Мотиви поетичної творчості Богдана Лепкого
Поезія Б. Лепкого – небуденна подія в українській літературі. Поетична творчість митця охоплює багато явищ життя: історичне минуле України, національно-визвольну боротьбу нашого народу, його морально-етичні пошуки, духовно-культурний розвиток, звичаї, традиції тощо, вона розмаїта за жанрами (вірші-пісні, сонети, поеми, поеми-казки) та художніми засобами.
У своїй поезії Б. Лепкий – тонкий лірик меланхолійного складу і проникливий співець природи. Яскраві риси ліричного таланту Б. Лепкого виявилися, наприклад, у збірці “З-над моря”
Митець, муза якого живилася тихим смутком подільських сіл, красою карпатських гір, дзвоном Черемоша, усім серцем прихилився до могутньої стихії моря, відчув її глибинну силу, переливи барв. Величність, вічну мінливість моря поет розкриває в стихіях неба й землі:
Бушують, гудуть і піняться
Розбурхані хвилі на морі –
Задивлені в пропасть бездонну,
Спокійно горять ясні зорі.
(“Чи може що кращого бути…”)
“Мариністичний” цикл збірки Б. Лепкого, відзначаючись своєю “морською” специфікою, водночас
По небес великім, синім плаю
Зорі Бог розсипав, наче вівці…
Море – органічна частка великої природи, так само, як і подільська земля, карпатські ліси, навіває поетові тяжкі думи про долю народу. Більше ніж грайливо-безжурні “скиби вод, сині, перлисті”, поета зворушують “хвилі нив колосисті”.
Так, Б. Лепкому були притаманні меланхолійно-тужливі настрої. Він сумував за рідним краєм, від якого замолоду його відірвала доля; не раз впадав у відчай, коли бачив тяжке життя трудящих. У багатьох віршах Б. Лепкий у стилі романтиків порушує проблеми людської долі, вдається до роздумів:
О, подумай, серце моє,
Чим ти є супроти світу,
Проти горя світового
Чим є твій маленький біль.
Відкриваючи красу моря, ліричний герой циклу прагне в спілкуванні з ним розвіяти своє лихо, забути про горе, знайти розраду:
Понад хвилі, понад море
Понесу з собою горе.
Може, втоплю, може, згублю,
Може, долю приголублю…
Найголовнішим для автора є внутрішній світ ліричного героя, а не зовнішнє середовище. Туга – це домінуючий настрій багатьох віршів, який визначає романтичний тип почування й мислення поета.
Варіант 2.
…Із чорноземного Поділля прийшов у рідну літературу талановитий поет і прозаїк, визначний громадсько-культурний діяч і педагог, який своїм художнім зором, чуйним поетичним серцем охопив усю Україну і примножив її духовні цінності, заслуживши за свою творчу працю глибоку пошану і повагу сучасників і наступних поколінь.
Колисав мою колиску
Вітер рідного Поділля, –
Скаже згодом поет, засвідчивши цією поетичною метафорою свою органічну спорідненість із рідним краєм. В іншому вірші – “Сповідь землі” – Б. Лепкий говорить про єдність своєї письменницької долі з подільським краєм, з тихими полями, де він народився:
Така ніч наших сірих піль
Мене на світ родила
І весь свій смуток, весь свій біль
На серце положила.
Спочатку те подільське сонце, що світило в його батьківську оселю, здавалося всеукраїнським, вселюдським. Юнак разом із сільськими хлопцями відкривав красу народних звичаїв і традицій, вбирав у своє серце, мов губка воду, народну словесність – джерело народної мудрості, душевної щедрості. Після закінченні гімназії Б. Лепкий їде навчатися до Відня.
Записавшись студентом Віденського університету, він слухає лекції відомих вчених-філологів, знайомиться з багатьма талановитими людьми, поринає в літературно-художню працю.
На початок 90-х років припадає виникнення низки його поетичних творів, пройнятих тугою за рідним краєм:
…Милий світе!
