Образ “маленької людини” у повісті Н. В. Гоголя “Шинель”
1. Звертання до теми “маленької людини”. 2. Заповітна мрія Акакия Акакиевича. 3. Трагедія в житті героя. У своїх добутках Н. В. Гоголь часто звертається до теми “маленької людини”. Як відомо, усякий, хто впевнений у собі, що-небудь із себе представляє, як правило, перебуває на очах.
Він не представляє загадки для навколишніх, будь страшенним негідником або, навпаки, шляхетною людиною, оскільки своїми вчинками відкрито заявляє про себе. Інша справа так звані “маленькі люди”, які самі визнають свою незначність, а тому намагаються
Згодом він навіть перетворився у свого роду реліквію цієї установи: “Скільки не перемінювалося директорів і всяких начальників, його бачили все на тому самому місці, у тім же положенні, у тій же самій посаді, тим же чиновником для листа, так що потім упевнилися, що він видно, так і народився на світло вже зовсім готовим, у віцмундирі й з лисиною на голові”. Ця людина була зовсім необразлива й навіть не намагався перед ким-небудь відстоювати свої права. Почуваючи себе багато в чому жертвою, і поводячись подібним чином, Акакий Акакиевич у якімсь ступені сам був винуватий і в особливо деспотичному відношенні начальників до його персони, і в глузуваннях на його адресу молодих чиновників Його беззахисність і безвідмовність дивним образом будили в навколишніх, причому навіть у саму утворену й витончених жахливу нелюдськість і “люту брутальність”.
Єдине, що вистачало бідного чиновника при особливо хворобливих жартах на його адресу, це на фразу: “Залишіть мене, навіщо ви мене кривдите?” Однак говорив він її таким проникаючим голосом, що навіть один із чиновників потім довго згадував бідолаху й переймався до нього співчуттям і жалістю. Парубок раптом засоромився своїх глузувань над Акакием Акакиевичем, зненацька усвідомивши, що навіть у таких жалюгідних істот є душа, що може боліти, як і у всіх інших. Зовнішність Башмачкина також набудовувала оточуючих людей, якщо не проти нього, то на відношення з деяких часток бридливості й презирства: “…низенького росту, трохи рябоват, трохи рудуватий, трохи навіть на вид підсліпуватий, з невеликою лисиною на чолі, зі зморшками по обидва боки щік і кольором особи що називається гемороїдальним…
“. Чиновник не стежив і за власним платтям: “… віцмундир у нього був не зелений, а якогось рудувато-борошняного кольору”, крім того, до нього постійно щось прилипало, то нитка, то шматочок сіна. Здавалося, що ця людина просто притягала до себе дрібні неприємності.
Так, приміром, він завжди виявлявся під вікнами саме в той момент, коли з них що-небудь викидали. Безумовно, це надавало його вигляду деякий неохайний вид У чиновника зовсім не було друзів або коханої. По вечорах він приходив у свою самотню квартирку, з’їдав свої щи і яловичину з луком, а потім переписував роботу, узяту додому. Якщо нема чого було переписувати, то лягав спати.
У цієї людини зовсім не було ніяких розваг, так їх і не могло бути, оскільки будь-які розважальні заходи вимагають певних засобів Зарплата ж чиновника не перевищувала чотирьохсот рублів у рік. Проте, незважаючи на своє незавидне положення, ця людина була по-своєму щаслива. Він любив свою роботу, один раз перетворивши звичайне переписування в різноманітний і приємний мир: “…деякі букви в нього були фаворити, до яких якщо він добирався, то був сам не свій: і підсміювався, і підморгував, і допомагав губами, так що в особі його, здавалося, можна було прочитати всяку букву, що виводило його перо”.
Можливо, маючи подібну ретельність, головний герой був здатний на більше, однак непевність у власних силах дуже заважало Башмачкину розвиватися. Так один з начальників вирішив доручити Акакию Акакиевичу завдання посложнее, однак з яким міг упоратися й гімназист Чиновник, спітнівши від зусиль і хвилювання, відмовився. З тих пор йому крім переписування нічого більше не доручали. Можливо, ця людина так і прожив би до глибокої старості, задовольняючись малим, якби його шинель не прийшла в таку непридатність, що на ній ніде було вже поставити заплатки. Башмачкин кілька разів підходив до кравцеві, однак той ні в яку не погоджувався ремонтувати старе плаття.
