Нетрадиційне пояснення образу Мотрі за твором “Кайдашева сім’я”

Хотілося б виділити в “Кайдашевій сім’ї” Івана Нечуя-Левицького серед інших один образ, бо, на мою думку, цей образ є значущим і символічним. Він втілює в собі нехтування народними традиціями, народною етикою і народною мораллю.

Перечитаймо уважно твір ще раз, але під таким кутом зору: хто є призвідцем усіх побутових конфліктів? Звичайно, Мотря. Хто перший зробив крок до помсти у взаєминах свекрухи і невістки? Мотря. Хто розпалив сварку, яка закінчилася тотальним нищенням горшків? Мотря. Хто дітей нацьковував, подаючи найгірший приклад

поведінки?

Звичайно, Мотря! Яку б подію ми не взяли, пов’язану зі сварками, в центрі її буде Мотря. Тому, на моє переконання, образ Мотрі треба розглядати як образ-символ усього того негативного, що принесла в суспільство реформа. Символізм проявляється ще й у тому, що протягом усього твору Мотря жодного разу не демонструє якогось доброго вчинку.

Бажання відплатити за кривду недовгого проживання із свекрухою керує Мотрею все життя. Це вже перетворюється на нав’язливу ідею, її не зупиняє навіть те, що діти часто наслідують батьків у вчинках, словах, поглядах на життя, Яким прикладом може бути Мотря

для своїх дітей? Наслідування її вчинків призводитиме до багатьох конфліктів і непорозумінь з людьми, що їх оточуватимуть, і їм доведеться ще довго позбуватися поганих звичок.

Символічним є також і те, що під впливом вчинків Мотрі навіть Мелашка перетворюється на лайливу і злу жіночку. Та це не зовсім так. Я сказав би інакше: вона починає розмовляти з Мотрею тією мовою, яка є зрозумілою і доступною їй (крім лайки, вона іншої мови не розуміє), бо в інших ситуаціях Мелашка цілком добропорядна жінка з вразливою душею, і тільки те, що привнесено реформою у стосунки між людьми (образ-символ Мотрі) спонукає її чинити опір у такому вигляді.

Отже, Мотря – образ-символ перехідного періоду різних суспільних формацій.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Нетрадиційне пояснення образу Мотрі за твором “Кайдашева сім’я”