Олексій Іванович – герой роману Ф. М. Достоєвського “Гравець”

Несподівано приїхала “бабуся” програє в рулетку майже весь свій статок, позбавивши Поліну та генерала спадщини. Де-Гріє відмовляється “без грошей” одружитися на Поліні, яка ще повинна французові 50 тисяч. Горда до пристрасті, Поліна хоче кинути їх у “підле обличчя” Де-Гріє. Гроші повинен виграти А. І. Щасливий випадок приносить йому величезну суму, але гра із засобу самоствердження і “служіння” коханій перетворюється для нього на справжню пристрасть. Понад півтора року А. І. поневіряється по “гральним” містам Німеччини,

опускаючись до служби в лаку, потрапляючи у в’язницю за несплачений борг.

В образі А. І. є автобіографічні риси: у 1860-і рр.. в Німеччині сам письменник пережив найсильнішу пристрасть до рулетки; історія кохання до Поліни багато в чому повторює перипетії відносин Достоєвського і А. П. Суслової. Попередники А. І. в російській літературі – “гравці” Германн (“Пікова дама” Пушкіна) і Арбенін (“Маскарад” Лєрмонтова), у закордонній – герої Гофмана та Бальзака.

Літ.: Достоєвська А. Г. Спогади. М, 1987; Бем А. Л. “Гравець “Достоєвського (В світлі нових біографічних даних)

” Сучасні

записки “. Париж, 1925. Кн. XXIV; Бурсов Б. І. Особистість Достоєвського: Роман-дослідження. Л., 1974.

О. А. Богданова За романом Достоєвського написана опера С. С. Прокоф ‘єва “Гравець” (перв. редакція 1916-1917, друга 1927). Діалогічна структура літературного першоджерела дозволила трансформувати розповідь в драматичну дію, зберігши “інтонації” Достоєвського. Динаміка роману, його яскраві контрасти в ситуаціях і зіткненнях характерів дали благодатний матеріал для музики. Завдяки усікання епілогу, який розповідає про подальше моральному падінні А. І., образ головного героя знайшов трагічну завершеність. Останні слова А. І. недвозначно підтверджують переродження його, томимо любов’ю до Поліни, на одержимого гравця. Опера Прокоф’єва, поставлена Б. А. Покровським (Великий театр, 1974) з А. Д. Масленниковим і Г. П. Вишневської в головних ролях, довела життєздатність героїв Достоєвського на музичній сцені.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Олексій Іванович – герой роману Ф. М. Достоєвського “Гравець”