Переказ – БУДОВИ
Якийсь, здається, китайський мудрець мав сказати, що для того, щоб зробити тисячу миль дороги, необхідно зробити один перший крок – мудрість, очевидно, незаперечна, але інший жидівський мудрець, біблійний цар Давид, додав до цього, що “шляхи твої, Господи, неісходимі і мудрість твоя незбагнута”.
Проходимо не тисячу миль, проходимо десятки й десятки тисяч, шукаємо свого місця і ось знаходимо його під горбиком, записане на вас у актах адвоката Гуменного. На цьому місці стоїть невелика споруда з дверима і вікнами. У ній ви маєте право сидіти,
Зрештою, я завжди подивляв і любив будови ще з часу, коли будувались вони з сірників, патичків, піску, болота на спілку з мамою в імперії дитячої уяви. Пізніше, захоплювався ними і в книжках, і в житті, у великих містах, у малих селах, як у себе дома, так і далеко поза домом. І однаково чи це були древні таємничі замки, незбагнуті піраміди, розкішні палаци, а чи просто стрункі теперішні мепіканеві і немепіканеві споруди, якими обросла, як губками, ціла планета.
У
До землі на самому дні атмосфери. Ми, як поліпи, прилипаємо до тіла планети, вгризаємося в її твердінь, обкладаємось мурами, стінами, дахами, щоб протиставитись велінню стихій і ворожості протидіяння. Разом із домом виростає в нас і біля нас Безпека, сила, твердість, оборонна наснага (У. Самчук; 251 сл.).
Завдання до тексту
1. Визначити стиль і тип мовлення.
2. Скласти план до тексту. Орієнтовний план
1. Незаперечна мудрість.
2. Шукаємо свого місця.
3. Я завжди подивляв і любив будови.
4. У зарисах будови таїться містика людського серця.
3. Лексична робота. Патички – палиці.
4. Словниковий диктант. Записати та пояснити правопис слів. Незаперечний, жидівський, біблійний цар Давид, невелика,
Неісходимі, незбагнуті, протидіяння, розкішний.
5. Питання до тексту.
• Сформулюйте вислів, про який ідеться на початку твору.
• Яку відстань ми проходимо, шукаючи своє місце?
• Що ми маємо право робити у своєму домі?
• 3 чого виконували невеличкі будови, які полюбляв головний герой?
• Які будови полюбляв оповідач?
• Що приховано у “зарисах” будов?
6. За складеним планом Переказ – ати текст.