Біблійні образи в поезії Шевченка

Після прочитання творів Т. Шевченка було б помилково вважати, що письменник обмежувався лише близькими йому темами, а також сюжетами з життя рідного йому селянства. Автор добре знав надбання світової культури, і це давало йому можливість звертатись до будь-якої з історичних епох, робити свої (до речі, сміливі) висновки. Коли він говорить про криваву боротьбу повстанців,, то пригадує події Варфоломіївської ночі, а коли розповідає про неофітів, то порівнює їх з декабристами.

Отже, як бачимо, Шевченко часто звертався до біблійних мотивів, до

псалмів староєврейських пророків. Саме звідси він брав Теми для своїх творів, епіграфи. У псалмах та легендах євангельських поет-демократ бачив багато справжньої поезії. Звідси і черпав він матеріал для своїх творів, переспівував їх. Помисли легендарних пророків або біблійні мотиви доводили, що людська праця – це краса, справедливість і любов. Шевченко звертався до Біблії як до літературного твору, а не як до святого письма; звідси він брав образи, мотиви і сюжети, створюючи поезії актуального громадського спрямування – антицарського, антикріпосницького, революційного зміету. Такі Твори, як “Подражаніє 11 псалму”,

“Марія”, “Осія, глава XVI”, “Царі”, “Подражаніє Ієзекії-лю”, “Ісайя. Глава 35” мають одверто революційний зміст.

У образі Бога він показує ідеал святості, а Марія – рідна мати, мати земля, ненька-Україна. У образах німих рабів автор зображує простий люд, який терпляче зносить всі знущання панівної верхівки.

У творі біблійного змісту Шевченко вкладає свій зміст – він пророкує щасливе Майбутнє, висловлює свої надії і сподівання на загибель експлуататорського ладу: Оживуть степи, озера, І не верстовії, А вольнії, широкії Скрізь шляхи святії Простеляться, і не найдуть Шляхів тих владики, А раби тими шляхами Без гвалту і крику Позіходяться докупи, Раді та веселі. 1 пустиню опанують Веселії села. Як поет-революціонер, він не може не закликати до боротьби за свободу. Тому і відстоює народні мрії, пророкує всенародну розправу над гнобителями:

Борітеся – поборете, Вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава І воля святая! …Діла добрих обновляться, Діла злих загинуть.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Біблійні образи в поезії Шевченка

Categories: Нові твори

Links