Нарешті чиновник зважився на замовлення нової шинелі. Половина суми в нього вже була, а от другу половину потрібно було де-небудь взяти. Акакий Акакиевич вирішив більше урізати свої вбогі витрати Він відмовився від вечірнього чаю, не запалювати по вечорах свічі, по вулиці ходити як можна акуратніше, щоб продовжити життя підметкам на чоботах, рідше здавати речі в прання, а тому по вечорах повністю їх скидати й ходити тільки в старому халаті.
Безумовно, подібні жертви зробили покупку шинелі справою якимось особливим. Зимовий одяг придбав для Башмачкина зовсім інший зміст: “Із цього часу начебто саме існування його зробилося якось повніше, начебто б він женилася, начебто якась інша людина був присутній з ним, начебто він був не один, а якась приємна подруга життя погодився з ним проходити разом життєву дорогу”. Щотижня чиновник заходив до кравця поговорити про свою майбутню шинель У цієї людини з’явилася мета, що змогла зовсім змінити Акакия Акакиевича.
Вираження його особи стало твердіше й живее, в очах навіть іноді показувався вогонь, а в голову приходили якісь зухвалі й відважні думки. Все це говорило про те, що як би людина не була забита нестатком і обставинами, при сильному бажанні він може впливати на своє власне життя. У силу своєї самітності мішенню поклоніння чиновник вибрав не живої людини, а річ, однак це змусило його стрепенутися від сну й робити які-небудь учинки, хоча його дії були спрямовані більше не в поза, а в усередину, ще більше збільшуючи його незавидне положення. Кілька місяців пішло, на те, щоб зібрати необхідну суму Після цього Башмачкин разом із кравцем вибрав тканину й кішку на комір.
Через два тижні шинель була готова й довелася саме впору. Чиновник відразу надяг її в департамент: “Він почував усяку мить мінути, що на плечах його нова шинель, і кілька разів навіть посміхнувся від внутрішнього задоволення”. Нова річ начебто перетворила Акакия Акакиевича, і це помітили всі товариші по службі.
Вони висипали у швейцарську й почали хвалити обновку, зовсім збентеживши цим щасливого неї власника Разом з тим Башмачкину було приємно. Він і сам раптом відчув себе небагато іншим і навіть погодився на запрошення, а потім дозволив собі випити в гостях кілька келихів шампанського. Вертаючись із гостей, він навіть став подумувати про жінок, чого раніше за ним не спостерігалося.
Спочатку він задивився на картинку з гарною дівчиною, потім “навіть підбіг було раптом, невідомо чому, за какою-те дамою, що, як блискавка пройшла мимо…”. Акакий Акакиевич перебував у самому прекрасному настрої, можна сказати, на вершині щастя, коли двоє грабіжників відняли в нього шинель. Чиновник був у повній розгубленості, оскільки втратив уночі більше, ніж шинель Він втратив свою подругу, своє дітище, вистраждане й очікуване протягом довгих місяців. Бажання повернути шинель було настільки сильно, що Башмачкин уперше в житті показав свій характер, прориваючись на прийом до частки, значній особі. Натолкнувшиcь на байдужість і лекцію значної особи із приводу буйства проти начальників і вищих, Акакий Акакиевич не зміг цього винести.
Абияк добравшись додому, він занедужав і вмер. Безумовно, Акакий Акакиевич сам багато в чому винуватий у всім происходящем. Він дозволив звичайної речі настільки опанувати всіма його почуттями й бажаннями, що її втрата привела до кончини героя.
З іншого боку, автор з певною часткою співчуття ставиться до свого героя, оскільки чималу роль у трагедії зіграло й середовище, у якій Башмачкину доводилося виживати, і оточуючі люди, з неабиякою часткою презирства стосовні до проблем “маленької людини”. Можливо, саме тому в повісті з’явилася примара головного героя, що зриває із чиновників шинелі й провчив один раз та сама значна особа
Схожі твори:
- “Образ “маленької людини” в повісті М. Гоголя “Шинель” Над повістю Шинель Микола Васильович Гоголь працював з 1839 по 1841 рік. Це один з останніх творів петербурзького циклу. У повісті письменник продовжує тему “маленької людини”, бідного чиновника. Вперше ця тема була відкрита О. С. Пушкіним. Гоголь розвиває її в “Записках божевільного”, “Невському проспекті”, “Портреті”. Образ скривдженої людини, який довгий...
