мені хотілося б озброїти гарної людини...
- Грінчак Василь Якович Білі ночі Грінчак В. Я. Земле моя. Збірка поетичних творів. – К.: Дніпро, 1988. І на Вкраїні білі ночі! Це коли ніжним білим цвітом Черешні в селах зацвітають, Коли в садах буяє повінь Цвітіння щедрого. На вітах Нема ще жодного листочка, Який би світлим оксамитом В промінні сонячнім бринів. Кругом лиш цвіт....
- Переказ роману Ідіот Достоєвського Ф. М План переказу 1. Князь Мишкін по дорозі в Петербург знайомиться із сином купця Парфеном Рогожиним. Портрет Настасьи Пилипівни. 2. Знайомство Мишкіна із сім’єю Епанчиних. Історія Настасьи Пилипівни. 3. Князь поселяється в Иволгиних і знайомиться з усім сімейством. 4. Приїзд шумної компанії з Настасьей Пилипівною в будинок Иволгиних. 5. Вечір у...
- Переказ роману Злочин і покарання Достоєвського Ф. М План переказу 1. Неясні думки Раскольникова. 2. Його знайомство з Мармеладовим. 3. Лист із будинку, з якого герой довідається, що його сестра Дуня оклеветана Свидригайловим і Лужин хоче на ній женитися 4. Сон Раскольникова, у якому виразно представляється ідея вбивства. 5. Розкольників убиває бабу-процентщицу і її сестру. 6. Нервова хвороба...
- Переказ – ФЛОРЕНТІЙСЬКІ НОЧІ Така тиша, мов будинок стоїть не у великому місті, а серед великого саду. Повний місяць світить над головою. При його сяєві сад, котрий я бачу внизу з балкона третього поверху, здається розкішним та хорошим. Навкруги його високі будинки, за ними малюється проти темного зоряного неба готична дзвіниця. Чудно, що будинки...
- Стислий переказ роману роману Ліни Костенко “Маруся Чурай” Історичне полотно твору становить окрему сюжетну лінію, через яку ще раз висвітилися долі героїв роману. їх, як і життєву лінію головної героїні Марусі Чурай, Ліна Костенко ввела в “бурхливі соціально-політичні перипетії суспільного поступу України XVІІ століття, а ще точніше – періоду визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького”. Процес суспільного розшарування...
- Аналіз епізоду з роману Ф. М. Достоєвського “Ідіот” У романі Ф. М. Достоєвського “Ідіот” автор намагався створити образ позитивного героя, що протистоїть жорстокому і брудному світу хижаків і честолюбців, меркантильності і нелюдськості навколишнього суспільства. У центрі роману – ідеальний герой, Шукач правди. “Давно вже мучила мене одна думка, – зізнавався письменник, Але я боявся з неї зробити роман,...
- Ставрогін – герой роману Ф. М. Достоєвського “Біси” Вперше питання про реальні прототипи Миколи Всеволодовича С. був поставлений в 1920-і роки: Л. П. Гроссман припустив, що роман, “що вважався до цього часу зображенням нечаевщіни, є у нас першою монографією про Бакуніна” і є “однією з найбільш видатних трактувань особистості Бакуніна у всій світовій літературі “. Як непереконливу оцінив...
- Макар Девушкин – герой роману Ф. М. Достоєвського “Бідні люди” ( Макар Девушкин – герой роману Ф. М. Достоєвського “Бідні люди” (1845), титулярний радник 47 років, переписуються за невелику платню папери в одному з петербурзьких департаментів. Він тільки що переїхав в “капітальний” будинок біля Фонтанки, де тулиться за перегородкою в загальній кухні з “гнилим, гостро-услащенним запахом”, в якому “Чижик так і...
- Олексій Іванович – герой роману Ф. М. Достоєвського “Гравець” Несподівано приїхала “бабуся” програє в рулетку майже весь свій статок, позбавивши Поліну та генерала спадщини. Де-Гріє відмовляється “без грошей” одружитися на Поліні, яка ще повинна французові 50 тисяч. Горда до пристрасті, Поліна хоче кинути їх у “підле обличчя” Де-Гріє. Гроші повинен виграти А. І. Щасливий випадок приносить йому величезну суму,...
