Переказ – НАРІД ЧИ ЧЕРНЬ?
При першому погляді на дійсність це питання не дає нам покою. Воно врізається в нашу свідомість, воно переслідує нас вдома, на вулиці, в установі, на базарі, у трамваї… На кожному
Кроці наших трагічних буднів у першу чергу бачимо чорним по білому писане: Хто ми? Нарід чи чернь? Нація чи маса?… Організована, свідома, вигранена збірна одиниця чи юрба без’язиких і безликих постатей? І дати на це одразу, без вагань, виразну відповідь ми тоді вагаємось.
Чому? Бо ми не переконані внутрішньо, що весь той людський матеріал, який заповнює будинки
При певних обставинах нам
Почувати себе людиною, почувати себе тим, як ще колись казали, першим творінням Найбільшого Творця, почувати себе свідомим у всіх своїх вчинках та поступованнях – ось основна заповідь людини-європейця. Зламати цю заповідь – значить зламати самих себе, це значить втратити основний стрижень буття, це значить перекреслити своє моральне обличчя.
Большевизм багато говорив про свідомість. Але його свідомість зводилась не до людської свідомості, а, як тоді говорилося, до свідомості класової, чи соціальної. А це є далеко не те саме. Основою життя є не клас, а людина. Той чи інший поділ людей не повинен заміняти основного. Не важливо, до якого класу належить порядна творча свідома людина. Важливо, щоб вона такою була. Бо коли привілейований той чи інший клас складається з юрби бандитів чи людського шумовиння, то будь він тричі пролетарський чи буржуазний – він сам по собі не має найменшої вартості. Не в пролетаріаті і не в буржуазії справа. А в людині. І тільки в людині (Улас Самчук; 419 сл.).
Завдання до тексту
1. Визначити стиль і тип мовлення.
2. Скласти план до тексту. Орієнтовний план
І. Хто ми? Нація чи маса? II. Хто заслуговує називатися народом?
1. Величезна маса живих людиноподібних істот.
2. Людська гідність і національна свідомість.
3. Заповідь людини-європейця.
4. Основою життя є не клас, а людина.
3. Лексична робота.
• І лот – у Стародавній Спарті – хлібороб, що вважався власністю держави; безправна, поневолена людина.
• Чернь – простий народ, низи суспільства; Духовно обмежене середовище, маса, верства, позбавлена високих помислів і бажань.
4. Питання до тексту.
• Що засуджує автор в тексті?
• Чому постало таке питання – нація чи маса?
• Якою є заповідь європейця?
• Яким має бути суспільство?
• Які негативні риси більшовизму називає автор?
5. За складеним планом Переказ – ати текст.