- Образ “маленької людини” у повісті Шинель Гоголя Н. В Про люди! Жалюгідний рід, гідний зліз і сміху! Жерці хвилинного, шанувальники успіху! Як часто повз вас проходить людина, Над ким лається сліпе й буйне століття, Але чий високий лик у прийдешньому поколенье Поета приведе в захват і умиленье! А. З. Пушкін Тема “маленької людини” є наскрізною в російській літературі XІX...
- Розкажіть про долю “маленької людини” та загальне значення цього визначення у повісті Миколи Гоголя “Шинель” У повісті “Шинель” Гоголь розповів про долю “маленької людини”, тобто незначущої у суспільстві особистості, яка виглядає мізерною, бо не має ані влади, ані грошей, ані слави. Але “маленька людина” насправді не є мізерною – це така ж людина, яка здатна відчувати, страждати, іі почуття, біди та радощі не менш важливі,...
- Зображенні в повісті М. Гоголя “Шинель” трагічної долі “маленької людини” Микола Гоголь в повісті “Шинель” розповів трагічну історію “маленької людини”. До цієї теми зверталося чимало письменників, але саме Гоголь надав їй особливої загостреності. Письменник суворо викривав вади суспільства. Хто ж така “маленька людина”? Це нічим непримітна людина, яка не вміє себе захистити від несправедливості. Разом з тим вона не має...
- “Трагедія “маленької людини” в повісті М. Гоголя “Шинель” На мій погляд, дуже справедливі слова Ф. М. Достоєвського про тогочасну російську літературу: “Всі ми вийшли з гоголівської “Шинелі”, адже саме завдяки Гоголю об’єктом уваги письменників стала нелегка доля “маленької людини”. Одним з перших Гоголь з незвичайною силою заговорив про цих непомітних, жалюгідних і, як здається з першого погляду, смішних...
- Доля “маленької людини” у повісті “Шинель” Тема твору “Шинель”, – це людські страждання, що заздалегідь є соціально визначеними, оскільки багато що в житті залежить від чину (посади). Головний персонаж твору – Акакій Акакійович Башмачкін. Підкреслюючи типовість життєвих доль “маленьких людей”, Гоголь навмисно дає нам непевні характеристики Акакія Акакійовича: в “одному департаменті”, “один чиновник”, “трохи рябуватий”, “трохи...
- Історія створення повісті “Шинель” – ПОВІСТЬ “ШИНЕЛЬ”. ГУМАНІСТИЧНИЙ ПАФОС ТВОРУ ВІД РОМАНТИЗМУ ДО РЕАЛІЗМУ § 7. ПОВІСТЬ “ШИНЕЛЬ”. ГУМАНІСТИЧНИЙ ПАФОС ТВОРУ Історія створення повісті “Шинель” Повість “Шинель” Гоголь створював тоді, коли вже почав утілювати могутній задум поеми “Мертві душі”. За часів Гоголя серед чиновників були популярними “анекдоти” – розповіді про різні життєві випадки, ситуації. Гоголь неодноразово використовував подібні розповіді як...
- Поєднання елементів романтизму і реалізму в повісті М. Гоголя “Шинель” Микола Гоголь вдало вмів поєднувати у своїх творах елементи романтизму та реалізму. Яскравим прикладом є його повість “Шинель”. Головний герой – Акакій Акакійович Башмачкін – дрібний чиновник звичайного петербурзького департаменту. Він є типовим прикладом “маленької людини”. Такий вибір героя відповідає напрямку реалізму, характерними рисами якого є правдиве і всебічне відображення...
- Образ “маленької людини” (по повісті “Станційний доглядач”) Але сам Вырин звик жити в цьому несправедливому світі, пристосував свій нехитрий побут і задоволений тим щастям, що послано йому у вигляді дочки. Вона його радість, захисниця, помічниця в справах. Незважаючи на досить юний вік, Дуня вже звикла до ролі господарки станції. Вона без страху й зніяковілості упокорює гневливых відвідувачів....
- Твір по повісті Гоголя “Шинель” Повість Гоголя “Шинель” належить до циклу добутків за назвою “Петербурзькі повісті”. Цей цикл є новим кроком у розвитку російського реалізму. Продовжуючи тему “маленької людини”, підняту Пушкіним в “Станційному доглядачі”, Гоголь описує трагічну долю бедних, забитих людей. Разом з тим у їхньому житті він знаходить багато поетичного. Повести петербурзького циклу пронизані...
- Реалістичні та романтичні елементи в повісті М. Гоголя “Шинель” Творчості М. Гоголя властиве поєднання романтичних та реалістичних рис, що відобразилося і в його повісті “Шинель”. Головним героєм твору є Акакій Акакійович Башмачкін, чиновник, який працював в одному з петербурзьких департаментів. Вже у Виборі персонажа простежується вплив реалістичних тенденцій на стиль письменника. Як відомо, реалізм характеризується правдивим і всебічним відображенням...
