ОЛЕНА ПЧІЛКА. КОТОВА НАУКА

Мета: збагатити знання учнів про життя і творчість Олени Пчілки; вдосконалювати вміння виразно читати байку, характеризувати дійових осіб, знаходити головну думку, визначити суттєві ознаки байки; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати інтерес до байки, почуття відповідальності.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Гра “Дощик”

Діти читають хором.

– Накрапає дощ (тихо).

– Дощ пускається сильніше (голосніше).

– Злива (голосно).

Дощ слабшає (тихіше).

– Дощ припинився (читання припиняється).

Котик, кіт-коточок,

Котивсь, як клубочок,

Закотивсь в куточок

Котик, кіт-коточок.

2. Гра “Актори”

– Прочитайте текст відповідно до авторських ремарок.

Прийшла?! Мені страшно за тебе! (Із острахом)

У всьому вини саму себе! (Із острахом)

Прийшла! Знати, так тому і бути! (Радісно)

Прийшов! Я радий зустрічі з тобою! (Радісно)

Пішов!.. Прийде або ні? Загадка. (З тривогою)

Я вчинила з ним так погано! (З тривогою)

Пішов! Гора повалилася з плечей! (З полегшенням)

Боже борони від цих зустрічей! (З

полегшенням)

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра “Хто краще?”

Конкурс на краще виразне читання з пам’яті байки Л. Глібова “Зозуля і Півень”.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні ми докладніше ознайомимося з творчістю української письменниці Олени Пчілки.

– Пригадайте, які її твори вам відомі?

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Читання учнями статті про Олену Пчілку

– Де і коли народилася Олена Пчілка?

– Яке її справжнє ім’я?

– Як її ставлення до життя відбилося в літературному імені?

2. Розповідь учителя

– Майже п’ятдесят літ трудилася Олена Пчілка на ниві української культури і літератури, виступаючи як прозаїк, поет, драматург, перекладач, літературний критик, фольклорист, етнограф, видавець, редактор. А крім того вона мала двоє синів і чотири доньки, красивих, розумних, талановитих, які пішли у широкий світ з Косачівського дому. Мудрим і доброзичливим дороговказом, люблячим і строгим поводирем для своїх дітей була мати – Олена Пчілка.

Ольга Петрівна вчила своїх дітей малювання (у неї самої був хист живописця), музики, історії. Подружжя Косачів виховувало і навчало своїх дітей самотужки: Ользі Петрівні здавалося, що школа зруйнує її намагання виховати дітей “в українській мові”. З гордістю і вдячністю Леся Українка називала свою матір найкращою, найрозумнішою, найталановитішою жінкою світового рівня. А Олена Пчілка по-материнськи пишалась своїми дітьми, турбувалася про кожного з них, з любов’ю розповідала про всіх.

3. Фізкультхвилинка

4. Опрацювання байки Олени Пчілки “Котова наука”

1) Виразне читання байки вчителем.

– Чи сподобалася вам байка?

– Які почуття вона у вас викликала?

– Хто є головними персонажами байки?

2) Словникова робота.

– З’єднайте синонімічні пари.

Наморився лаяв

Хижа справді

Лихословив утомився

Далебі хата

3) Робота в парах. Читання байки учнями в парах.

– Поділіть байку на логічно завершені частини.

4) Читання байки учнями вголос за частинами.

– У якій частині розкривається мораль байки? Зачитайте.

5) Аналіз змісту байки з елементами вибіркового читання.

– Де ходив кіт?

– Як він відпочивав?

– З ким його порівнює автор?

– За що Петрусь Мурка сварив?

– Що на це відповів кіт?

– У чому він погодився з Петрусем?

– За що докоряв хлопчикові?

6) Робота за ілюстрацією.

– Розгляньте ілюстрацію до цієї байки.

– Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

– Який настрій вони створюють? Як передають характер персонажів байки?

– Яким рядкам байки відповідає ілюстрація?

– Які малюнки створили б ви за сюжетом байки?

7) Визначення головної думки байки.

– Які людські вади засуджує автор?

– Чому байка називається “Котова наука”?

– Яким у байці зображено котика, а яким – Петруся?

– У яких рядках міститься мораль байки?

8) Підготовка до інсценізації байки.

– З якою інтонацією, силою голосу і яким тоном будете читати слова Петруся? Слова котика?

– Який оберете темп читання?

9) Читання байки за особами.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра “Закінчи речення”

– Сьогодні на уроці я вчився.

– Я запам’ятав…

– Урок завершую… настроєм.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати байку (с. 121-123).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ОЛЕНА ПЧІЛКА. КОТОВА НАУКА