Моральні уроки комедії Мольєра “Міщанин-шляхтич”

Видатний письменник, драматург і актор Жан Батист Поклен, відомий всьому світу як Мольєр, створив чудові п’єси, що й сьогодні приваблюють багато глядачів у театрах всього світу. Однією з найяскравіших його комедій є “Міщанин-шляхтич”, у якій наявна ціла низка моральних уроків. Тут також висвітлена провідна риса класицизму – прагнення виховати свого глядача, адже Мольєр не лише мав на меті розважити глядачів, а ще й хотів навчити їх.

Для Журдена, на жаль, лише дворянське ім’я вже є гарантією найвищих моральних цінностей. Через

його стосунки з графом Дорантом Мольєр показує читачам суспільство того часу. На прикладі графа Доранта і маркізи Дорімени письменник наголошує на тому, що й дворянство не є гарантією благочестивості й порядності, і що такі люди можуть бути неправдивими й лицемірними. Граф Дорант бездумно витратив всі свої статки на непотрібні речі та розваги, й шукає багату наречену, щоб заволодіти і її багатствами, а Дорімена наївно вірить йому в тому, що він багатий лише через те, що граф корисливо дарує їй дорогі подарунки і теж з вигодою ніби закохується в нього. Про справжні почуття тут зовсім і не йдеться і можна сказати,
що такі стосунки приречені на розпад, після того, як виявиться справжня сутність цих людей. На відміну від них на кохання здатні інші герої п’єси – Люсіль і Клеонт, Ніколь і Ков? єль. Їх щирі та правдиві стосунки є прикладом для наслідування читачами.

Повчальною для читачів також є помилкова думка Журдена, що для перетворення на дворянина в нього є головне – гроші, але не вистачає “дрібниць” – освіти і пристойних манер. Тоді Журден раптово починає вивчати філософію, яку зовсім не розуміє, береться займатися музикою, танцями, фехтуванням і вважає, що вже за допомогою цього він зможе посісти місце в колі знатних дворян. Його дружина та Ніколь намагаються відкрити йому очі на реальний світ, але він не хоче їх слухати. Навіть наприкінці комедії Журден зайвий раз показує, наскільки нерозумною може бути людина засліплена грошима. Головним моральним уроком, на мою думку, є те, що головне у людині це не титул, дорогий одяг, гроші, а честь, добре серце і розум.

Отже, змальовуючи смішні події, що сталися з бідолашним Журденом, Мольєр робить широке узагальнення суспільних явищ, висвітлюючи у творі важливі моральні уроки, що є провідною рисою комедій класицизму.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5.00 out of 5)

Моральні уроки комедії Мольєра “Міщанин-шляхтич”