ЗИМОВИЙ ПЕЙЗАЖ. ОЛЕНА ПЧІЛКА ДІБРОВА СМУТНАЯ ВЖЕ ЛИСТЯЧКО РОНИЛА

Мета: поглибити знання учнів про творчість Олени Пчілки; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення, творчу уяву, здатність уявляти описані картини, розмірковувати над текстом; виховувати любов до природи, поетичного слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

ВОСЬМИНІЖКА

Ми спитали восьминіжка:

– Де в воді твоя доріжка?

Відповів нам восьминіжка:

– Де гуляю,

там й доріжка.

– А чому у восьминіжок

Рук нема і нема ніжок?

– А у нас, у восьминіжок,

Вісім рук чи вісім ніжок…

В. Тузлов

2. Робота над чистомовкою

Ро-ро-ро – твори добро;

Ити-ити-ити – нам у добрі жити;

Ать-ать-ать – хай всі добро творять.

3. Вправи на розвиток фонематичного слуху

– Яке слово довше?

Кущ – сад; земля – паркан; трава – кропива.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Робота в групах. Гра “Дуель”

Учні в групах ставлять одне одному запитання за змістом опрацьованого розділу.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ

ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ. Прочитайте його назву (с. 110).

– Розгляньте, які твори будемо вивчати в цьому розділі.

– Чого ви очікуєте навчитися, вивчаючи дані твори?

– Що нового хочете дізнатися?

– Відкриває поетичну збірку Олена Пчілка.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання біографічної довідки (с. 110)

Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання учнями біографічної довідки

– Яке справжнє прізвище Олени Пчілки?

– Що вона писала для дітей?

– У якій книжці можна прочитати ці твори?

– Якою матір’ю була Олена Пчілка?

2. Опрацювання вірша Олени Пчілки “Діброва смутная вже листячко зронила” (с. 110-111)

1) Виразне читання вірша вчителем.

– Які картини ви уявляли, слухаючи вірш?

– Який настрій він у вас викликав?

2) Словникова робота.

Довідкове бюро

Діброва – ліс, у якому переважає дуб.

Пишати – тут: розквітати.

Най – нехай, хай.

Багряниця – тут: багряне листя.

Зголосила – тут: заплакала.

Вінець – прикраса, яку носили на голові.

3) Читання стовпчиків слів у парах.

Чолом

Біллю

Ронила

Додолу

Смутная

Скрадаючись

Востаннє

Безрадісним

– Доберіть синонім до слова чоло (лоб); біллю (білизною); ронила (скидала).

Фізкультхвилинка

4) Читання вірша учнями в парі.

– Знайдіть у кожному віршованому рядку слова і словосполучення, які будемо виділяти голосом під час читання, тому що вони найбільш важливі.

– З якою гучністю будемо читати вірш? Які рядки слід читати голосніше?

5) Виразне читання вірша учнями за строфами.

– Вслухайтеся у звучання слів смутная, у журбі, зголосила (тобто заплакала).

– Чому діброва засумувала?

– Як про це говориться у вірші?

– Про що діброва просить зиму? Як вона до неї звертається?

– Прочитайте рядки, які свідчать про те, що зима відступила.

– Який пейзаж змалювала письменниця?

3. Робота над картиною Василя Полєнова “ранній сніг”

– Розгляньте картину Василя Полєнова “Ранній сніг” (с. 111).

– Що художник зобразив на картині?

– Що він намалював у центрі картини? Удалині?

– Які фарби обрав художник для своєї картини? Який настрій вони створюють?

– Чи співзвучні настрій картини і вірша? Чому?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

– Чим вас вразив вірш Олени Пчілки?

– Які слова і вирази вам запам’яталися?

VІI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Читати виразно вірш. Дібрати до нього заголовок (с. 110-111).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

ЗИМОВИЙ ПЕЙЗАЖ. ОЛЕНА ПЧІЛКА ДІБРОВА СМУТНАЯ ВЖЕ ЛИСТЯЧКО РОНИЛА