Перед дзеркалом (переказ)

Ліза Тураєва і Костя Карновський познайомилися на гімназичному балу. Вони протанцювали разом весь вечір, а потім вирішили листуватися. Доля подарувала їм зовсім небагато зустрічей, тому довга, з 1910 по 1932 р., листування стала найважливішою частиною їхнього життя.

Мати Лізи давно померла, батько, полковий офіцер, одружився на “владної, підозрілої” жінці. Закінчивши пансіон, Ліза навчається в гімназії і одночасно дає уроки в селі, щоб мати можливість поїхати до Петербурга і вступити там на математичний факультет Бестужевських курсів.

У неї є здібності до малювання, але математика, на її думку, – “самий короткий шлях до самостійного мислення”. По дорозі в Петербург восени 1913 Ліза потайки заїжджає до Казані, де живе і вчиться студент-математик Карновський. Вони проводять разом чудовий день.

Костянтин Павлович Карновський народився в Казані, у великій міщанської бідній сім’ї. І при батьку, і після його смерті діти жили в постійному приниженні. Але Кості вдалося відстояти свою незалежність: він посилено займався, вступив до університету і став забезпечувати всю сім’ю. Ще коли Костя готувався до вступу в гімназію, для нього почався

внутрішній “відлік часу”: ні хвилини не можна було втратити марно. Але встановлений порядок його житті кожен раз перевертався при зустрічі з Лізою. Її “витонченість, щирість і безпечність” говорили про існування “якийсь непорушної істини, яка була сильніше всього його математики і не вимагала ніяких доказів”.

У Петербурзі Ліза слухає лекції, ходить у театри та музеї. В одному з листів вона розповідає про поїздку до тітки в Москву – тут, на диспуті про живопис, їй раптом дуже захотілося бути такою ж, як художниця Гончарова. Ліза чекає побачення з Костею: їй здається, що тільки з ним вона може поділитися своїми сумнівами, надіями та бажаннями. Адже Карновський “живе свідомо, не кидається з боку в бік”, як вона. Але короткий візит до Казані по дорозі до Ялти, куди Ліза їде лікувати свої легені, не дає їй задоволення: вона сумнівається в Карновського, в його любові.

Ліза захоплюється живописом, але, розуміючи, що це занадто дороге задоволення, продовжує займатися математикою. Все ж одного разу вона вирішується більше “не прикидатися перед собою” і надходить у художню майстерню, багато працює в Добужинского, Яковлєва. Вона вже давно не бачилася з Карновський. Зате поруч з нею – чемний і закоханий Дмитро Горін. Після того як Костя не приїхав до Петербурга, Ліза відправляє йому гіркий лист з проханням більше їй не писати.

Листування все ж продовжується, але Лізин листи так холодні, що це насторожує Карновського, і він їде до Петербурга. Костя захоплений Лізою: вона стала ще гарнішою, до того ж він нарешті розуміє, що перед ним природжена художниця.

А потім Ліза відправляється в Казань. Проїздом у Москві вона відвідує галерею Щукіна, з подивом і розгубленістю дивиться на картини Матісса, Ренуара, Сезанна, Ван Гога. Незручність, яку Ліза відчуває на холодному і недоброму прийомі в сім’ї Карновського, страх втратити незалежність, та ще й випадкове згадка якийсь “Мариш” змушують Лізу несподівано поїхати, навіть не попрощавшись з Костею.

Тепер настала черга Карновського повертати нерозкриті листи. Він зайнятий тільки роботою: викладає в університеті, у двадцять сім років його обирають професором Політехнічного інституту. Але коли Костя дізнається, що Ліза ніяк не може повернутися з захопленій німцями Ялти, він вирішує їхати туди, не дивлячись на всі труднощі. Тільки хвороба матері змушує Карновського залишитися.

У 1920 р. Ялту звільняють, але Лізи там вже немає. Карновський отримує від неї листа з Константинополя: туди Ліза вирушила зі знайомим греком-комерсантом, які обіцяли потім взяти її в Париж, але опинилися брудним негідником. Лізі вдається від нього звільнитися, але доводиться залишитися в Туреччині. Щоб заробити, Ліза дає уроки, грає на піаніно у пивниці. У листах до Карновського вона часто згадує про їхні зустрічі, але тепер все це – минуле, яке треба забути. Тепер Ліза одружена з “простим, чесним” людиною, яка втратила на війні ногу. Чоловік молодший від неї, і вона відчуває до нього швидше почуття жалості. Якийсь час Ліза захоплюється художником Гордєєвим, але все ж таки знаходить в собі сили залишитися з чоловіком.

Нарешті Ліза потрапляє до Парижа. Тут вона за допомогою Гордєєва влаштовується розписувати по чужих ескізами то кабаре, то ресторани. Ця робота дає можливість так-сяк жити, але залишає мало часу для власної творчості. І все-таки Ліза робить успіхи: чотири її роботи купує лондонський музей. У вільні хвилини Ліза пише Карновського. Їй хочеться дізнатися і зрозуміти нове життя Росії. Вона часто розмірковує про мистецтво дійсне і хибному, про необхідність “духовної творчості”. В кінці листів Ліза часто передає привіт Наді, молодій актрисі, супутниці Костянтина Павловича.

Улітку 1925 р. Карновський приїжджає в Париж. Він зустрічається з академіком Шевандье, потім приїжджає відвідати Лізу в Меніль. Але ревнивий Гордєєв, до якого знову повернулася Ліза, майже не залишає їх самих. Костянтин Павлович розглядає роботи Лізи, один з полотен схожий на її листи до нього: на ньому зображено дзеркало. Дійсно, листування з Карновський і була для Лізи Тураєва тим дзеркалом, “в який вона виглядала все життя”. Наодинці Карновський і Ліза проводять лише десять хвилин.

Іншим разом, коли Карновський опиняється в Парижі, Ліза відправляється до нього потайки. Але в Костянтина Павловича починається напад малярії, і Ліза, ціною розриву з Гордєєвим, залишається з улюбленим цілий день. Тепер вона вільна. В одному з листів Ліза розмірковує про любов, яка постійно розлучав їх, але тим самим захищала від вульгарності, вчила моральності й терпінню, очищала душу і вела її до самопізнання.

У березні тридцять другого Єлизавета Миколаївна отримує лист від московського доктора, який сповіщає її про важку хворобу Костянтина Павловича. Оберігаючи коханого від прикрощів, Ліза в своїх посланнях прикрашає дійсність. Насправді надії повернутися на батьківщину майже немає, жити стає все важче, але зате вона багато працює в Парижі і на Корсиці, де в неї є друзі-італійці. Карновський одужує, йому вдається отримати для Лізи дозвіл повернутися до Росії. А Єлизавета Миколаївна нарешті добивається визнання: у Парижі з успіхом проходить її виставка. Тільки сил у художниці майже лишається. “Я приховувала від тебе, що дуже хвора, але зараз, коли я знаю, що скоро побачу тебе…” – ця остання рядок завершує листування Єлизавети Тураєва та Костянтина Карновського.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Перед дзеркалом (переказ)