Чи ввік мені отут сидіти.
Мов у заперті. І чи ніколи,
Моя судьбо, моя ти доле,
Не понесеш мене в родину?
Ностальгія за Поділлям, за Україною, то прийшла в гості до поетової музи в його юнацькі роки, згодом назавжди оселиться в його серці, буде постійно нагадувати про себе і в Кракові, і в Берліні – усюди, куди кидатиме його доля.
Вразливого на людську несправедливість поета мучило те, то його народові довелося зазнати царського і цісарського гніту, трагедії першої світової війни, “ходіння по муках” під час громадянської війни, голоду й сталінських репресій в Радянській Україні. Але Б. Лепкий не був співцем безнадії, не присипляв народ віршами, а навпаки, закликав його до боротьби за кращу долю, вселяв надію на краще майбутнє.
У творах Б. Лепкого крізь мотиви туги й суму пробиваються бадьорі, оптимістичні настрої. Своїм словом поет прагнув допомогти народові збудувати високу греблю, яка б захистила його від всепоглинаючого моря:
Гать будуйте кріпку і високу,
Щоб нас море грізне не залляло,
Щоби ми у багні не застрягли,
Та щоб онуки дідів не прокляли.
Що не вміли краю боронити, –
Гать будуйте кріпку і високу!..
Цей самий мотив звучить і в багатьох віршах поета, написаних на початку століття. У циклі віршів “Рідний край” (1912) Б. Лепкий звергається із закликом до своїх сучасників:
Хоч нині чорна ніч,
Так завтра день,-
Гони розпуку пріч,
Співай пісень!
(“Хоч чорна ніч”)
Серед віршів громадянського звучання значне місце посідають також присвяти визначним діячам української культури – І. Котляревському, Т, Шевченкові, Б. Хмельницькому, І. Мазепі…
Лірика Б. Лепкого надзвичайно багатогранна, охоплює різні сторони народного життя, різні стани людської душі. Потужний ліричний струмінь його поезії бере свій початок від народної пісні, якій поет проспівав свій гімн у багатьох віршах.
Митцю давали натхнення оті дорогі його серцю ще з дитинства подільські фольклорні джерела. Вони и визначили оригінальність і самобутність поетичної творчості Б. Лепкого, яка є цінним надбанням української літератури.
Схожі твори:
- Тарас Шевченко у творчості Б. Лепкого Краса рідного Поділля, його пахощі й барви, а ще людська недоля і страждання ввійшли до серця Богдана Лепкого і залишилися там назавжди: Колисав мою колиску Крик неволеного люду І – так в серце вколисався, Що до смерті не забуду. У світосприйняття Лепкого Шевченко увійшов у ранньому дитинстві. Домашній учитель Дмитро...
- Рідний край (за поезіями Богдана Лепкого “Заспів”, “Видиш, брате мій”) Український поет Богдан Лепкий народився 1872 року на хуторі Кривенькім на Тернопільщині в родині сільського священика. Він навчався у Бережанській гімназії, в Академії мистецтв у Відні, ,у Віденському та Львівському університетах. Потім викладав у Бережанській гімназії, в Ягеллонському університеті м. Кракова. Пізніше він був членом гуртка літераторів “Молода муза”. Під...
- Спогади про рідний край у поезіях Богдана Лепкого “Заспів”, “Видиш, брате мій” Любов до своєї Вітчизни, малої батьківщини, рідного куточка є одним з провідних почуттів людини, що визначає її як особистість. Багато народних пісень, казок, легенд, переказів відображають любов до рідного краю. Особливістю лірики Богдана Лепкого є те, що вона насичена мотивами українських народних пісень. Вірш “Заспів” – це поетична розповідь про...
