ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ “БІГА ЗАЙЧИК-СКАКУНЕЦЬ”
II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 2
Урок 60. ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ “БІГА ЗАЙЧИК-СКАКУНЕЦЬ”
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; навчати учнів орієнтуватися в тексті, добирати рими; збагачувати словниковий запас; спонукати дітей до творчості; виховувати любов до мовного багатства.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над чистомовкою
Ма-ма-ма – прийшла до нас зима.
Ло-ло-ло – кучугури намело.
Ем-ем-ем
Дем-дем-дем – на гірку підем.
Ам-ам-ам – ой, весело нам.
2. Робота над скоромовкою “дощиком”
Їхав грудень возом,
Віз мішок морозу,
До морозу криги,
А до криги – снігу.
3. Гра “Відгадай предмет за ознаками”
Білий, пухнастий, м’який – … (сніг).
Холодна, люта, морозна – … (зима).
Злий, тріскучий, лютий – … (мороз).
4. Гра “Блискавка”
Сніг, зима, іній, мороз, заметіль, холод, суховій, хурделиця.
– Яке слово “зайве”?
– Яким одним словом можна об’єднати всі ці слова?
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Конкурс
– Якій порі року присвятив свій вірш Олександр Олесь?
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
1. Робота над загадкою
– Чудо-сани прилетіли,
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця
Білокоса, білолиця.
Рукавом махає,
Сріблом все вкриває. (Зима)
– Які слова вам допомогли відгадати загадку?
2. Вправа “Мікрофон”
– За що любите зиму ви? Розкажіть.
Зима – чудова пора року. Ми любимо її за скрипучий білий сніг, за морозець, який щипає за ніс і щоки, за чудові зимові розваги.
Олександр Олесь дуже любив природу, спостерігав за її життям. Свої спостереження відобразив у чудових віршах.
Сьогодні ми прочитаємо ще один вірш поета.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання вчителем вірша О. Олеся “Біга зайчик-скакунець” (с. 63)
– Назвіть головну героїню вірша. (Зима)
2. Словникова робота
1) Довідкове бюро.
Помело – мітла.
Затишок – тихе місце, захищене від вітру.
2) Читання слів “луною” за вчителем.
Сховався мерщій
Скакунець вгледіла
Зоставсь тарілці
Забіліла сховався
Фізкультхвилинка
3. Гра “Бджілки”
Самостійне напівголосне читання учнями вірша, кожен – у своєму темпі.
– Відшукайте у вірші слова, якими описано дії зими.
– Якою ви її уявляєте?
– Чим подібні характери зими і весняної води у прочитаних вами поезіях?
4. Гра “Упізнай героя”
– Не ходжу я, а скакаю,
Бо нерівні ноги маю.
Через поле навмання Перегнав би я коня. (Заєць)
– Червонясту шубку має,
По гілках вона стрибає.
Хоч сама мала на зріст,
Та великий має хвіст,
Як намисто, оченята…
Хто це? Спробуй відгадати! (Білка)
– Сіра шубка із пір’їн,
На морозі жвавий він.
Не орел цей стрибунець.
Хто це, діти?.. (Горобець)
– Як зима доганяє зайця?
– Де він від неї сховався?
– Що зима зробила для білки?
– Як ви уявляєте картину, змальовану словами горобці в сніговій тарілці?
5. Робота за змістом малюнка
– Розгляньте малюнок. Які фарби на ньому переважають?
– Які рядки вірша проілюстрував художник?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
– Хто його автор?
– Яку пору року відобразив поет у своєму вірші?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