- “Характеристика образу Акакія Акакійовича з повісті Миколи Гоголя “Шинель” Акакій Акакійович Башмачкін – головний герой повісті Миколи Гоголя під назвою “Шинель”. Всі образи цієї повісті по-своєму цікаві, але ось ця головна дійова особа найбільш цікава, тому що вона має багато рис, які ніхто не любить навіть в реальному житті, не кажучи вже про інших персонажів цієї повісті. Саме тому...
- Характеристика образу Акакія Акакійовича в повісті М. Гоголя “Шинель” Головний герой повісті Миколи Гоголя “Шинель” – типовий образ “маленької людини” в літературі. Його життя – це сіре існування людини, яка ні до чого не прагне, яка не вміє себе захистити від несправедливості. Ім’я героя носить символічний зміст. Акакій перекладається як “незлобливий”. Те, що він Акакій Акакійович, – означає максимальну...
- “Образ Акакія Акакійовича” за повістю М. Гоголя “Шинель” У повісті М. В. Гоголя “Шинель” ми зустрічаємося з Акакієм Акакійовичем Башмачкіним, титулярним радником, “маленькою людиною”, яку, як відомо, зображували різні письменники. Це була боязка і пригноблена своїм соціальним становищем людина, забита, безсловесна істота, яка покірно зносила глузування товаришів по службі, як каже автор. Робота в нього була незначна –...
- Скорочено повести Шинель Гоголя Н. В ШИНЕЛЬ В одному петербурзькому департаменті служив чиновник на прізвище Башмачкин. Виду він був самого жалюгідного: низенького росту, лисоватий, рябоватий, зморшкуватий, блідий. Кликали його Акакий Акакиевич. Імена під час хрещення пропонували всі якісь безглузді: Дула або Варахасий. Мати вирішило: “Нехай уже дитинча зветься, як батько! ” Ім’я Акакий у перекладі із...
- Башмачкін – герой повісті М. В. Гоголя “Шинель” Міфологічний джерело образу: “Житіє 40 Севастійських мучеників”, до числа яких входив святий Акакій; в 320 р. у Вірменії вони добровільно взяли мучеництво за сповідання Христа, скинувши з себе одяг і замерзнувши в льоду Севастійського озера. Б., поряд з пушкінським Самсоном Виріна (“Станційний наглядач”), відкриває тип так званого маленької людини. Пізніше...
- Реальність петербурзького побуту у повісті М. Гоголя “Шинель” Повість М. Гоголя “Шинель” входить до циклу повістей, що дістали назву “Петербурзьких”. Усі їх об’єднує насамперед образ міста – одного з найпрекрасніших, найвишуканіших і майже неймовірних. Воно, абсолютно реальне, конкретне, відчутне, раптом перетворюється на міраж, на місто-примару. Я відчула це білою червневою ніччю, коли вперше відвідала це місто. Здійнялися мости...
- Реальність петербурзького побуту в повісті М. Гоголя “Шинель” Повість М. Гоголя “Шинель” входить до циклу повістей, що дістали назву “Петербурзьких”. Усі їх об’єднує насамперед образ міста – одного з найпрекрасніших, найвишуканіших і майже неймовірних. Він, абсолютно реальний, конкретний, відчутний, раптом перетворюється на міраж, на місто-примару. Я відчула це білою червневою ніччю, коли вперше відвідала це місто. Здійнялися мости...
- “Сумна історія життя “маленької людини” за творчістю М. Гоголя Образ “маленької людини” – це свого роду узагальнений портрет не знатного або родовитого, а бідного, дрібного чиновника, якого ображають вищі по чину товариші по службі. Це безправна людина, яка безсила перед життям і його обставинами. Поневолена державною машиною і вічної нуждою, деколи вона здатна на протест. Однак бунт “маленької людини”...
- Переказ добутку Шинель Гоголя Н. В План переказу 1. Характеристика Акакия Акакиевича. 2. Акакий Акакиевич замовляє собі нову шинель. 3. Грабіжники знімають шинель із бідного чиновника. 4. Акакий Акакиевич шукає правди в приватного пристава, у генерала. 5. Чиновник умирає від горя. 6. Примара чиновника лякає перехожих. Переказ В одному департаменті служив один чиновник: низенького росту, трохи...