- Філософічність поезії Богдана Лепкого “Вітер рідного Поділля” колисав колиску письменника Богдана Лепкого. У одній із своїх поезій митець зізнається, що той благословенний вітер рідної землі “зливав на сонні вії степового запах зілля”. Щедрий, овіяний легендами, заселений працьовитими романтичними людьми, Подільський край завжди дарував натхнення письменникові, дарував йому силу духу, мудрість світобачення. Зелене, співуче, розкішне...
- Січові стрільці – герої України (за віршем Богдана Лепкого “Набік життя, журбо дрібна!”) 1. Богдан Лепкий – поет зневіри (змалював правдиві картини життя, відтворював славні і трагічні сторінки нашої історії). 2. Славні сини України (січове стрілецтво – школа формування національної самосвідомості, прагнення українців до незалежності). 3. Головний герой вірша (ліричний герой – людина смілива, безстрашна, віддана ідеї). 4. Порівняння нового життя з теперішнім...
- Тетралогія Богдана Лепкого “Мазепа” Яку ж треба було мати мужність, щоб взятися за висвітлення такої складної й болючої, політично небезпечної теми! Я маю на увазі тетралогію Б. Лепкого “Мазепа”. Цей твір, який я нещодавно прочитав, справив на мене надзвичайно велике враження. Саме звернення до образу видатного українського гетьмана в очах тодішньої радянської критики прирікало...
- Образ Мазепи в однойменній тетралогії Богдана Лепкого Постать Івана Мазепи – одна з найзагадковіших і найсуперечливіших – викликає неабиякий інтерес і в українській, і в світовій науці та літературі. Протягом майже двохсот років йому проголошували анафему, наче лютому ворогові України. Аж до початку XX століття не існувало в українській історіографії, літературі справжнього, позбавленого імперської оцінки образу гетьмана...
- Історична повість Богдана Лепкого “Мотря” Простір і час взаємозалежні й взаємозумовлені. “Ми не знаємо жодного явища в природі, яке не посідало би частини простору і частини часу”, – пише В. Вернадський. Інший дослідник С. Бабушкін, розглядаючи проблему: “Що пов’язує простір і час у мистецтві?”, наводить слова Ж. Гюйо: “Спробуйте уявити собі час як такий? Ви...
- Січові стрільці – борці (За Україну за віршем Б. Лепкого “Набік, дрібна журбо життя…”) “Відлітають сірим шнуром журавлі у вирій” – ця пісня знана всюди. Її рядки багато років мандрують далекою Аргентиною, Австралією, Канадою, Німеччиною. Лише ім’я автори пісні було довгий час невідомим. Багато хто вважав, що слова й музика цього твору – народні. Зовсім не дивно, що ім’я Богдана Лепкого навмисне приховувалося. Золоті...
- Тематика поетичної творчості Павла Грабовського “Крик болю й туги за рідною Україною” – такими словами охарактеризував поезію Грабовського Іван Франко. Це визначення дивно точно передає сутність лірики талановитого поета. Адже все свідоме життя Павло Грабовський провело у в’язницях і в посиланні. Його вірші, створені в умовах в’язниць, тиску й терору, продовжують традиції “Невільничої поезії” Шевченко,...
- Кому потрібні казки: дітям чи дорослим? (За казкою Б. Лепкого “Мишка”) О. СТОРОЖЕНКО, Б. ЛЕПКИЙ, Л. КОСТЕНКО, Б. ХАРЧУК, Е. ГУЦАЛО, Л. ПОНОМАРЕНКО – ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ ЛЮДИНА?” “ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ ЛЮДИНА?” О. СТОРОЖЕНКО, Б. ЛЕПКИЙ, Л. КОСТЕНКО, Б. ХАРЧУК, Е. ГУЦАЛО, Л. ПОНОМАРЕНКО Кому потрібні казки: дітям чи дорослим? (За казкою Б. Лепкого “Мишка”) Чомусь завжди вважають, що казки цікаві лише дітям. Може, тому що в них багато вигадки і дорослі впевнені, що дітям цього досить....
