ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ “В НЕБІ ЖАЙВОРОНКИ В’ЮТЬСЯ…”
II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 2
Урок 58. ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ “В НЕБІ ЖАЙВОРОНКИ В’ЮТЬСЯ…”
Мета: дати учням уявлення про творчість Олександра Олеся; вчити правильно, свідомо, виразно читати віршовані твори; виробляти вміння обгрунтовувати свої міркування; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Біля баби баба сіла.
Баба бабі бубоніла.
Бубоніла
Баба бабі про новини.
2. Робота над чистомовкою
Че-че-че – бабуся калачі пече.
Ча-ча-ча – дай, бабусю, калача.
Па-па-па – розсипана крупа.
Пе-пе-пе – кошеня сліпе.
По-по-по – річка Лімпопо.
3. Слухайте, повторюйте, продовжуйте!
Со-со-со – сонце, сорока, сода, солома.
Са-са-са – сад, сапа, сарай, сачок.
Су-су-су – сум, сумка, сутінки, сушка.
Сі – сі-сі – сітка, сіль, сірка, сівалка.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Учні виконують завдання рубрики “Повтори і пригадай” (с. 59).
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ
– Сьогодні ми почнемо ознайомлення з творчістю відомого українського поета Олександра Олеся.
Олександр Олесь – псевдонім відомого поета, казкаря, драматурга і перекладача Олександра Івановича Кандиби. Народився він 4 грудня 1878 р. на Сумщині. Батько майбутнього поета походив із чумаків, а мати – з кріпаків. Першою вчителькою хлопчика була мати. Вона в 4 роки навчила сина читати і писати, а в 9 років він написав свій перший вірш. Удома в них був “Кобзар”, а поезії з нього хлопчик знав напам’ять. Олександра Олеся називають королем української поезії. 80 композиторів написали понад 200 музичних творів на слова цього митця.
– Послухайте одну з таких пісень.
Звучить пісня “Айстри” (сл. Олександра Олеся, муз. Андрія Селезньова, виконує Андрій Селезньов).
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над загадкою
– Угорі тремтить сіренька цятка
І пісні співає голосні,
Та жаль, що тільки навесні.
Скажи скоріше, без відмовок,
Що за пташка?.. (Жайворонок).
– Вірш, який ми будемо сьогодні читати, Олександр Олесь присвятив цій дивовижній пташці.
2. Виразне читання вірша вчителем (с. 60)
– Яка пора року описується у вірші?
3. Словникова робота
1) Довідкове бюро.
Мла – прозорі випари, рух яких ледве помітний у жаркий день; марево.
2) Читання стовпчиків слів на одному диханні.
Грають дзвонять
В’ються заливаються
Сміються щебечуть
Виглядають полохливо
– Назвіть слова з м’якими приголосними звуками.
– Які букви позначають м’якість цих приголосних?
Фізкультхвилинка
4. Робота в парах
Учні в парах читають одне одному вірш.
– З якою інтонацією читається вірш? (Радісно, піднесено, із захопленням)
5. Читання вірша учнями за строфами
6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
– Прочитайте слова, якими поет описує спів жайворонка, передайте голосом захоплення.
– З чим вітають жайворонки своїми піснями?
– Які квіти полохливо виглядають із землі?
7. Гра “Відшукай риму”
В’ються… (сміються);
День… (пісень);
Співають… (вітають);
Впали… (сказали);
У млі… (з землі);
Диво… (полохливо).
8. Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання тексту Олеся Гончара
– Яку особливість жайворонка описав Олесь Гончар?
– Якими словами?
– Виберіть з двох текстів про жайворонків слова за зразком: в’ються, заливаються, сміються… Запам’ятайте їх.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– З творчістю якого поета почали знайомитися на сьогоднішньому уроці?
– Який твір поета читали?
– Що нового дізналися на уроці?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1-ша група. За змістом виділених слів складіть розповідь на тему “Світ очима пролісків”.
2-га група. Складіть розповідь на тему “Як співає жайворонок?”.