- Шатов – центральний персонаж роману Ф. М. Достоєвського “Біси” З образом Івана Павловича Ш., двадцятисемилітнього конторського службовця, розкаявся нігіліста, асоційований І. І. Іванов, вбитий в листопаді 1869 року Нечаєвим і його групою з політичних мотивів і згідно з принципами “Катехізису революціонера”. Своєрідне художнє переломлення в образі Ш. отримали деякі факти біографії фурьеріста і петрашевця, потім “розкаявся нігіліста” М. Я....
- Альоша Карамазов – герой роману Ф. М. Достоєвського “Брати Карамазови” Альоша Карамазов – герой роману Ф. М. Достоєвського “Брати Карамазови” (1878-1880), третій син Федора Павловича Карамазова, брат Івана Карамазова, Дмитра Карамазова і Смердякова. До моменту початку подій роману А. К. виповнилося двадцять років. Це був “ставний, червонощокий, зі світлим поглядом, пашить здоров’ям подр стік. Він був у той час навіть...
- Аркадій Долгорукий – герой роману Ф. М. Достоєвського “Підліток” Незаконнонароджений син поміщика Версилова, який отримав “княжу” прізвище свого юридичного батька Макара Долгорукого, колишнього дворового людини. А. Д. виріс поза сім’єю, “дитячі сумні роки” провів у приватному пансіоні, піддаючись глузуванням і приниженням. Тоді він, за його власними словами, “усвідомив, що я лакей” і почав у мріях “пересоздавать життя на інший...
- Грушенька – героїня роману Ф. М. Достоєвського “Брати Карамазови” Прототипом образу послужила знайома Достоєвських Агрипина Іванівна Меньшова (в заміжжі Тер), яку, як і героїню роману, обдурив кинув її наречений-поручик. Достоєвські брали участь у долі Меньшової. Г. Свєтлова, як і всі жінки у Достоєвського, не має своєї особистої історії, складаючи частину біографії та долі інших героїв. Г. поєднує у своїй...
- Князь Мишкін – герой роману Ф. М. Достоєвського “Ідіот” (1867-1869) У романі “Ідіот” Достоєвський підводив підсумок багатьом своїм роздумів про християнство, про особистості Христа і долю його вчення в миру. “Головна думка роману, – писав Достоєвський, – зобразити позитивно прекрасної людини”. Перераховуючи найкращі зразки світової літератури, на які він орієнтувався, Достоєвський каже, що єдине “позитивно прекрасне обличчя” для нього Христос....
- Герой роману Ф. М. Достоєвського “Бідні люди” Він тільки що переїхав в “капітальний” будинок біля Фонтанки, де тулиться за перегородкою в загальній кухні з “гнилим, остро-услащенним заходом”, у якому “чижики так і мруть”. У тім же дворі Макар Девушкин знімає більше зручну й дорогу квартиру для своєї далекої родички Вареньки, 17-літньої сироти, за якої більше комусь заступитися....
- Зосима – центральний персонаж роману Ф. М. Достоєвського “Брати Карамазови Це згадка вказує на близькість двох образів, що відбили прагнення Достоєвського відобразити фігуру сучасного подвижника і вчителя-християнина (раніше ця задача вирішувалася при створенні образу Тихона в “Бісах”). Навчання Макара Долгорукова і старця З. дуже близькі. Д. С. Мережковський у своїй роботі “Л. Толстой і Достоєвський”, розмірковуючи над змістом цих образів,...
- Макар Долгорукий – центральний персонаж роману Ф. М. Достоєвського “Підліток” Макар Долгорукий – центральний персонаж роману Ф. М. Достоєвського “Підліток” (1875), юридичний батько Аркадія Долгорукого (Підлітка), колишній кріпак Вер-сшова. П’ятдесяти років одружився на вісімнадцятирічній дворової Софії Андрєєвої, “круглої сироті”, виконуючи обіцянку, дану її батькові, “виростити і взяти за себе”. Після того, як дружина зійшлася з Версилова, став мандрівником, але зв’язків...
- Герой роману Ф. М. Достоєвського “Ідіот” У романі “Ідіот” Достоєвський підбивав підсумок многим своїм міркуванням про християнство, про особистість Христа й долі його навчання в миру. “Головна думка роману, – писав Достоєвський, – зобразити позитивно прекрасну людину”. Перераховуючи кращі зразки світової літератури, на які він орієнтувався, Достоєвський говорить, що єдине “позитивно прекрасна особа” для нього Христос....