- Великий син України – за трагедією Б. Лепкого Мазепа БОГДАН ЛЕПКИЙ БОГДАН ЛЕПКИЙ Великий син України (за трагедією Б. Лепкого “Мазепа”) Богдан Лепкий був великим знавцем історії України. Письменника насамперед цікавила проблема національно-визвольного руху в нашій державі. Цій темі було присвячено кілька віршів, написаних на початку XX століття. Пізніше, уже в двадцяті роки письменник почав роботу над епічним полотном про славетного...
- Великий син України (за трагедією Б. Лепкого “Мазепа”) Богдан Лепкий був великим знавцем історії України. Письменника насамперед цікавила проблема національно-визвольного руху в нашій державі. Цій темі було присвячено кілька віршів, написаних на початку XX століття. Пізніше, уже в двадцяті роки письменник почав роботу над епічним полотном про славетного гетьмана Івана Мазепу, збираючись нарешті сказати правду про цю видатну...
- Релігійні мотиви в поезії Богдана-Ігоря Антонича “Його життя було коротке й високе, як міст над вузенькою штольнею гірської безодні. Хмари сумніву і зневіри сповивали його не раз, але не завадили сміливим думкам філософа і поета переходити по ньому, дивитися з нього наокіл і шукати взором днища світу”, – сказав про Богдана-Ігоря Антонича Дмитро Павличко. Дійсно, творчість...
- Сад поетичної творчості Максима Рильського Сад поетичної творчості Максима Рильського Була у нього усмішка дитяти – Блакиті української тепло. Любов’ю серце зроджене було, Як пісня – чесне, як бджола – завзяте. Д. Павличко На мою думку, пейзаж – це не тільки портрет природи, але й автопортрет його творця: душа митця відбивається у барвах, лініях або...
- “Яким я уявляю людське щастя”, за твором Богдана Лепкого “цвіт щастя” Кожен з нас хоча б раз у своєму житті замислювався над тим, що таке щастя і яке воно повинно бути для кожного з нас. Кожен з нас хоча б раз у своєму житті замислювався і над тим, що його чекає у майбутньому. Кажуть, що заглядати у майбутнє та шукати там...
- Тетралогія Лепкого “Мазепа” – схвильована розповідь про великого сина України Яку ж треба було мати мужність, щоб узятися за висвітлення такої складної й болючої, політично небезпечної теми! Я маю на увазі тетралогію Б. Лепкого “Мазепа”. Цей твір, який я нещодавно прочитав, справив на мене надзвичайно велике враження. Саме звернення до образу видатного українського гетьмана в очах тодішньої радянської критики прирікало...
- Тематика поетичної творчості Павла Грабовського. Аналіз поезій “До Русі-України”, “До українців” Тематика поетичної творчості Павла Грабовського. Аналіз поезій “До Русі-України”, “До українців”. Із 38 років життя П. Грабовський 20 років провів у неволі – тюрмах, таборах, па засланнях. Відірваний від рідиого краго, фізично недужий, часто доведений до відчаю, поет все ж зумів зберегти віру у праве діло борця за кращу прийдешність...
- Образ Івана Мазепи в однойменному романі Лепкого Образ українського гетьмана Івана Мазепи, його політична діяльність, прагнення створити незалежну Україну ставали предметом художнього зображення неодноразово і не лише в українській літературі. Ця непересічна особистість, найкультурніший з гетьманів, поетично обдарований, з європейською освітою, приваблювала майстрів художнього слова в Європі своїм справжнім патріотизмом, бажанням волі і щастя своєму народові, національним...
- Образ Богдана Хмельницького в усній народній творчості або історичних добутках Недалеко від міста Чигирин над рікою Тясмином притулився Суботив – хутір Хмельницьких. Заснував його батько Богдана. У ті часи Чигирин був на краю хресного миру. Далі простилались дикі степи. Там ходили табунами дикі коні, сагайдаки, тури, а ближче до моря випасали овець і коней волохи, турки, татари. На дніпровських островах...