ОБРАЗИ УКРАЇНСЬКОЇ ПРИРОДИ В ПОЕЗІЇ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА. “СОНЦЕ ЗАХОДИТЬ, ГОРИ ЧОРНІЮТЬ…”

II семестр

З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)

ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 1

Урок 52. ОБРАЗИ УКРАЇНСЬКОЇ ПРИРОДИ В ПОЕЗІЇ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА. “СОНЦЕ ЗАХОДИТЬ, ГОРИ ЧОРНІЮТЬ…”

Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Т. Г. Шевченка; удосконалювати навички виразного читання віршів; учити аналізувати прочитане; виховувати любов до поезій великого Кобзаря.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Пішов Федір до Федота,

Щоб побачити єнота.

Єнот фиркнув, налякався,

У

куточок заховався.

Пішов Федір до Федота,

Не побачивши єнота.

В. Гринько

2. Гра “Доберіть антоніми”

Темний – … (світлий);

Зустрічає – … (проводжає);

Тихо – … (голосно);

Чорний – … (білий);

Ранок – … (вечір);

Угору – … (униз);

Говорить – … (мовчить);

Сміється – … (плаче).

3. Робота над чистомовкою

Ець-ець-ець – подув сильний вітерець,

Аї-аї-аї – облітає листя в гаї,

Го-го-го – ми збираємо його,

Ас-ас-ас – принесемо листя в клас.

Язик донизу – си-си-си,

Вуса, вуса у оси.

Язик угору – ша-ша-ша,

Наша

Маша в ліс пішла.

Язик донизу – са-са-са,

Укусила в ніс оса.

Язик угору – ши-ши-ши,

Машу в лісі ми знайшли.

4. Гра “Шифрувальники”

Вінок – нок + р + ші = … (вірші).

Київ – їв – и + об + за + ря = … (Кобзаря).

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Розповіді учнів про свої враження від перегляду “Кобзаря”.

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні ми продовжимо вивчати вірші великого Кобзаря. Адже ніде так не розкривається душа народу, як у його творах.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

ОПРАЦЮВАННЯ ВІРША Т. Г. ШЕВЧЕНКА “СОНЦЕ ЗАХОДИТЬ, ГОРИ ЧОРНІЮТЬ…” (с. 56)

1. Читання вірша вчителем

– У якому темпі, з яким почуттям читається вірш?

Фізкультхвилинка

2. Словникова робота

Німіє пташечка

Тихне серцем

Чорніють садочок

Виходить темний

Одпочиває дивлюся

Читання слів “луною” за вчителем.

– Прочитайте стовпчики слів на одному диханні.

– Що означають слова першого стовпчика?

– Знайдіть слово – назву дії в другому стовпчику.

– Знайдіть слово – назву ознаки.

3. Колективне читання вірша “луною” за вчителем

4. Читання вірша учнями

5. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

– Яку пору доби поет описує у вірші?

– Як поет описує захід сонця?

– Які зміни відбуваються у навколишній природі?

– Чому радіють люди?

– Куди лине серцем поет?

6. Гра “Диктор телебачення”

Прочитати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.

7. Гра “Добери назву дії до назви предмета”

Сонце… (заходить).

Гори… (чорніють).

Пташечка… (тихне).

Поле… (німіє, чорніє).

Люди… (радіють).

Зоря… (виходить).

8. Гра “Читає Незнайко”

Учитель читає, замінюючи слова, учні виправляють “помилку”.

9. Порівняння віршів “Зоре моя вечірняя…” і “Сонце заходить…”

– Порівняйте два прочитаних вірші. Чи подібні в них пейзажі? Поясніть свою відповідь.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– З яким віршем Т. Г. Шевченка ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

– Який пейзаж змальовує поет у цьому вірші?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати вірш.

Намалювати малюнок до вірша.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ОБРАЗИ УКРАЇНСЬКОЇ ПРИРОДИ В ПОЕЗІЇ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА. “СОНЦЕ ЗАХОДИТЬ, ГОРИ ЧОРНІЮТЬ…”